A vizipipa vagy a cigi a károsabb?
úgyis vita lesz a vége.. a pipa pártiak szerint a cigi, a cigi pártiak szerint a pipa. szerintem amúgy a cigi,mert a pipa leszűri a károsanyagok egy részét, plusz, ha jeget raksz a vizbe hűti a füstöt is.. a füst mennyisége a több max.
am használd a keresőt van vagy 100ilyen kérdés már..
Nézd meg a többi kérdést..
Muszáj vitát szítani? Úgyse jutunk soha dűlőre.
- Mi a különbség a vízipipa és cigaretta között?
A vízipipa tetején körülbelül 600 fokon izzik a faszén. Ez azonos azzal a hőmérséklettel, ami a cigaretta szívásakor jelen van. Mégis, mi a különbség a kettő között?
A cigaretta dohány száraz, és a papírral együtt azonnal hamuvá ég a 600-800 fokon. Ezen a hőmérsékleten jönnek létre a rákkeltő anyagok, melyeket ilyen forró állapotban a szájba majd tüdőbe szívnak a dohányosok.
A vízipipában nem égetjük hamuvá a nedves dohányt, hanem forró levegőt áramoltatunk át rajta. A levegő az izzó faszén mellett hevül fel, de mire elér a dohányhoz, lehűl 200-400 fokosra. Nem tudnak a rákkeltő anyagok kiválni a dohányból, aminek a füstje átáramlik a pipa testén és a szívócsövön, ahol egy része lerakódik. Ez a füst út közben átáramlik és lehűl a vízben, ahol szintúgy lerakódik némi anyag.
A vízipipa füstje hideg, így a gégerák nem valószínű. A hosszú csőrendszerben és vízben megszűrődik, így a káros anyagok lerakódnak, nem jutnak a tüdőbe.
- kátrány és nikotin
Mivel a vízipipában nem ég papír, így kátrány sem keletkezik. Hogyha megnézed a csomagolását, rá van írva: "Tar 0.0%" (tar = kátrány)
A nikotin tartalom kicsit érdekesebb dolog. Egyes dohányokon 0.5%, míg másokon 0.05% van feltüntetve. Mindkettő olyan érték (tömésenként 10 gramm dohánnyal számolva), amitől nikotinmérgezést kapna a vízipipázó.
Tény: senki nem lett eddig vízipipa függő, és a vízipipázó dohányosok nikotin éhsége nem enyhül a vízipipától. Gyakori, hogy pipázás közben rágyújtanak egy szál cigire.
Mit mond a toxikológus?
"Tudni kell a vízipipáról, hogy mivel itt hosszú a füstnek az útja, egy csomó káros anyag lecsapódik, és ha már idézőjelben beszélhetünk arról, hogy hogyan a legegészségesebb dohányozni, akkor a vízipipa ezek közül a legegészségesebb. ... Azért mondjuk olyan túl sok károsodást nem okoz, mert nagyon kevés az a nikotin és a káros anyag, ami ilyenkor bejut az illető szervezetébe..."
forrás: rtlhirek.hu
- A bulvársajtó és összeesküvés-elméletek
2008 elején lehetett olvasni és hallani a vízipipa káros hatásairól, miszerint 50-100 szál cigarettának felel meg a füst. Ezekben a cikkekben egy a WHO által készített tanulmányra hivatkoznak, melyet eredeti formában még nem láttam, és nagyon zavarosnak tűnik az egész.
Külföldi vízipipás fórumokon lehet olvasni, hogy a bulvársajtót a cigarettagyárak vonták be a témába, mert féltik a piaci részesedésüket a vízipipa terjedése miatt. Nem tudom, mennyi alapja lehet ennek, de mindenképpen elgondolkodtató, hogy külföldön is hasonló a média által közölt helyzet.
- A végső konklúzió
A cigaretta káros hatásairól tudunk, senkinek sem ajánlom, hogy rászokjon. De a vízipipát nem lehet a dohányzás többi módjával együtt említeni hideg, könnyű és tiszta füstje miatt. Biztosan vannak a vízipipa füstjében is olyan anyagok, melyek nem tesznek jót a szervezetnek. Ezt sajnos még nem elemezte senki, bár utána jártam, és lenne rá vállalkozó: alkotóelemenként 1,5 millió forint a vizsgálat. Míg nem gyűlik össze a sokmilliós beruházás költsége, marad a papír zsebkendőn történő füst átfújogatása. Látszik, hogy a ciginél szép sárga folt marad, a vízipipánál viszont semmi. Lehet találgatni, elképzelhető, hogy a vízipipa füstjében lévő szerves anyagok ugyan le tudnak rakódni a tüdőben, de minden probléma nélkül felszívódnak és elbomlanak.
Azt szokták mondani, hogy ami jól esik, attól nem leszünk betegek.
A vízipipa pedig jól esik!
A cigaretta füstje kb 50-60-70 °C -os. Van kátrány(elégett papír), van benne sok nikotin. Mivel forró a gőze, a tüdődben lévő apró moha szerű dolgok összehúzódnak, ezáltal minimálisan, de védekeznek.
A vizipipában nincs kátrány, a víz megszűr sok károny anyagot...DE, a füst mivel hideg, a tüdőd egyáltalán nem fog ellenállni, teljesen támadható lesz.
Remélem hasznos volt a válasz:)
Tehát mind kettő káros is meg nem is, a pipa még se akkora függőség.
az egyik válaszoló szerintem félre értett valamit...nemhinném, hogy a te szád/tüdőd kibírna egy 600-800 fokos füstöt:)
mert hogy a forró leves, ami kb 60 fok lehet már fáj a szád tőle:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!