Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » A cigarettázás károsan hat az...

A cigarettázás károsan hat az agyra, vagy nincs semmi hatása rá?

Figyelt kérdés
Konkrétan az agyra, memóriára kérdezek, nem a többi szervre.

2016. szept. 9. 23:17
 1/6 anonim ***** válasza:

Memóriára nem hiszem, amnéziát nem okoz.

Az agyra az a hatása, hogy élénkít, a benne lévő nikotin miatt, ezért szívnak pl. reggel, hogy kicsit felébredjenek.

2016. szept. 9. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom azért szív be szén-monoxidot az ember a cigiből, hosszútávon biztos okoz kárt az agyban vagy legalábbis a fejlődésének ütemét csökkenti
2016. szept. 10. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A nikotin "pörgeti" az agyat. A dohányos ember racionálisabb döntéseket hoz, nehezebb becsapni.

Az a dohány egyik valódi "bűne", hogy jóval nagyobb reklám költséggel tudnak a dohányzókra valami bóvli árut, vagy politikai hazugságot rásózni.

A másik igazi "bűn", hogy a termesztéséhez jó minőségű föld kell.

Az, hogy az egészségeddel törődnek, csak fedő sztori.

2016. szept. 10. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 2*Sü ***** válasza:
62%

Rövidtávon (legyen ez néhány perc) – ha nem szoktál még hozzá – enyhe bódultságot okoz. Esetleg fejfájást, émelygést, ami csökkenti a mentális teljesítőképességedet. Nem nagyon, de egy kicsit, azt sem maradandóan.


Középtávon áttételesen valamennyire stimulálja az agyat, javítja a szellemi teljesítőképességet, gyorsítja a reakciót, csökkenti az étvágyat, álmosságot, ami megint csak áttételesen elejét veszi a szellemi teljesítőképesség romlásának (álmosan, éhesen az ember nehezebben gondolkodik és tanul).


Hosszútávon (évekre kell gondolni) mondjuk érszűkületet, érrendszeri problémákat okoz a dohányzás, ami viszont kihat az agyműködésre is. Az elégtelenebb vérellátás az agy mentális képességeit csökkenti, így a memóriát is ronthatja. Egy agyvérzést meg gondolom nem kell különösebben ecsetelni, a dohányzás ennek az esélyét is növeli. Illetve az is erősen csökkenti a mentális képességeket, illetve a memóriát, ha időközben az illető meghalt tüdőrákban. A halottak köztudottan rossz memóriával rendelkeznek. :-)

2016. szept. 10. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
43%
Hamarabb vakulsz meg tőle, a kis hajszálerek elhalnak a szemben.
2016. szept. 10. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A nikotin hatására a szervezet különböző biológiai folyamatok után adrenalint és non-adrenalint termel, emeli a vér glükóz szintjét, a hasi vérereket pedig szűkíti, így több vér jut az agyba. Ezek mellet pedig emeli a vérnyomást és a pulzusszámot. Tehát rövidtávon tényleg felpörgeti az embert testileg és szellemileg is, mégpedig számottevő mértékben.


DE! és ez egy hatalmas DE. A nikotinnal szemben borzalmasan hamar kialakul a tolerancia. Azaz azonos hatás elérése érdekében nagyobb adagra van szükség, így egy idő után már nem ahhoz kell a nikotin, hogy "felpörgesd az agyadat" hanem ahhoz, hogy meglegyen a normál teljesítőképesség. Emellett pedig dopamint szabadít fel. Ez a két dolog pedig minden erős függőséget kialakító drog legfőbb ismérve. Egyesek szerint olyan erős függőséget alakít ki, mint a heroin vagy a kokain. (mivel a heroint vagy kokaint nem próbáltam, csak dohányoztam, így nincs viszonyítási alapom) De még ezzel sem lennének olyan egetverő problémák. Az igazi probléma az a plusz néhány száz anyag, amit a nikotinnal együtt beviszel a szervezetedbe a dohányzás során.


Hosszútávon a dohányzás rendesen odavág az érrendszernek, ezáltal a vérellátásnak is. Tehát gyakorlatilag nincs olyan szerv, amire ne lenne káros hatással. De még a szervezeten belül is az agy a vér és oxigénellátása kiemelt fontosságú. Tehát a kérdésedre válaszolva igen, az agyra káros hatást gyakorol, mégpedig számszerűen kimutathatót. Egyes tesztekben amik egy erre irányuló kutatás részei, (főleg memóriatesztekből álltak) hosszabb távon dohányzók (10-15 év) közül 37-40%-al többen kerültek az alacsonyan teljesítők közé. Ráadásul ez a kutatás alátámasztja azt a hipotézist, ami szerint a demencia (elbutulás) egyik igen kemény rizikófaktora a dohányzás.


... és nem, ezzel most nem hegyi beszédet akartam tartani. Kicsit több mint 11 évig dohányoztam, nagyjából 6 hónapja sikerült leraknom, tehát én sem vagyok ebből a szempontból valami "szent" ember. De tény ami tény, így 6 hónap után valamennyivel összeszedettebbnek érzem magamat. Csak mivel a dohányzás apránként, egy lassú és hosszú folyamat alatt roncsolja az ember szervezetét, így ezeket az apró teljesítőképességbeli változásokat nem veszi észre az ember.

2016. szept. 11. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!