Harmadik országbeli személy hogyan részesülhet egészségügyi ellátásban Magyarországon?
Néhány országgal van kétoldalú szerződés, szinte kizárólag sürgősségi ellátásra.
Egyéb esetekben fizetni kell az ellátásért. Erről az illető számlát kap, és - ha tudja - otthon elszámolhatja a saját biztosítójával.
Bár ez nem volt a kérdésben, de az EU állampolgárok is csak sürgős ellátásra jogosultak ingyen, pontosabban csak arra, ami nem várhat addig, hogy hazautazik. Ezt pedig nem ő, hanem az orvosa ítéli meg. Olyasmiért, amit nyugodtan elintézhetne otthon is, azért itt fizetnie kell. És ez akkor is így van, ha az illető külföldön élő magyar. Mert nem az állampolgárság, hanem a biztosítás országa számít, vagyis az, hogy melyik országban fizeti a társadalombiztosítást.
Ha viszont olyan külföldiről van szó, aki itt akar letelepedni, az vagy mindenért fizet, vagy csináltat magának TAJ kártyát, és fizeti itt a biztosítást.
Köszönöm a választ. Akinek letelepedési engedélye van, akkor ő csináltathat TAJ kártyát? Ez csak hosszú távra érvényes?
Érdemes lehet magán egészségügyi biztosítást kötni?
Csináltathatsz TAJ kártyát, igen.
Ha bejelentett munkád van, akkor jár is.
Érdeklődj a Társadalombiztosítónál. Minden nagyobb városban van kirendeltségük.
A magán eü. biztosításokról nem sokat tudok, de szerintem az állami egészségügyben akkor is fizetned kell, amit utólag térít meg a magánbiztosító, ha jogosnak véleményezi az ellátást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!