Ki kell venni a mandulámat akkor, hogy ha sokszor begyullad és ilyen gusztustalan kis mandulakövek vannak benne? Lehet, hogy már góc?
Ősszel voltam háziorvosnál tüszős mandulagyulladással és azt mondta, hogy ha éven belül vissza megyek hozzá mandulagyulladással akkor beutal a fül-orr-gégészetre mert lehet, hogy ki kell venni.
Na igen.. azóta már begyulladt egy párszor (jelenleg is gyulladt) de én nem megyek háziorvoshoz mert félek a műtéttől. Ha altatásban csinálják akkor attól félek, hogy többé nem kelek fel ha meg érzéstelenítve csinálják akkor meg attól, hogy fájni fog és érezni fogom a vérem és az égett hús szagát.
Ha altatásban végeznék abban talán benne lennék ha nem állami helyen csinálják. (A városomban lévő kórház egyenlő egy vágóhíddal). Tehát max magánba vetetném ki.
De szerintetek ki kell vetetni egyáltalán? Évente 6-10 alkalommal gyullad be és vannak mandulaköveim is. Kisiskolás korom óta küzdök mandulagyulladással. De basszus ha ki veszik akkor nem lesz mi "felfogja" a nyavajákat és rá megy a tüdőmre nem? Még is csak fontos szerv a mandula.
Néha érzem egyébként, hogy sugárzik a fülembe is valami kis kellemetlen érzés de nem kimondottan fájdalom.
Szerintetek mitévő legyek? Nem szeretnék kiesni a munkából a műtét és a lábadozás miatt mivel könyvelő vagyok és határidőre kell dolgoznom... 😏
Előre is köszönöm a tanácsokat.
22/N
Mindenképp menj el orvoshoz, a házi orvos is csak annyit mondott hogy lehet ki kell majd venni, nem pedig azt hogy biztos, bár ha ennyit vártál ugy hogy még az orvoshoz sem mersz elmenni miközben baj van akkor most lehet igy is úgy is kiszednék.
Ha müteni kell kell kérdezd meg az orvost hogy nem csinálhatnák e máshol ö tud segiteni, de semmiképp se hagyd kezeletlenül. Egy nem kezelt gyulladás tovább terjedhet.
Kettes vagyok, ezt még itt hagyom, ettöl majd jobban megijedsz mint attol hogy talán altatnának:
A mandulagyulladásnak azonban ezen kívül, még számos, veszélyes szövődménye lehet.
Középfülgyulladás (otitis media) Mandula körüli tályog. Ekkor a duzzadt mandulákról a fertőzés a környező szövetekre is áterjed, és gennyes tályogokat okoz. A betegség antibiotikumokkal könnyen kezelhető, néha kisebb műtét is szükséges lehet a tályogok lecsapolásához.
Az arc és a nyaki terület megduzzadása, bár nagyon ritka, bizonyos esetekben súlyos légzési nehezítettséget okozhat.
A krónikus mandulagyulladás következménye lehet obstruktív alvási apnoe, melynek következtében a beteg a légzéskimaradások miatt gyakran felébred, a krónikus mandulagyulladás gócként is funkcionálhat.
Szepszis is kialakulhat, ha a baktériumok a véráramba kerülve megsokszorozódnak. Antibiotikumokkal orvosolható.
Vesegyulladás. Nagyon ritkán előforduló szövődmény, mely során a vesében lévő glomerulusok betegszenek meg.
Reumás láz. A szövődmény egész testre kiterjedő gyulladásokat okoz, érintheti például a szívet, az ízületeket, okozhat bőrelváltozásokat vagy akár idegrendszeri károsodást is.
Lemierre szindróma. A baktériumok a garatból kijutva, a fő nyaki vénán keresztül a véráramba kerülnek, majd elérik a tüdőt, a csontokat és az ízületeket, ahol gyulladást váltanak ki. A betegség antibiotikumokkal kezelhető, azonban gyors diagnózis hiányában akár halásos is lehet.
A mandulák felületén illetve a mandulák szövetein belül lévő tályogokban összegyűlő genny gyakran gyulladásokat okoz a környező szövetekben. Ilyen esetekben előfordul, hogy a kezelés alkalmával sor kerül a tályogok lecsapolására, vagy a mandula műtéti eltávolítására.
A tályogok szóródása miatt különböző garati fertőzések alakulhatnak ki, melyek a garat mélyebben fekvő szöveteit érintve, veszélyes állapotot idézhetnek elő. A legsúlyosabb esetekben előfordulhat a belső nyaki artéria (fejverőér) károsodása, a mellüreg középső részének (gátorüreg) gyulladása, továbbá izomgyulladás.
Érrendszerrel kapcsolatos problémák is jelentkezhetnek orrvérzések illetve bevérzések formájában, amelyek a bőrön vagy a nyálkahártyán lilás, barnás elszíneződésekként jelennek meg. Ezeket szintén a mandulák szöveteiben vagy azok felületén keletkező tályogok okozzák. A hosszabb lefolyású, több hétig is eltartó esetek hátterében gyakran rejtett tályogok állnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!