Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Tüdőtágulat mitől jöhet létre...

Tüdőtágulat mitől jöhet létre ha nem copd-s valaki? Vagy akkor az? Hogy lehet megelőzni?

Figyelt kérdés
Nem dohányzom, kerülöm a vegyszereket. Ezeket leszámítva mit lehet tenni?

2019. máj. 30. 16:31
 1/6 anonim ***** válasza:
Sportolni és növelni a tüdő kapacitását. Ezáltal később alakulnak ki a tünetek vagy ha már jelen vannak akkor azok súlyosbodása időben elnyújtható. Napi szinten tempósabb séta a minimum, de ha megteheted akkor futás, biciklizés stb... Jelentős életminőségváltozást lehet elérni sportolással
2019. máj. 30. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
A tüdőkapacitásnövelése nem előzimeg a tágulat kialakulását max a tüneteket csökkenti. De ptx esetében pl. mindegy. Élsportolónak épp úgy lehet mint Pistának aki egész nap a fotelban ül
2019. máj. 31. 05:56
 3/6 anonim ***** válasza:
Persze nem dohányzónak is lehet tüdőrákja. Pár évesen is kalakulhat daganat... Amiket te és én leírtam mind igaz, csak nem mindegy mennyi a valószínűsége! A biológia a valószínűségekről szól. Minden szar betegség kialakulhat mindenkiben, a kérdés az, hogy bionyos életmódot figyelembe véve mennyi a valószínűsége. Tutira menni sosem lehet
2019. máj. 31. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Hogy jön ide a tüdőrák? Nem erről szólt a kérdés!
2019. jún. 1. 14:40
 5/6 anonim ***** válasza:

Hogy jön ide a Ptx? Szerintem erről sem szólt a kérdés! Vagy te eltérhetsz a konkrét témáról, míg más válaszadó nem???


Továbbá megkérnélek, hogy értelmzésed újra az első hozzászólásom. Azt írtam, hogy a sport által "később alakulnak ki a tünetek, vagy ha már jelen vannak, akkor azok súlyosbodása időben elnyújtható". Nem írtam azt hogy ezzel megelőzhető, csak a tünetek progressziója lassítható.


Egy kis biológiai kitekintés:

Emfizémában a tüdőtágulat miatt alapból megnő a tüdőben bennszorult levegő térfogata (szaknéven FRC (funkcionális reziduális kapacitás)), a kórképet ezért sorolják az OBSTRUKTÍV tüdőbetegégek közé. Ennek következtében nagyobb energiabefektetés szükséges a kilégzéshez, idővel kialakul a hordó alakú mellkas és az oxigénhiány.

Hogy jön ide a sport? Úgy, hogy a terhelés megőrzi a tüdő eredeti rugalmasságát (elastic recoil), illetve a bordaközti izmok által kifejthető erőt. A kettő együtt segíti a kilégzést, pont azt, ami a emfizémában nehezített.


A Ptx nem tudom, hogy keveredett ide, igen az mindenkinek lehet tök mindegy, hogy sportol, vagy nem. Erre írtam, hogy ez olyan mint a tüdőrák, de igazából más kórképet is írhattam volna. A Ptx kialakulásának is megvan a valószínűsége időskorban, meg sportolókban, de messze nem úgyanakkora a gyakorisága! Pistának a fotelben sokkal nagyobb valószínűséggel lehet Ptx-e, mint egy élsportolónak, mert idős korban gyakoribb esemény (feltételezem a fotelben ülő Pista idős lehet, a fiatalok sajnos a PC előtt úlnek 0-24...). Ami azt illeti emfizémás betegnél gyakoribb a Ptx, mint az átlag populációban, de ha egy lusta emfizémás és egy mérsékelt terhelést végző emfizémást nézünk messze különbözik az előfordulás gyakorisága.


Konkrét megelőzést a dohányzás elhagyása jelenti legtöbb esetben. Az emfizémások 82%-a dohányzó. A maradék 18%-ba tartozik a mérgező gázokat belélegzők (pl. munkahelyi ártalom: ammónium-klorid, ózon stb gázok belégzése)


Az emberek szeretnek kíbúvókat keresni, kényelmesen élni, de a mindennapi égészséges funkcionálásért tenni is kell. Sajnos a dohányzás elhagyása és a testedzés sem menő a társadalom széles rétegében.

2019. jún. 1. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Úgy jön ide a ptx, hogy azt is okozhatja tüdőtágulat. Ez az én kérdésem, így nekem összekapcsolódott. Nyilván nem véletlenül.A rakhoz viszont semmi köze az egészhez. Köszi a reszletes választ. Okosabb mondjuk nem lettem tőle. Azt viszont jobb ha tudod, hogy a ptx a 20-on évesek betegsége nem az időseké. Főleg magas vékony fiúkat érint. Akik teli lesznek emfizémás bullakkal pedig sosem dohwnyoztak és még sportol is többségük. Szóval a válaszod nem állja meg a helyét. Nyilván vannak kivételek.
2019. jún. 1. 22:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!