Műtéti altatás során milyen plusz kockázatot jelent a dohányzás?
Ne a műtét előtt próbálj leszokni, mert attól újraindul a csillószőrök működése (amit a dohányzás gátol) és elkezdesz olyan mennyiségű váladékot felköhögni hirtelen, hogy abban fogsz úszni és ez szövődményeket okozhat.
Egyébként a dohányosoknak rosszabb állapotban van a tüdejük és a keringési rendszerük, annak minden hátrányával együtt, pl. adott esetben nehezebb őket lélegeztetni és kevésbé bírják a műtéti megterhelést. Ezért is nem tanácsos dohányozni. Ugyanakkor ha a műtét előtti hétig dohányoztál, akkor már késő, ha pont akkor hirtelen abbahagyod, az többet árt, mint használ, ezt az altatóorvosok is el szokták mondani. Természetesen a műtét után ha felépültél, meg lehet próbálni, azzal a későbbiekre nézve csak jót teszel magadnak.
Nem igazán arról van szó, hogy maga a dohányzás miatt az altatószernek plusz mellékhatása lenne, sokkal inkább arról, hogy a dohányzás okozta károsodások miatt kevésbé képes a szervezet ellenállni az altatással és a műtéttel járó megterhelésnek.
A szövődmények esélye éppen ezért attól függ, hogy mióta és mennyit dohányzik a beteg, mekkora és mennyire sürgős a műtét. Kisebb, tervezett beavatkozásoknál általában nem kell aggódni, mert az altatóorvos csak akkor mondja azt, hogy el lehet altatni a beteget, ha az biztonsággal elvégezhető. Egy kiterjedt, sürgős életmentő műtét egy 70 éves COPD-s betegen persze már egész más tészta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!