Hogyan gyűrjek le bármilyen ételt a torkomon és szóljak-e erről az orvosnak?
Sziasztok! Két kérdésem lenne, mindkettő a betegségemhez fűződik.
3 nappal ezelőtt kezdődött, minden étel rosszul esett, semmit se kívántam. Majd jött a fejfájás, végül a magas láz.
Másnap elmentem az orvoshoz, aki azt mondta felső légúti fertőzésem van. Furcsálltam hisz a torkom nem fájt. Természetesen aznap este már az is elkezdett fájni...
Az első kérdésemhez kapcsolódik hogy már 3 napja semmi se megy le a torkomon. Keményen 2 db kekszet tudtam magamba tuszkolni, de egyből rosszul vagyok tőle és öklendezek. Ma viszont elájultam az éhségtől, ezért belém tudott tuszkolni édesanyám egy kis almát. 10 perc se kellett és kihánytam...
Szóval a kérdésem hogy mit egyek ami nem jönne ki? :(
A másik kérdésemhez kapcsolódik hogy az orvos Cefzil 500 mg-os antibiotikumot írt fel, aminek a betegtájékoztatójában szerepel mellékhatásként a hasmenés. Nem szoktam foglalkozni a mellékhatásokkal, de mivel már 3 napja nem ettem semmit, ezért nem tudom elképzelni hogy mitől lehet ilyen durva hasmenésem....Szerintem a gyógyszertől.
Tehát a kérdésem: Ezt elmondjam az orvosnak? Ír fel akkor más gyógyszert vagy szenvedjek tovább a hasmenéssel amíg a légúti betegség elmúlik?
Habár elvileg a torkom a legnagyobb probléma, azt érzem a legkisebbnek az éhség, a hányinger és a hasmenés mellett....:(
A torokfájás már jóval a hányás előtt kezdődött, a hasmenés meg csak azóta hogy szedem az antibiotikumot...
Nem okoskodni akarok, de kizárt hogy hányásos hasmenéses betegséget kaptam volna el...Nekem az durvább...Akkor tényleg minden kijön és egyfolytában...
Az elég fura, ha az orvos antibiotikumot ír fel egy ilyen tünetegyüttesre, mert a legtöbb ilyet vírus okozza és a bakteriális felülfertőződés már egy következő lépcsőfok lesz, ha nem ügyelsz az elkerülésére. A vírusos megbetegedések kezelési módja pedig a mi kis hazánkban a "maradj otthon, igyál sokat" című bűbáj. (Tőlünk nyugatra meg Isoprinosine.)
Azt tudnod kell, hogy kb. az összes szájon át szedendő antibiotikumnak gyakori mellékhatása a hasmenés, azon ténynek köszönhetően, hogy válogatás nélkül kiirtja a bélflórádat, azaz a vastagbélben lakó, emésztést segítő baktériumok tömegét is. A kinyírt bélflóra egyenes következménye a hasmenés. Amit tehetsz ellene: probiotikum! Érdemes olyat venni, amiben a saccharomyces boulardii nevű törzs van, pl. Enterol vagy Solutix. Erre nem hat az antibiotikum, mert élesztőgomba, de nagyon hatásos. Az antibiotikum befejezése után pedig még 2-3 hétig kellene szedni egy baktériumtörzseket tartalmazó probiotikumot, pl. Béres vagy Florabalance stb. vagy Jutavit, de ebből 1x2 mert túl kevés van egy adagban. Ez segít a bélflóra teljes helyreállításában, az antibiotikum-kúrával egyidőben szedett probiotikum csak "tűzoltás", muszáj utána szisztematikusan helyreállítani a bélflórát. (Nőknek ezen felül hüvelyflóra-helyreállítót is alkalmazni kell ugyanennyi ideig, mert az antibiotikum természetesen a hüvelyflórát is kiirtja és ez teret enged a fertőzéseknek.)
Az is eléggé fura, hogy az orvos nem figyelmeztetett probiotikum egyidejű szedésére, pedig ezt általában azért megteszik, ha antibiotikumot írnak fel. Szóval mondd el neki nyugodtan a hasmenést, az ő mulasztása, hogy nem javasolt probiotikumot.
Az antibiotikumot végig kell szedned sajnos, ha már egyszer elkezdted, mert ha idő előtt abbahagyod és elkezd kiürülni a szervezetedből, akkor a meggyengült kórokozók erőre kapnak és gyorsan megvizsgálják az antibiotikum maradványait és kitalálják, hogyan védekezzenek ellene. Ezt hívjuk rezisztenciának. Így ha a tüneteid ismét felerősödnek és folytatni szeretnéd a félbehagyott antibiotikumot, az már többé nem lesz hatásos, mert a kórokozó rezisztens lett rá. Másoknak is ártasz, ha lehetőséget biztosítasz a kórokozónak rezisztencia kifejlesztésére, mert eggyel kevesebb hatásos ellenszere lesz a betegségnek.
Tehát a doki két okból nem fog új gyógyszert adni, egyrészt mert úgyis minden antibiotikum leirtja a bélflórát és ez okoz hasmenést, másrészt mert először úgyis végig kell szedned azt, amit adott a rezisztencia elkerülésére.
Most már ez így alakult, legközelebb kétszer gondold meg, hogy beszedsz-e légúti megbetegedésre antibiotikumot, tudván, hogy az ilyen betegségek tetemes hányadát vírusok okozzák, amire nem hat az antibiotikum. Persze az is lehet, hogy egyszerre kaptál el légúti fertőzést okozó vírust és hányás-hasmenés vírust, de ennek eléggé csekély a valószínűsége és azon nem változtat, hogy helyre kell állítani a bélflórát.
Fontos az is, hogy amíg nem marad meg benned a kaja, legalább a folyadék legyen meg. Számításba kell venni, hogy jó része úgyis érintetlenül távozik valamilyen irányban, tehát még többet magadba kellene bedönteni, pl. valamilyen magas (min. 1000 mg/L) oldott ásványi anyag tartalmú ásványvizet, mert a hányás/hasmenés hatása lehet a kiszáradás, amikor nem csak a víz, de az ásványi ionok is távoznak a szervezetedből. Egyébként Magyarországon sok helyen a csapvíz is eléggé magas ásványianyag-tartalmú. A folyadékbevitel másik jó hatása, hogy mosod ki vele a kórokozók elleni harc "szemetét". Ezen felül még érdemes lenne D- és C-vitamint szedni. Most a D-vitamin nappal való kapcsolatát nem boncolgatnám, maradjunk annyiban, hogy betegség esetén nyáron sem árt a mesterséges bevitel.
Köszi ez hasznos válasz volt és eléggé ijesztő!
Sohasem szedtem antibiotikumot, nem tudtam hogy kell mellé probiotikum is! Az a poén hogy még életemben nem voltam soha lázas se!
Mielőtt leírtad hogy ne hagyjam abba, pont azon gondolkoztam hogy abba hagyom a fenébe, nekem ez nem éri meg, ezelőtt is pihenéssel és kamillateával oldottam meg a problémáimat...
És igen, nő vagyok, alapból hajlamos vagyok a fertőzésekre szóval ez csúcs szuper, azt hiszem leváltom az orvosomat....
Hali!
Meggyógyultam azóta teljesen, viszont nem hallgattam a 2.válaszolóra, mert olyan durva hasmenést és hányingert okozott az antibiotikum hogy abba hagytam a szedését. Azóta sincs semmi bajom, a torokfájás is elmúlt magától, lázam sincs, az étvágyam is visszajött :)
És rájöttem hogy többet az életben nem megyek el orvoshoz :D
Ez csak azt mutatja, hogy a problémádat NEM baktérium okozta (amint azt említettem is).
Ha bakteriális eredetű lett volna a betegséged, az antibiotikumkúra idő előtti megszakításával nem csak a saját egészséged kockáztatod, de az egész emberiségnek ártasz, hiszen lehetőséget adsz arra, hogy kialakuljon egy még ellenállóbb kórokozó, amit többé nem lehet gyógyítani az adott antibiotikummal.
Amint egyszer már leírtam, az ilyen "megfázás-jellegű" megbetegedések döntő többségét vírusok indítják és a bakteriális felülfertőződés már egy második lépcső benne, ha elhanyagoltad az elsőt. Ezért, ha elmész egy ilyen tünetegyüttessel orvoshoz, és ő első blikkre antibiotikumot ír fel, az minimum legyen gyanús! Remélem ezt sikerült megtanulni most. Az más, ha hall valamit a tüdődben, amikor fonendoszkóppal meghallgat vagy a manduládon lát gennyes részeket, akkor indokolt az antibiotikum.
De ha az életedben még ilyenre kerülne sor, ne lépj ki a gyógyszertárból antibiotikum-ellenálló probiotikum nélkül. A beledben tanyázó kilós nagyságrendű bélbaktérium-tömegen áll ugyanis az egész immunrendszered. Ha azt kiirtod, miközben ráadásul beteg is vagy, ott nem a hasmenés a legnagyobb probléma... Tehát még egyszer, mert úgy tűnik, első körben nem ment át:
- a probiotikummal csökkented a hasmenés kialakulásának esélyét
- a probiotikummal segítesz regenerálódni az immunrendszered számára létfontosságú bélflórának
- a probiotikum szedését az antibiotikum után 2-3 hétig folytatni kell
- a hüvelyflóra-helyreállító alkalmazását az antibiotikum után 2-3 hétig folytatni kell
Lehet, hogy egészségesnek érzed magad, lehet hogy már nincs semmilyen tüneted, de evolúciósan a szervezet nincs felkészülve arra, hogy leirtják a hozzá tartozó baktériumokat, így csak úgy magától - hipp-hopp - nem fog 100%-ra visszaállni. Aztán most visszaáll 99-re, legközelebb 97-re és így tovább, aztán egyszer csak azt veszed észre, hogy kialakult valamilyen krónikus problémád, pl. étel-intolerancia, asztma, allergia, gyulladás stb.
Az nem pont a legokosabb következtetés, hogy nem mész el többet orvoshoz. Ha betegen mászkálsz emberek között, akár ki is nyírhatsz másokat, pl. egy csecsemőt vagy a saját dédanyádat vagy végső soron magadat. Némely esetekben fontos, hogy orvosi ellátásban részesülj, de sokszor valóban érdemes felülbírálni az orvosi javallatot. Az okos megoldás az, hogy képbe kerülsz a tested és a betegségek működéséről. Így ha pl. valaki köhögéscsillapítót és köptetőt ír fel egyszerre vagy kalciumot javasol rovarcsípésre vagy antibiotikumot ad megfázásra úgy, hogy bele se néz a torkodba, szépen mosolyogsz, a receptet meg szépen kidobod a szelektív hulladékgyűjtőbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!