Viszkető, hámló bőr?
Kb 2 héttel ezelőtt. a kéz fejemen, hónaljamnál és az ágyékomnál viszketésre lettem figyelmes. Mindenki azt mondta allergia. Elmentem a házi orvoshoz, aki szintén allergiára gyanakodott. Vérvétel, ahol csak az derül ki, hogy kicsit magas a cukrom, 6,5. Viszont már elmúltak a kiütések, a kézfejemen nem is viszket, de viszont most meg hámlik, repedezik, főleg hideg után. Már csak a Hónaljamnál viszketek. A könyökömön volt pár napig hogy bőrkeményedés lett, ami eleinte viszketett is. A Háziorvosom bőrgyógyászhoz FOG küldeni, de ő már csak Jövőre fog rendelni. Felírt nekem Fenistil kré,et azzal kenegessem.
Mi lehet ez? Ekcéma, Allergia? bőrgomba?
az az érdekes hogy leginkább 2 dolog miatt jön elő.
1. A hideg hatására. 5 órába dolgozom, d evégig kint a levegőn, kesztyű ugyan van rajtam, de akkor szokott nagyon hámlani, meg égetően viszketni.
2. A kézmosásnál, egy icurka picikét
"HIDEG EKCÉMA"
A hideggel, a zordabb időjárás beköszöntével az arra hajlamos egyéneknél fellobbannak a száraz ekcéma tünetei.
Az ekcémát sok esetben egy fogalomként kezelik a dermatitis- szel, vagyis a bőrgyulladással, de ez így nem pontos: az ekcéma egy BŐRGYULLADÁSSAL JÁRÓ allergiás, vagy túlérzékenységi (toxikus) pathomechanizmus következtében kialakuló bőrbetegség.
Röviden: az ekcéma a probléma, a dermatitis a tünet, amit észlelünk.
A bőr piros, húzódik, száraz, esetleg akár lemezesen is hámlik, viszket és nagyon érzékeny (olyan esetekről is tudunk, amikor egyébként, az év többi szakaszában teljesen tünetmentes az érintett személy).
Kialakulásában a kialakult vagy esetleg veleszületett, vagy szerzett egyéni hajlam, allergia mellett a kedvezőtlen környezeti hatások játszanak szerepet:
- A hideg szeles idő a bőr felső rétegének hidratációjáért felelős természetes nedvességmegkötő faktorai és a keratin (ennek a rétegnek a fő alkotóeleme, építőanyaga) kapcsolata gyengül, instabillá válik, ettől a bőrfelület könnyen kiszárad
- Hideg hatására a pórusok összehúzódnak, csökken a faggyú- és verejtékmirigyek kiválasztó funkciója is, gyengül a bőr védő (sav- és lipid- ) köpenye
- A gyakran fagypont körüli hőmérséklet hatására a bőr hajszálér kapillárisai összehúzódnak, csökken a vérátáramlás, a rosszabb vérkeringés miatt a hámképzés folyamata is zavar szenved
- Emiatt a szarusejtek differenciálódása (a hám- illetve szaruképzés folyamata) nem megy végbe tökéletesen, és így nem jönnek létre azok a lipidszerű anyagok (pl ceramidok), melyek a bőr védelméért felelősek a felszínen, pontosabban az az alatt fekvő rétegekben.
- A hám ennek köszönhetően nem tudja betölteni a barrier funkcióit, sokkal könnyebben átjárhatóvá válik pl az allergének számára (vegyi anyagok, penészgomba- ezek aránya ebben az időszakban egyébként is megnő, poratka, stb), és fokozódik a bőr vízvesztése is ( ez az ún. TEWL, azaz a Trans Epidermális Water Loss)
- Erre egy tulajdonképpeni hibás javító mechanizmusként a hámsejtek osztódását, az elszarusodás folyamatát a szervezet felgyorsítja, hogy a szaruréteg megvastagodása nyújtson védelmet- de ez nem pótolja a normális, kiegyensúlyozott folyamat eredményeit, és egy durva tapintású, hámló felületet eredményez
- Kevesebb napfény miatt legyengül a szervezet, a bőr immunrendszere is
- A fényhiány hatására kevesebb lesz a D- vitamin is a szervezetünkben, a bőrünkben, márpedig ez a vitamin elengedhetetlen a bőr, az epidermis sejtjeinek egészséges osztódásához, fejlődéséhez és differenciálódásához
Mindehhez még hozzájárul
... a száraz (alacsony abszolút és emiatt gyakran alacsony relatív páratartalmú) levegő otthon illetve a munkahelyünkön
…a depresszió, illetve a hangulatromlás ilyenkor ősszel, illetve télen, ami kisebb nagyobb mértékben mindenkit érint (a bőr az ilyen változásokra igen érzékenyen reagál)
…hogy kevesebbet vagyunk friss levegőn
…és hogy egészségtelenebbül táplálkozunk, hiszen kevesebb a friss gyümölcs, zöldség.
Az ilyen bőrállapot kezelésére a legalkalmasabbak a természetes, nagy tisztaságú növényi olajok, zsírok (vajak), melyek ápolják, védik az érintett területet, és pótolják a hiányzó zsíradékot.
Mindenképpen kerülendő a forró fürdő, a hosszas kádban ücsörgés, bármennyire is kellemes, magas tenzidtartalmú készítmények (mosó- ill mosogatószer, tusfürdők) alkalmazása.
Érdemes szakszerű ápolási tanácsért szakembert, súlyosabb esetben orvost felkeresni."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!