Műanyag, éjszakára betehető fogszabályozónak van negatív hatása a szervezetre?
Gondolok itt a műanyagból kioldódó anyagokra. Van erről bármiféle írás?
Terhesség alatt lehet fogszabályzót használni, nem árt a magzatnak?
A mai fogszabályzókat nem olyan anyagokból készítik, hogy abból bármi csak úgy kioldódjon. Sem az emberi nyál, sem esetleg a szájvíz vagy bármiféle műfogsor tisztító tabletta hatására. Annyira nem reagens és/vagy bomlékony, mállékony anyagból vannak, hogy ha fejen állunk sem fognak az ilyen "köznapi" nedvekkel kapcsolatba lépni. A fém részek is abszolút korróziómentesek.
A terhességes dologról konzultálj orvossal, de ha fogszabályzóra van szükség, akkor terhesség idejére szerintem pont az ideiglenes alkalmas, mivel ilyenkor könnyebben romlanak a fogak, tisztításukat az állandó fogszabályzó csak nehezíti, növelve ezzel az esélyt a fogak romlására.
Köszi a választ!
De azt honnan tudjuk, hogy ezek jó minőségű műanyagok és nem oldódnak ki? Ez csak feltételezés a részedről?
Pl. a gyerek cumisüvegek is már olyan műanyagból vannak, amikben nincs BPA, de sokak szerint mégsem ajánlott, mert kismillió más anyag kioldódhat belőle. A BPA-ra lett bevizsgálva, de mi van a többivel?
Hol találok bármiféle leírást a fogszabályzásban használt műanyagokról?
Leírást az anyagról az interneten keresgélve is, de leginkább egy fogorvostól lehetne kérni.
Az a bizonyos "műanyag" amiből a kivehető fogszabályozók készülnek, az általában akrilát alapú. Ezt polimerizálják a legjobb tudásom szerint, ez egy nagyon stabil anyagot ad. Ugyanúgy nem oldódik ki belőle semmi, mint az üvegpohárból vagy a PET palackból sem, amiből iszunk. Nagyobb a valószínűsége hogy valamelyik fém evőeszközből oldódjon ki valami. Ha le is nyelnénk belőle ( márpedig ez sem igazán lehetséges, mivel masszív, rugalmas, nem törékeny, nem porlékony, karcolékony anyagról van szó )az egyszerűen átmenne rajtunk.
Akrilátot már régóta nagyon széles körben használnak a fogászatban és nem tennék, ha valami miatt nem volna alkalmas huzamosabban vagy akár 0-24 7/7 használatra egy emberi szájban. Ma Magyarországon az európai szabvány szerint készítik a fogszabályzókat, a lehető legkorszerűbb és kíméletesebb anyagokból. A fémekre ugyanez jellemző. A maradandó fogszabályzó pedig tényleg gyakorlatilag csak egy drót, kerámiatalpakkal, vagy valami mással, ami nem ártalmas az emberi szervezetre.
A cumi végét nem vethetjük ezzel össze, hiszen az érkezhet a világ másik felén lévő kínai műanyagöntödéből is, csakúgy, mint a legminőségibb és legjobban bevizsgált nyugati gyárakból. Az egy olcsó fogyasztási cikk, a fogszabályozó, mint a legtöbb fogászati, optikai stb. termék, egy kissé már más tészta. Más úton jut el a vevőhöz, más a gyártás folyamata, azt nem lehet csak úgy piacra dobni, hogy majd több száz kilométerrel arrébb megveszi valaki. Itt személyesen, hosszú ideig fennálló szoros, adatfelvételt kívánó vevő-gyártó-eladó kapcsolatról van szó, senkinek sem érdeke tehát, hogy rossz terméket gyártson, mivel itt sokkal nagyobb a nyomás, a gyártó könnyebben visszakereshető. Így a kereslettel végleg eltűnni sem olyan egyszerű.
Eltértem a tárgytól, végezetül megnyugtatásképpen még egy meggyőző érvet mondanék a fogszabályzó mellett. Megint csak az üveggel példálóznék; akár le is nyelhetnénk egy üveggolyót, szinte azt mondhatnám, hogy (sterilizáltan) akár belénk is rakhatnának egyet valahova, nem zavarna (persze csak ha a méretéből adódóan sem) mivel egyáltalán nem lép kémiailag kapcsolatba a testünkkel. A fogszabályzó elkészítésénél használt anyagok pedig kivétel nélkül ilyen tulajdonságokkal bírnak. Kémiailag mind stabil az általuk tervezett környezettel szemben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!