Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Elsősorban szakorvosok,...

Elsősorban szakorvosok, magánorvosok válaszát várom nem betegséggel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy kicsit sok kórház sorozatot néztem mostanában…

A filmek nézése közben felmerült bennem néhány kérdés a hazai viszonyokat illetően:

1.Előfordulhat-e, hogy magánrendelésen az orvos nem ad időpontot egy érdeklődőnek világnézeti/stb. megfontolásból? Pl. egy liberális fogorvos, nőgyógyász, stb. nem fogadja D. Dóra mesekönyv daráló hölgyet, vagy egy hithű jobbos szakorvos hasonlóképpen nem ad időpontot D. Klárának?

2.Betegként egy magánklinikán (vagy akár államiban, ha olyan szerencsés az illető, hogy van több szakorvos) szenzitívebb vizsgálat (urológus, nőgyógyász) esetén megválaszthatom az orvos nemét?

3.Betegként egy magánklinikán (vagy akár államiban, ha olyan szerencsés az illető, hogy van több szakorvos) megválaszthatom az orvost származása alapján (pl. nem akarok arab, fekete, stb. orvost). Tudom, hogy a kérdés sértő; kizárólag elméleti szinten érdekel.

4.Létezik nálunk a „Nem újraélesztendő” rendelkezésre lehetőség?

5.Ha az elhunyt nem rendelkezett élete során, a hozzátartozó megtilthatja a szervek eltávolítását?

6.Nálunk van szabályozás a klinikai/kórházi dolgozók egymással létesített kapcsolatára vonatkozóan?

Talán ennyi. Köszönöm a válaszokat!



2022. dec. 28. 18:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy erre egy jogász tudna inkább válaszolni.
2022. dec. 28. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
46%
Lehet ilyen kérdésekre valamilyen kódex megadja a megfelelő válaszokat.
2022. dec. 28. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Nem.

Igen.

Igen.

Nem.

Igen.

Nem.

2022. dec. 28. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
46%

Én szakdolgozóként tudok válaszolni a kérdéseidre.

1. Magárendelesen egyedül a pénz számít semmi más. Pozitív példaként van olyan orvos, aki nyitott gondolkodású és szívesen várja pl a homoszexuálisokat is. A többiek mint pl én is meg leszrjuk. Darab darab úgyis. Még a hajléktalantól se lehet megtagadni az ellátást, nem hogy politikai nézet miatt.

Ha valaki nem kap időpontot az csak azért lehet, mert sokszor nem megy el a lefoglalt időpontjára és ezzel bevetelkueset okoz a szolgáltatónak.

2-3. Ahhoz mész, akihez akarsz.

Persze necces olyan esetben, ha egy rendelésen van 5 orvos és mindegyik férfi(nőgyógyász esetén), de te női orvost szeretnél, ilyen esetben ez nyilván bukta és ahhoz mész, aki van. Ugyan ez vonatkozik a származásra is. Abból tudsz választani ami van.

4. Nálunk nincs eutanázia és a nem ujraelesztendo kategória is etikatlan, viszont ha olyan a helyzet, akkor nem fognak a szükségesnél több energiát befektetni a betegbe.

5. A boncolás a halál körülményeitol is függ. Bűncselekmény esetén mindig végeznek, ha idős és végelgyengülésben sokszoros betegsegek miatt hal meg, akkor el lehet tekinteni a boncolastol. Agyhalal esetén megkerdezhetik a hozzátartozót, hogy transzplantációra felajanlja-e a szerveket.

6. Nincsen. Mindenki mindenkivel is kavar. Csak az egyén gusztusától függ.

2022. dec. 28. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

1, Nem valószínű, hogy ilyen fog történni, egyrészt, átlagban már online foglal az illető, ott találkoznak először, másrészt, pénzből él, nem fogja elrontani a jó hírnevét egy ilyennel. Persze, biztos lehetne találni olyat, aki igen.


2,Magánklinikán pont az a lényeg, hogy válogathatsz, hiszen perkálsz.


3,Ugyanaz, mint a kettes.


4,Létezik, bár jogi hátterét nem ismerem.


5,Erről fogalmam nincs, bocsi. Olyan, mintha lenne, hogyha nem írsz papírt arról, hogy nem használhatják fel, akkor baleset esetén felhasználják, de azért ezt kezeld fenntartással.


6,Szerintem kimondott jogi formula nincs rá, kórházon belüli házi szabályok meg változóak.

2022. dec. 28. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat; érdekes!
2022. dec. 28. 19:05
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

1. Helytől függ. Olyan magánrendelőben, ahol az orvos a saját maga "főnöke" (tehát nem alkalmazott egy nagyobb centrumban), igazából megteheti, hogy válogat. Én olyanról hallottam, aki "feketeslistát" vezet, azaz azoknak a betegeknek nem ad időpontot, akik már több alkalommal nem jelentek meg a fogallt időpontjukon és nem is mondták le. Olyanről még nem hallottam, hogy vallás/bőrszín/nemi irányultság miatt tiltott volna valaki beteget, és nyilván így nem is lehet, mert feljelentenék a francba, de ah az ember a saját maga főnöke, akkor bármire hivatkozva meg tudja tenni, hogy valakit nem lát el. Állami intézményben természetesen nem.


2. Magánorvosnál persze. A legtöbb helyen egyébként is konkrét orvoshoz foglal az ember időpontot, de ha csak úgy kér valakihez, akkor is megmondhatja, hogy milyen nemű legyen. Maximum megmondják, hogy náluk pl. csak férfi nemű nőgyógyász dolgozik, ha nem felel meg, menjen máshová.

Államiban is lehetséges, ha van éppen olyan nemű orvos. Nyilván a ügyeletben bent van egy vagy két ember, nem fognak berángatni egy harmadikat csak azért, mert a betegnek éppen nem felel meg, aki van.


3. Hát ha bőrszínre/vallásra hivatkozik, vaszínűleg elküldik a francba, esetleg még fel is jelentik. Ha nem mondja az okot, csak hogy mást szeretne, az bizonyos keretek között megtehető (lsd. szabad orvosválasztás).


4. Igen, persze. DNR = do not resuscitate. Pl. végstádiumos rákos beteget nem élesztenek újra.


5. Jog szerint nem tilthatja meg, gyakorlatban viszont meg szokták kérdezni. Dr valójában a magyar jog szerint, ha életedben nem rendelkezel arról, hogy NEM használhatják fel, akkor felhasználhatják.


6. Nincs.

2022. dec. 28. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

7

Köszönöm a részletes válaszokat! Ment a zöld!

2022. dec. 28. 20:54
 9/11 A kérdező kommentje:

Még esetleg ha valaki elmondaná, hogy nálunk hogyan alakul a képzés? 7 év az általános orvosi kar. Utána mi lesz az illető titulusa? Általános orvos? az mit takar?

Még utána kell szakvizsgázni, azt tudom. Körzeti orvosnak is kell külön szakvizsga? Róla képzelem azt, hogy egy kicsit ért mindenhez, de igazából semmihez sem rendesen (nem bántásnak szántam).

Nálunk is van gyakornok-rezidens-szakorvos létra?

És még egy provokatív kérdés: a szakorvosok között mi a hierarchia? Mely szakorvosok állnak a csúcson? Sebész? Szívsebész?

És a hierarchia alján? Üzemorvos? Patológus?

Őszintén érdekel. Köszönöm a válaszokat.

2023. jan. 1. 18:46
 10/11 anonim ***** válasza:

6 év az ÁOK. Az általános azt jelenti, hogy nem szakosodott. Aztán van egy pontrendszer, ami alapján tudsz szakiranyt választani. Szóval nem lehet barkiből szivsebesz pl.


A körzeti olyan, hogy van külön haziorvostan vizsga, de sima belgyógyász is lehet háziorvos.


Az egyetem után lesz rezidens/szakorvos jelölt. +4-6 év múlva szakvizsgat tesz és szakorvos lesz belőle.

Aztán a továbbiak ketté valnak. Más egy egyetemi klinikán a további titulusok, mint egy normál korhazban.

Normál korhazban a szakorvost követi az adjunktus, foorvos és az Osztályvezető főorvos.

Egyetemi klinikán meg olyan titulusok vannak mint a med. Habil pl.

Úgyhogy ja. Van szamárletra.


Hierarchia csak a végzettség szerint van. Szakok közt én nem tapasztaltam ilyet, habár előfordul nagyon sokszor, hogy hulyezik egymást.

2023. jan. 1. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!