Mennyire ártalamas a vizipipa a cigihez képest?
Tévhitek és tények a vízipipáról:
Általános tévhit, hogy a vízipipázás ártalmatlan, de legalábbis sokkal kevésbé veszélyes tevékenység, mint a dohányzás. Ezt a nézetet azzal szokták indokolni, hogy a folyadék kiszűri a káros anyagokat, továbbá lehűti a füstöt, így az veszélytelen.
Ezzel szemben az igazság az, hogy egyetlen, 45 perces vízipipázás után mind a vér nikotin tartalma, mind kotinin tartalma (a nikotin bomlásterméke) például a 60-szorosára növekszik, a nyálban pedig ennél még sokkolóbbak az adatok: 600 illetve 300-szoros ez az érték!
A szén-monoxid a vér hemoglobinjához kötődik (mely az oxigént szállítaná), ennek hatására szűkülnek az erek, rosszabbodik a sejtek vérellátása és növekszik a vérnyomás és a pulzus. A vízipipa belélegzett füstjének szén-monoxid tartalma akár háromszorosa is lehet a cigarettáénak. Ráadásul a nemdohányzók hemoglobinhoz kötött CO szintje 2%-ról 6%-ra nőtt cigarettázás és 10%-ra vízipipázás után.
A vízipipa füstje ezen kívül tartalmaz kátrányt és olyan egyéb mérgező összetevőket, mint a formaldehid, nitrogén, nitrogén-oxid, arzén-származékok, nehéz fémek és egyéb rákkeltő anyagok. Egy vízipipázás során belélegzett füstben 50-szer annyi rákkeltő policiklikus aromás vegyület található, mint egy szál cigarettáéban. Ennek megfelelően a vízipipa éppolyan egészségkárosító, ugyanúgy rákot, szív- és légzőszervi betegségeket okozhat! Ezeken kívül nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a vízipipázás a használatából adódó egyedi jellegzetességei révén egyéb lehetséges veszélyforrást is jelenthet: többek közt a közös használat, a nem megfelelő higiéniai feltételek különböző fertőző betegségek terjedését segíthetik elő. De ami a legfontosabb: sose feledkezzünk meg róla, hogy a passzív dohányzás éppúgy velejárója a vízipipának, ahogy a cigarettának!
Magyarországon évi 28 000 aktív dohányzás miatt elhunyttal számítva, a passzív dohányzás körülbelül évi 3 500 áldozatot követel.
A levegőbe került mellékfüst, amit a passzív dohányosok beszívnak veszélyesebb a főfüstnél is, mivel ezt nem szűri meg a filter.
Egy cigaretta kb. 10 perc alatt ég el. Ez alatt a levegőbe kétszer több kátrány és nikotin, ötször több szénmonoxid kerül, mint a dohányos szervezetébe.
Forrás:cikiacigi.hu
És kitérdekel? valamibe ugyis meg kell halni.. nem élhetsz örökké de csak 1 szer :) minent ki kell probálni én most vagyok 16 néh anéha alkalmanként én is elszívok 1,2 szál cigit de nem vagyok cigis de viszont minden nap vizipipázok :) szerintem nagyon jo dolog.. és ma már szinte mindenre azt mondják h káros..
Nah jo pipázást :)
így van utolsó válaszoló.
én is dohányzom,valamibe megkell halni alapon , mellesleg szeretek is :D
amúgy ahány oldal annyi féle állítás.valahol ártalmasabb a cigi azt írják,valahol meg a vizipipa az ártalmasabb.tudja a franc :P
Ami engem illet öt éve szoktam le.
Én is a "valamibe meg kell halni" módon éltem.
Először is nem halsz meg,de 23 éves kortól úgy fájni fog a tüdő mint a franc.Az arcbőr meg úgy tönkremegy hogy már csak több éves folyamatos kúra után jön helyre.Nem úgy van az ahogy itt néhányan gondolják,a dohányzásban az ember borzalmasan rondán,és évekig kín szenvedve pusztul meg.
Ilyen dologba NEM KELL sőt NEM SZABAD MEGHALNI.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!