Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Összeesett tüdővel mit csinálnak?

Összeesett tüdővel mit csinálnak?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy alapból van ilyen sajnos, hogy valakinek valami miatt összeesik a tüdeje, de ez most egyre gyakoribbá vált a vírus miatt. A Semmelweis Egyetem az egyik oldalára tett ki ilyen képeket egy összeesett tüdőről. Ha ez bekövetkezik, mit csinálnak? Ez visszaforditható, vagy végleges? Ha végleges, és kiesik a légzésből, akkor el is hal az a rész, nem? Mert akkor viszont fertőzésveszélyes. Kiveszik?

Próbáltam ráguglizni, de nem találtam semmit. Elképzelhető, hogy én vagyok a béna, de ezt félretéve, szeretném megtudni, mi van ilyen esetben.



2021. máj. 10. 21:17
 1/4 anonim ***** válasza:
75%
A kérdés elég tág, úgyhogy nem egyszerű rá rövid választ adni. Ez függ attól, hogy milyen típusú összeesésről van szó. Az a lényeg, hogy a tüdő egészséges egyénben, normál esetben a mellkas belsejéhez van tapadva, a mellhártya két rétegével, a kettő között pedig nagyon kevés folyadék van, és a nyomás mindig alacsonyabb, mint ami a tüdőben van, légzési állapottól függetlenül. Amennyiben ebbe az alacsonyabb nyomású térbe levegő, vagy folyadék kerül, akkor magasabbá válik ennek a (normál esetben igazából csak virtuális) résnek a nyomása a tüdő belsejében lévő, és összenyomja a tüdőszövetet. Ha levegő kerül be, azt pneumothorax-nak, ha folyadék, azt hydrothoraxnak, ha vér, azt heamothoraxnak nevezzük. Levegő kerülhet be sérüléstől, traumától, stb, de végstádiumú, roncsoló tüdődaganatnak, bizonyos típusú infekcióktól, vagy (ami manapság azért nem gyakori) a TBC is lehet ilyennek kiváltója. A folyadék kerülhet oda pl. szívelégtelenség, daganatok, stb, következtében. A vér az pl. sérülések, traumák, vagy akár orvosi beavatkozások szövődményeként is kerülhet ebbe a térbe. Magyarul a kialakulása, etiológiája meglehetősen sokféle lehet, a mechanizmusából következik a gyógyítási módja. Ha levegő van ott, akkor be kell csövezni a mellkast, a levegőt le kell bocsátani, súlyos esetben akár tartósabban is szükség lehet egy vákuumos szívásra, ami gyógyul, és megszűnik a lék, ha folyadék, azt vízhajtóval, meg punkcióval pl. le lehet bocsátani, nyilván ilyenkor oki terápia is kell, hisz a folyadék ilyenkor csak tünet, okozat, nem ok, a vérnél is lehet szúrni, úgy lebocsátani, de olyankor van, hogy műteni szükséges az illetőt.
2021. máj. 10. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
42%
A koronavírus esetén amúgy mindegyik verzió előfordulhat valószínűleg, csak más-más gyakorisággal.
2021. máj. 10. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
38%
Anyukámnak 4 spontán ptx-e volt fiatalon. Neki felfújták a tüdejét, becsövezték, és egy gép szívta folyamatosan.
2021. máj. 10. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Azta, köszönöm!

Igen, ezt a tüdőműködést tudtam, bioszból fogok érettségizni pár nap múlva😁 De kellett azért, hogy leírd, mert így könnyebben érthető.

Tehát akkor feltételezem, ha pl. ha koronavírus miatt valaki lélegeztetőre kerül, és összeesik a tüdeje, akkor az még gyógyítható. Nyilván nem lesz már utána soha többet 100%-os a tüdeje, mert már maga a fertőzés is tönkretette (pl. hegesedés a gyulladás miatt).

Ahogy elnézem amúgy, akkor az nem volt tiszta, hogy mi az az összeesés.

Köszönöm a részletes választ! <3

2021. máj. 10. 22:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!