A vas érték 11,6 a referencia érték 12,5-től van. Ez utalhat bél/gyomorvérzésre?
De mitől lehet alacsonyabb a vas érték?
Csak vérzéstől, nem? S ez elfogadható, belefér még a "normálba" vagy lényegesen alacsonyabb?
Ja hát... a vashiány nem csak a meglévő vas "vesztésével" alakulhat ki, sokkal gyakoribb oka az eleve elégtelen vasbevitel. A vas eléggé egyenlőtlenül oszlik el az élelmiszerekben, viszonylag könnyű akaratlanul is vasszegény "diétára" állni, pedig étkezés útján könnyen visszaállíthatók lennének a helyes értékek.
A Béres csepp mindig jó ötlet, értve ezalatt, hogy ha nem is célzott vaspótlásra, de bármilyen korosztálynál hasznos általános roborálásra. Emellett, mint arra már utaltam, ez a 11.6 más skálák alapján nem is számít vashiánynak, vagyis egy vaspótló kúra ágyúval verébre lövés lenne ilyen esetben. (Nem véletlenül nem érte el az orvos ingerküszöbét se ez az érték.)
Egyébként maga a mesterséges vaspótlás nem egy szörnyen kockázatos, borzasztó beavatkozás, már csak azért sem, mert a vaskészítményekből bevitt vas legjobb esetben is csak 10-20%-ban hasznosul. Ennek megfelelően a vényköteles készítmények egy adagja a napi ajánlott beviteli mennyiségnek akár a tízszeresét is tartalmazhatja, de jellemzően 100 mg felettiek a tabletták, szirupok. Ezzel szemben a recept nélkül kapható vaspótló étrendkiegészítőkben max. 14 mg a vastartalom és ennek szívódik fel 10-20%-a, ha amúgy jó felszívódású (szerves) vasvegyületben van a vas. (Multivitaminból vasat pótolni nem lehet, mert általában olyan ásványi anyagok is vannak ezekben, amik kiválóan akadályozzák a vas felszívódását.) Ha megnyugtatóbb számodra, adhatsz valamilyen jobban felszívódó, vény nélküli vasat édesapádnak, de lehetőleg bevonatos tabletta formájában, mert a nem bevonatosak (pl. BioCo) erőteljesen vas ízűek (meglepő módon...:)). Éhgyomorra, C-vitaminnal együtt érdemes bevenni. De csak úgy zárójelben jegyzem meg, hogy bár vannak, akik akkor érzik magukat biztonságban, ha tablettákat szedhetnek, azért ennek lehet egy ezzel ellentétes pszichológiai üzenete is, hogy az ember gyengébbnek, "betegnek" kezdi érezni magát, ha "gyógyszert szed", még ha nyilván egy étrendkiegészítő nem is "gyógyszer", attól még úgy néz ki és keltheti azt a benyomást, hogy "egyedül nem megy már"... Vagyis nem biztos, hogy egy egyébként egészséges idős embernél ezt kockáztatni kellene kábé szükségtelen készítményekkel. A Béres csepp pont elég lehet.
A Béres cseppben több olyan ásványi anyag is együtt úszkál, ami hivatalosan gátolja egy vagy több együtt úszkáló felszívódását. Nem tudom, van-e egyáltalán tudományos magyarázat a csepp működésére, mert ha az egyes ásványi anyagoktól remélnénk a csodát, hát... eléggé homeopátiás mennyiségekről van itt szó. Viszont mivel rengetegen használják, ezért sok a tapasztalat vele és a nagy számú pozitív tapasztalat túlmutat azon, hogy véletlen vagy placebo hatásról lehessen szó.
Abban, hogy mi minek a felszívódását gátolja, a gyógyszer minősítésű ásványianyag-pótló készítmények hivatalos betegtájékoztatói jó kiindulópontok lehetnek. Igazából magnézium/vas esetében az is kérdés, melyik gátolja jobban a másikat. :) Pl. Mg akadályoz [link] vagy Fe akadályoz: [link] Mindenesetre egyes olyan magnéziumvegyületek, melyek reakcióba lépnek a gyomorsavval (savkötők), a vasat is kötik (némi összefüggésben a vas abszorpciójának kémhatásfüggésével: a savas közeg támogatja a vas felszívódását).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!