Mi a különbség a gyógyszeres és a pszcihoterápiás kezelés között?
Beutalót kaptam pszcihiátriára, szorongással kevert depresszív zavar címén, s csak kívácsni lennék, hogy mire lehet számítani, hogy megy a dolog? Mi a különbség a kettő között? Ha jól láttam az oldalukon pontosan ez a szorongásos dolog a leggyakoribb amivel mennek emberek, így gyanítom nem egyedi eset. Háziorvos szerint élethelyzeti/átmeneti csak, de inkább elküldött szakértőhöz.
Sose volt ilyesmi gondom, most se nagyon durva, még teljesen jól funkcionálok, csak már pár hónapja tart és lassan rosszabbodik (egyre kevésbé szívesen mozdulok ki itthonról, csak oda megyek ahova nagyon muszáj stb), s gondoltam felkeresem a háziorvosomat mielőtt tovább romlik, ő adott beutalót.
Szóval röviden, mire számíthatok?
Én a helyedben biztosan nem mennék pszichiátriára, hanem felkeresnék egy klinikai szakpszichológust.
Nincsenek pszichoszomatikus tüneteid, te magad is írtad, teljesen jól funkcionálsz a mindennapokban. A pszichiáter BIZTOS hogy gyógyszert fog felírni, de nem a gyógyszertől fog megjönni a kedved ahhoz, hogy többet mozdulj ki, csak egy koloncot veszel a nyakadba.
Ennek oka van, ezt kell kideríteni, kibeszélni a problémáidat, más perspektívából látni az életed, de ezt nem a gyógyszer adja, hanem a terápia.
Természetesen van, hogy szükséges a gyógyszer, de a leírásod alapján te nem ebbe tartozol.
Gyógyszeresnél csak gyógyszerrel kezelnek, de a pszichoterápiásnál az ilyen különböző terápiák, beszélgetések, foglalkozások vannak, de emellett lehet, hogy gyógyszert is kapsz.
Amúgy volt már rokonom pszichiátrián... nincsenek jó tapasztalatai, nem nagyon vannak terápiás foglalkozások, alig van néhány, illetve pszichológussal is hetente ha fél órát beszélgetett, leginkább a gyógyszerezésről szólt a dolog.
A gyógyszerek az antidepresszánst, nyugtatót néhány más esetben antipszichotikumokat takarnak.
Ezek kémiailag nyugtatnak meg, az antidepresszáns pedig ha pl ssri típus a szerotonin szintet tartja fent az agyban.
Egyik sem ördögtől való és meg van a szerepük a terápiában, de nem oldják meg a kiváltó okot.
Leginkább abban segítenek, hogy gyorsan helyreállj és elviseld a hétköznapokat.
A pszichoterapiat meg terapeuta csinálja. Legtöbbször pszichológusok, azok közül is a klinikai szakpszichológusok.
Ezek feltáró beszélgetések főleg az elején. A terápiás lehetőségek is eléggé széles körűek. Van a KIP, kognitív/integrativ terápiák, sématerápia, pszicho/szomatodráma, autogén tréning, művészet/állat terápia. Ezekkel meg a kiváltó okot lehet kezelni jobb esetben.
A kettő együtt adja a legjobb eredményt.
Más kiegészítő alternatívának jó a sport is. Ami az egyik legjobb a testnek és a léleknek az a jóga.
Amit tudok tanácsolni, hogy ha xanax, Frontin vagy ezekhez hasonló bogyót kapnál max 1 hónapig szabad szedni mert utána egyre nagyobb a függőség kialakulása. Persze ha muszáj szedni, akkor nincs mit tenni.
3-as vagyok. Még egy kiegészítés:
Ha gondolod csináld meg a zung féle depresszió tesztet.
Ha enyhe az eredmény, akkor nem feltétlenül kell pszichiatriara menned, elég a pszichológus is.
Ha viszont középsúlyos vagy súlyos akkor viszont fog kelleni a gyógyszeres kezelés is.
Ez igazából saját meglátás. Én mikor pszichiatriara mentem mert elviselhetetlen volt a helyzetem akkor már a középsúlyosba csusztam át.
Sziasztok,
Köszönöm mindenkinek a választ! :)
Most is épp társasozni voltam, dolgozok (nagyrészt távolról, oda se járok be ha nem muszáj, de ami van feladat megcsinálom), vezetek, napi szinten beszélgetek ismerősökkel stb úgyhogy annyira nem élem még meg annyira kritikusnak a helyzetet, csak sokat szorongok/kisebb pánikrohamok vannak néha teljesen random helyzetektőlm, elég kiszámíthatatlan. A legnagyobb gond, hogy ugye nagyon minimálisat mozdulok ki, csak ha nagyon muszáj (pl ha boltba kell menni, de mivel ilyen tekintetben jó helyen lakok manapság többször előfordult, hogy inkább azt is berendelem ami kell és áruházi átvétellel (ingyenes) elmegyek érte mikor összerakták, mintsem bemenjek és megvegyem (persze ha csak kenyér kell azt nem rendelem be :D)).
Felírós nyugtatót semmilyen szinten nem szedek, nem szedtem. Háziorvos írt fel nemrég "legyen itthon" alapon, ezen felül néha 1-2 valeriana, de azt se sűrűn, bétablokkolót kaptam a szorongás emelte magas pulzus miatt egyelőre, de azt is minimális dózisban, 1,25mg-t és csak szükség szerint (szóval lehet, hogy 4 napig minden nap eszem de lehet, hogy 2-3-4 nap kimarad és nem is hiányzik, sajnos nem jöttem még rá mitől függ.)
Akkor a leírtak alaján lehet inkább kivárok, úgy is hónapokig jó egy beutaló, elgondolkodok, meglátom, hogy valóban kell-e, nem rohanok egyből időpontért. Mert valahogy egyáltalán nem érzem azt, hogy most nekem komoly pszcihés gyógyszerekre lenne szükségem...
1-es válaszoló vagyok
Jól teszed kérdező, a leírtak alapján abszolút nem indokolt hogy gyógyszerezd magad!
Én azt javaslom, hogy kérdj időpontot egy pszichológushoz, járj el hozzá pár alkalmat, meglátod, rendbe fog tenni!
Nekem sokkal durvább testi tüneteim voltak, erős hányinger, ájulásérzet, és kb. 10 alkalom a pszichológusnál szinte teljesen helyre tett! Nem vagyunk persze egyformák, de előbb meg kell próbálni ezt az utat mielőtt gyógyszerekhez nyúl az ember.
Kiegészítés:
Tünetekhez még néha ilyen rossz gyomor/étvágytalanság+szívdobogásérzés stb basic szorongásos tünetek, de az se állandó szerencsére.
#3-4 kipróbálom akkor ezt a tesztet, köszönöm! :)
#1-6: Köszönöm szépen akkor keresek valakit :)
Klinikai szakpszcihológus, vagy bármilyen másik is megfelelő lehet?
"így gyanítom nem egyedi eset."
Bizony, hogy nem az! Hála az elferdült táplálkozás következtében felboruló bélflórának, a fiatalok között járványszerűen terjed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!