Mi a véleményetek a kiterjesztett hatáskörű ápolókról?
Abbol kiindulva, hogy sok elsőéves rezidens az ápolóktól kapja meg elsőkörben a legtöbb gyakorlati tudást a rengeteg elmélet után, szerintem kiválóan alkalmasak ezek a nővérek bizonyos orvosi feladatok ellátására. Egy jó, tapasztalt nővér már a sarokból kiszúrja, hogy mi baja a betegnek.
Na igen, lehetne több orvost felvenni, ha esetleg lenne. 6 éves az egyetem, nem lehet csak úgy felgyorsítani a képzést.
Egy gyakorlott mentőtiszt, diplomás ápoló lehet sokkal okosabb/ügyesebb, mint pl., egy mezei háziorvos.
A szakorvosok java azért márt kellően képzett, de ha jártál már egészségügyben láthattad, hogy amit elrendel az orvos, azt az ápoló hajtja végre, tehát a gyakorlati részét ők végzik, ha csak nem magasabb szintű beavatkozásról beszélünk pl.: sebészet, aneszteziológus, neurológus, oxiológus. Centrál vénát pl.: kifejezetten csak 1-2 szakorvos tud szúrni. Azt ápoló nem is csinálhatja, meg valsz. nem is tudja pont emiatt mert sosem gyakorolta.
Az utolsó kérdésed meg drasztikusan tükrözi, hogy nem látod mi megy a magyar egészségügyben. 2 állást 1 ember tölt be akkora a hiány az egészségügy minden területén, gondolok itt orvosra, írnokra, ápolóra, beteghordóra.
Kérdésre válaszolva egyébként, nyugodtam fordulnék simán mentőtiszthez, diplomás ápolóhoz ami még lehet az ő kompetenciájuk, nyilván a vakbélműtétnél már nem.
Utolsó. Fejtsd már ki legyél szíves, hogy a mentőtiszt, vagy a diplomás ápoló miben tud többet, mint egy háziorvos szakorvos! Háziorvos szakorvosjelöltként rohadtul kíváncsi vagyok! A mentőtiszt egy protokollrabszolga aki önállóan a fenekét nem tudja kitörölni. Amiben jók az a reanimáció és ennyi. A diplomás ápoló meg kb. a harmadéves medikus szint, éppen úgy zéró gyakorlati tudással. Amiben jobbak, mint a szimpla ápolók az az, hogy tudják mit miért csinálunk és nagyon effektíven lehet velük együtt dolgozni.
A háziorvosokkal egy baj van. Ki van öregedve a szakma és az idős kollégák már nem tudnak megújulni és sokan nem is akarnak.
A kérdésben ugyan nem írtam, de egyébként jómagam hatodéves orvostanhallgató vagyok és a kommentelő kollégákhoz hasonlóan engem is inkább felháborít, mint sem örülnék neki.
Kezdve ott, hogy az egyetemeken kb 300-320 pont bekerülni ápolói szakra, míg orvosi egyetemre 430. Csak az összehasonlítás végett gyógytornásznak több, mint 400 pont kell. Pontosan nem néztem utána, de valószínűleg így nem is kell emelt szinten érettségizni (2 tárgyból), ahhoz, hogy valakit felvegyenek. Tehát egy orvos alsó hangon 10. osztályban elkezd arra készülni, hogy egyszer hosszú évek múlva, orvossá váljon. És hozzáteszem, akiket felvesznek 1/5 része nem is lesz az soha. Ilyen körülmények között szó szerint nevetségesnek tartom, hogy valaki 4 év ápolói képzés után MÁSFÉL év mester képzés után, orvosi feladatokat végezzen. Ugyanis, ha valaki az alapot elvégzi konkrétan egyenes útja vezet a mesterhez, ha jelentkezik. Nem lenézni szeretném az ápolói alapképzést, de tanuljon már csak egy félévig az orvosin. A gyakorlatok során sokszor voltam ápolókkal együtt egy-egy osztályon és egytől egyig azt mondták, hogy ők ezt nem tudnák csinálni, megtanulni. Amikor ő kikerül az egyetemről semmivel sem fog többet tudni, mint egy rezidens, sőt mögötte még az elméleti tudás sem lesz meg.
Mindenki a 40 éve a szakmában lévő ápolókhoz hasonlítja ezt. Akkor végezzék el ők a mestert. Legyen az félig orvos ápoló, aki 40 éve a szakmában van. Aláírom, hogy ő tud annyit a saját területén, hogy elvégezze ezeket a feladatokat.
Azt gondolom, ha lenne külön ez a képzés egy osztatlan képzés, ahová a ponthatár tükrözné azt, hogy ide a jó képességű elszánt diákok jelentkezzenek, gondolok egy 400+ ponthatárra, illetve egy hasonló tematikára, mint az orvosi egyetemen, akkor nyugodt szívvel mondanám, hogy igen ő megérdemli, hogy ezeket a dolgokat végezze, ha mindezt kijárta. Természetesen pontosan definiált végezhető és nem végezhető feladatok ismertetésével együtt.
Nos elolvastam miket csinálhatnak. Hát kb. vicc az egész, gyakorlatilag MINDENT amit egy SZAKORVOS. Vicc az egész. Egy aneszt intenzíves szakorvos 6 év egyetem után még 5 évet nyom le a szakvizsgáig és még akkor is rohadt sokat kell tanulnia önszorgalomból ezek meg egy BSC ápolói meg 1,5 év MSC bohóckodás után akarnak anesztest játszani. De még a közösségi ápoló esetén is a háziorvos szakképzés is három év, nekik elég másfél rá a BSC mellé.
Nem tudom orvosira biztos hülyék járnak, hogy minket annyit kell tanítgatni.
Sok orvos szerintem azt a kérdést már el is engedte, hogy nem fizetik meg kellőképpen őket Magyarországon, de az már a legteteje, hogy a tudásukat is ilyen mértékben semmibe vegyék és lenézzék. A ráfordított időről nem is beszélve. Korábban sosem gondoltam arra, hogy külföldön dolgozzak, mert azért tanultam a magyar emberek pénzén 6 évig, tanultam magyar orvosoktól, hogy utána valamit ebből visszaadjak és a magyar embereket gyógyítsam, akkor is ha külföldön 10x többet keresnék. De ha ez a rendszer valóban így fog működni, és az emberek tényleg szívesebben fordulnak egy APN-hez és jobban meg is becsülik mint egy háziorvost vagy bármilyen orvost, akkor köszönöm szépen nem fogok tized annyi pénzért szenvedni itthon.
Egyébként az is a tipikus magyar felfogás része, hogy a sebészeti kérdésekben nem bíznának másban, és fogalmuk sincs, hogy valójában a legtöbb műtősnő lazán elvegezne egy vakbel műtétet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!