Mit kell tenni tengerisün csípés esetén?
Vigyázz, hogy hová lépsz! - A tengeri sün
A partmenti sekély vizekben is élhetnek veszélyes állatok, amelyekbe könnyen belegyalogolhatunk. Ilyen például a tengeri sün. A sziklás partszakaszt kedveli, apró lábaival megtapad a köveken. Az Adrián gyakorta találkozhatunk velük. Belelépni rendkívül fájdalmas, kb. 3 cm hosszú tüskéjük könnyen fúródik a bőrbe. Védekezni vastagabb talpú úszócipővel lehet, illetve az sem árt, ha figyelmesen megnézzük, hová is lépünk. Ha már megtörtént a baj, és beleléptünk, azonnal észre fogjuk venni, hiszen égő fájdalmat érezhetünk. Fontos, hogy ne próbáljuk meg magunk kihúzni a tüskét, mert könnyen beletörik, és így fájdalmas gyulladást okozhat, már csak sebész tudja eltávolítani. Amennyiben a tüske nem fúródott mélyre, javasolt a sérült testrész ecetes borogatása. Így a tüske felpuhul, feloldódik, könnyen eltávolítható lesz. A sebet mindenképpen kezeljük le fertőtlenítővel.
Szúrós közellenség: a tengeri sün
Ahogy a medúzák karjait, úgy a tengeri sünök tüskéit is azonnal el kell távolítanod. Nem szabad azonban szemöldökcsipesszel nekiesned a sebes területnek, mert a tüskék igen könnyen törnek. Ha pedig betokozódnak a bőrbe, akkor elkerülhetetlen a komoly sebészeti beavatkozás. Ebben az esetben is az ecet a tökéletes csodaszer, ugyanis feloldja a legtöbb tüskefajtát. Ha a sérült testrészt forró vízben áztatod, hatástalaníthatod a sünök mérgét. Egy ilyen baleset izom- és ízületi fájdalommal, kiütésekkel járhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!