Ájulás után hogyan kell elsősegélyt nyújtani?
Ha nincs olyan helyzetben az ember, hogy lefektessék, akkor mit lehet tenni? Hogyan szabad/lehet mozgatni?
Voltál már ilyen helyzetben, szenvedő félként vagy akár segítőként?
18L
Bármilyen ájulás, rosszullét esetén az első a környezet biztosítása: kihúzod a vízből, az égő kocsi közeléből vagy bármi egyéb veszélyes helyzetből (pl. üzemi balesetnél áramtalanítani kell). Utána megnézed a pulzusát (csukló vagy nyak): ha nincs, szólsz a legközelebbi embernek, hogy hívja a 112-t (szóljon hogy nincs pulzusa a sérültnek) és azonnal megkezded az újraélesztést.
Ha pedig van pulzusa, akkor a környezet biztosítása után trendelenburg helyzetbe kell fektetni: háton fekvés, karok a test mellett, a lábakat pedig fel kell emelni. A lényeg, hogy a lábak a szív fölé kerüljenek, hogy a vérkeringés stabilizálódjon és kapjon elég vért a szív és az agy. A megfelelő pozíció után rendszerint azonnal magához tér az illető. Aztán ha kicsit jobban van, akkor gyorsan bomló szénhidrátot adjunk neki, hogy gyorsan visszanyerje az enegiáját, példul szőlőcukor, csoki, kockacukor vagy cukros víz.
Egyébként fogászati asszisztens vagyok, a fogorvosi rendelőkben gyakoriak az ilyen ájulásos rosszullétek, de velem is történt már ilyen. Az esetek 90%-ában a páciens még időben tud szólni, hogy szédül és a trendelenbug helyzetben pár perc alatt jobban lesz. Az én esetemben viszont azért fajult ájulásig a dolog, mert ugyan én pontosan tudtam hogy mit kellene tenni, de az agyam a vérhiány miatt nem működött jól, a környezetemben lévők pedig nem tudták mit tegyenek. Ülő helyzetben próbáltak felpofozni, amíg végül a mentésirányító tanácsára le nem fektettek és akkor azonnal magamhoz tértem.
Az ájulást az agy csökkent vérellátása okozza, ami sokféle okra visszavezethető. Lehet allergiás reakció, vérkeringési probléma, fokozott stressz helyzet (pl. fogorvosnál vagy vizsgán), huzamos álló helyzet (hosszú tanévnyitó), vércukorszint ingadozás, szívritmuszavar stb. Ha többször előfordul, akkor érdemes kivizsgáltatni az okát.
Üdv! Korrigálnám néhány ponton az első hozzászólót. 🙂
Az utolsó fejezettel egyetértek, az ájulás okaival.
De!
1.Pulzus helyett könnyebb a légzését megvizsgálni egy összeesett embernek. (aki lélegzik él, aki nem az meghalt)
Egy ideges, remegő kezű laikus úgysem fogja megtalálni a beteg pulzusát.
2.A fektetés, amit leírtál, az helyes, de a neve "sokkfektetés", és nem Trendelenburg. Ugyanis ez utóbbit nem tudod megcsinálni eszköz nélkül, de nem is kell.
3. Enni-inni nem akkor adunk neki, amikor "kicsit jobban van" vagy kinyitja a szemét. Hanem amikor már felült! Fekve semmit nem teszünk a szájába!
4. A kérdező amúgy azt kérdezte, hogy mi a teendő, ha nincs lehetőség lefektetni.
Nos, a legjobb természetesen a fektetés. Ha ez kivitelezhetetlen (nem írta le, hogy miért) akkor a leültetés, hátradőlve, megemelt lábakkal is segíthet.
Akkor én is korrigálnálak, Munkavédelem 🙂 (1-es vagyok)
1. Itt egy kicsit magamból indultam ki, nekem mindig a pulzus jut először eszembe. De valóban légzés nélkül nincs pulzus se.
2. A sokkfektetés és a trendelenburg a lényegét tekintve egy és ugyan az: a cél a vérkeringés javítása, függetlenül attól hogy van-e hozzá eszközünk.
3. Lehet, hogy itt egy kicsit félre érthető voltam: nyilván ájult betegnek nem adunk semmit a szájába. A kicsit jobban van, azt úgy értettem, hogy már fel lehet ültetni.
4. Ez volt a legelső, amit leírtam: a környezetet biztosítani kell. Magyarul olyan helyzetbe kell hozni, hogy biztonságosan fektethető legyen. Ez alól nincs semmilyen kivétel. Hogy egy mentőst idézzek: ha egy szorult helyzetből kell valakit kimenteni, akkor amint eszméletét veszti, azonnal ki kell hozni, akár úgy is hogy a keze-lába marad. Vízi mentéskor sem állhatsz neki a szívmasszázsnak sekély vízben (vagy hullámvonalban). Az ülő helyzettel az a baj, hogy amint ernyedni kezdenek az izmai nem fogod tudni megtartani a felső testét és nagyot fog koppanni a feje, akár a nyakát is kitörtheti, de maga a segítő is megsérülhet.
#4
Stabil oldalfekvésre akkor van szükség, ha a sokkfektetés nem hozza vissza az eszméletét, de van légzése a betegnek. A cél a légutak felszabadítása.
Hanyatt fekve egyébként a légutakat a fej hátradöntésével lehet átjárhatóvá tenni. Ha nincs légzés (akkor ugye pulzus sincs), akkor az első a szívmasszázs elkezdése hanyatt fektetésben, ami ilyenkor fontosabb mint a légutak biztosítása. Amint visszajön a pulzus és vele együtt a légzés is, akkor jöhet a stabil oldalfekvés.
5, a tavasszal volt egy esetem, félájultan hányta magát össze, azt nem szabadott hanyatt fektetni, ott fulladt volna meg helyszínen...
"Hanyatt fekve egyébként a légutakat a fej hátradöntésével lehet átjárhatóvá tenni. "
Kivéve, ha az éppen frissen fel jött ...khm...
#6 Ha tud hányni, akkor van pulzusa, vagyis az életfunkciói működnek. Nagy különbség a valós eszmélet vesztéstől, a kettőt ne keverjük össze! Ha nincs pulzusa a betegnek, akkor minden másodperc számít, mert az élete múlhat rajta. Amikor visszajön a pulzusa, annak az első jele a hányás - ekkor kell átfordítani stabil oldalfekvésbe.
"Hanyatt fekve egyébként a légutakat a fej hátradöntésével lehet átjárhatóvá tenni." Úgy értem a pulzus nélküli betegnél (ez nem volt egyértelmű?), aki amúgy se tudna hányni, akármi is van a szájában/tüdejében/gyomrában. A keringés visszaszerzése ilyenkor mindig fontosabb, mert a levegőt te is vissza tudod tartani pár másodpercig anélkül hogy leállna a szíved. Szív nélkül viszont egyik szerv sem működik. Egy ilyen újraélesztés esetén egyébként a hátradöntött fej nem csak a légutakat biztosítja, de a nyelőcsövet is szűkíti, és megelőzi a tüdő összeesését. Még az se baj, ha a szájban lévő folyadék a hátradöntéssel a tüdőbe kerül, mert amint visszatér a pulzusa, azt a kis folyadékot még elviseli a tüdő és később a kórházban úgy is leszívják.
Ha van pulzusa és úgy ájul el a beteg, akkor is az a legfontosabb, hogy minél rövidebb ideig legyen eszméletlen, mert a tartós vérhiánytól súlyosan károsodhat az agy. A hányás mindenképp jó jel, hiszen aki hány annak működnek az életfunkciói és ilyenkor kell a hanyatt fekvésből gyorsan stabil oldalfekvésbe helyezni a beteget.
"...akkor van pulzusa, vagyis az életfunkciói működnek. Nagy különbség a valós eszmélet vesztéstől, a kettőt ne keverjük össze!"
Én kérek elnézést, de ha valakinek nem lesz pulzusa, az nem szimplán eszméletvesztés, az nem egy ájulás szint már. Az alap kérdés egy átlagosabb ájulásra is vonatkozott, olyankor mire figyelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!