Infarktus utáni szívizom elhalásból fel lehet épülni teljesen?
nem mondom h profi vagyok, de eü-s. nézd, sajnos ami elhalt izom, az sajnos már nem tud visszakerülni as teljes keringésbe, az a rész úgymond kiesik, területtől függ persze, és az se mindegy hol, de a szív teljesítménye azzal az X %-al csökken (visszafordíthatatlanul).
lehet h azért mond nem egyértelmű dolgokat, mert nagyon nehéz kiszámolni a szív kapacitás avagy teljesítménycsökkenésének %-át, hiszen ahogy írtam, attól függ, a szívizom melyik részén történt az elhalás.
ilyenkor arra kell törekedni h a megmaradt egészséges részt karban tartsd és nehogy bekövetkezzen egy második is, azaz gondolok itt főleg az egészséges életmódra (mozgás, kaja)
A kérdésben kicsit kevés a konkrét információ, de megpróbálok válaszolni.
Az infarktus következtében bizonyos mértékű szívizom elhalás mindig bekövetkezik, még akkor is, ha az elzáródást szívkatéteres eljárással minél hamarabb sikerül megnyitni. A betegség hosszútávú kimenetele attól függ, mekkora szívizom halt el. Ezt szívultrahangos vizsgálattal lehet megbecsülni. Ha az infarktus utáni szakaszban mért ejekciós frakció (EF-ként van rövidítve) 50% feletti, akkor az elhalt ( jobb kifejezés : nem működő) terület nem túl nagy, ez nem veti vissza a szív normál teljesítményét. 40-50% között enyhe, 30-40% között közepes, 30% alatt súlyos funkciócsökkenéssel lehet számolni, ami később a teljesítőképesség csökkenésében nyilvánulhat meg.
A kép viszont ennél kicsit bonyolultabb. Amikor elzáródik a koszorúér, a szívizom nem azonnal hal el, hanem szépen fokozatosan. Az elzárt ér területén lesznek olyan területek, amelyek elhalnak, s lesznek olyan területek ( főleg az érhez tartozó terület széli részein), amelyek máshonnan is kaphatnak némi vérellátást. Ez nem sok, de arra elég lehet, hogy itt életképes maradjon jelentős szívizomterület, ami a működését beszünteti, de ha a vérellátását helyreállítjuk, akkor ismét működésbe lép ( ezt stunned, illetve hibernált szívizomnak nevezzük).Ez a helyreállás nem gyors, hetek - hónapok alatt következik be a keringés helyreállítását (katéteres érmegnyitás) követően. Emiatt a beteget vissza kell rendelni kb 3 hónap múlva kontroll szívultrahang vizsgálatra, ekkor lehet meglátni ténylegesen mekkora a funkciócsökkenés.
Sok függ attól is, hogy az infarktusért közvetlenül felelős ér mellett a többi éren milyen eltérések vannak. Ha itt is vannak szűkületek ( netalán régebbi koszorúér elzáródások)akkor ezek megoldásával ( akár katéteres, akár szívsebészeti úton) tovább lehet javítani a bal kamrai izomtömeg vérellátását, ezáltal van esély ara, hogy az életképes, de nem mozgó ( hibernált ) szívizom visszanyerje functióját.
Amit nem tudok spec. a te eseteddel kapcsolatban : 1. történt e az infarktus bekövetkezte után azonnal szívkatéterezés ? 2. mennyi időn belül történt a panaszok kezdetét követően az érmegnyitás ? 3. volt e a többi éren szűkület, krónikus elzáródás? 4. Konkrétan mennyi volt a kórházban készített szívUH-n az EF ? Történt e 3 hónapos kontroll szívUH ? Ha ezeket megírod, akkor tudok konkrétabb dolgokat mondani a te eseteddel kapcsolatban.
( Nyugodtan írj privátban, ezek már azt gondolom, nem feltétlenül tartoznak a nagyközönség elé, de természetesen a te eseted nyilvánosságát te határozod meg. )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!