Pajzsmirigy betegségem van. És sajnos nagyon fáradékony vagyok napi szinten mit tegyek?
A gyógyszert nem lehet elhagyni, mivel az maga az a hormon (T4), amiből kevesebbet termel a szervezet a szükségesnél, tehát mindenképp pótolni kell. Bár ennél kicsit bonyolultabb a helyzet, mert a T4-et még át kell alakítania T3-má, de a lényeg, hogy ha nincs meg a megfelelő mennyiségű pm-hormon, akkor annak súlyos következményei lehetnek.
Kigyógyulni ritka esetben lehet: ha az alulműködést valamelyik ásványi anyag hiánya okozza (jellemzően jódhiány vagy kevesebb esetben szelénhiány); de ez a betegségek mindössze kb. 10%-a. Ilyenkor jód-, ill. szelénpótlás után helyreállhat a pm működése.
Az esetek kb. 90%-ában viszont az alulműködés egy autoimmun betegség következménye, ez a Hashimoto-szindróma. Ezt ma a hagyományos orvoslás gyógyíthatatlannak tartja, és nem is szoktak foglalkozni vele. Felírják a hormontablettát, hogy meglegyen a pótlás, és kész. És el is szokták mondani a betegeknek, hogy a folyamat vége az, hogy a teljes pajzsmirigy elpusztul, így fokozatosan egyre több hormontablettára lesz szükség, de "sebaj, mert ezt megoldottuk".
Csakhogy rengeteg ember tapasztalta már, hogy ezt az autoimmun folyamatot lehet lassítani, nagyon jó esetben pedig akár meg is lehet állítani. Vannak gyógyult Hashimoto-sok - ezt úgy értem, hogy az aTPO-szintjük visszaesett a normál tartományba több hónapos vagy több éves "harc" eredményeképpen. (Az aTPO-szint mutatja a szervezetben lévő ellenanyagok szintjét, amelyek pusztítják a pajzsmirigyszövetet, tehát tulajdonképpen a gyulladás erősségét jelzik.) Ennek a harcnak több összetevője van: alap az ásványi anyagok bevitele (napi 2-400 mcg szelén, lehetőleg szerves), ehhez E-vitamin, ami elősegíti a felszívódását. Napi legalább 2000 NE D-vitamin, ami immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású. Lehet plusz gyulladáscsökkentő hatású készítményeket is szedni (pl. kurkuma), vagy táplálkozással bevinni.
A másik "alap" a megfelelő diéta. Sok Hashimoto-s gluténérzékeny is, így mindenképp el kell hagyni a gluténtartalmú ételeket. Viszont megfigyelték, hogy sokaknak akkor is javult az állapotuk, ha nem gluténérzékenyként mégis gluténmentesen étkeztek. Ugyanígy javasolják a tejtermékek, a cukor és a szója elhagyását. Ezek hozták eddig a legjobb eredményeket - de egyéntől függ, hogy kinek mi a jó, tehát ki kell tapasztalni.
Ezeken kívül vannak még további lehetőségek is, ha a fent leírtak ellenére sincs javulás, pl. bizonyos baktériumfertőzések kezelése, ha szükséges, bélflóra helyreállítása stb.
Én magam egyelőre megálltam az első alapnál, tehát nem diétázom, "csak" szedem a megfelelő bogyókat, és nem egészen három hónap alatt közel 25%-kal csökkent az aTPO-szintem. :)
Szóval folytatom, és három hónap múlva újból megnézetem a laborban, hogy történt-e további javulás (nagyon remélem, hogy fog...) Ha igen, akkor jó. Ha esetleg nem, akkor jön a diéta...
A fáradékonyságnak két ellenszere van: a vas és a B-vitamin, Hashimoto-soknál sajnos általában jellemző ezek hiánya. Úgyhogy szedj rendszeresen vastablettát és B-vitaminkomplexet, nyugodtan lehet a javasolt napi adagnál picit többet is pár hónapig.
Ja, még egy: Hashimoto esetén tilos a jód, kivéve, ha bizonyítottan alacsony a szintje (vérvételből kimutatható, csak nem szokták méretni).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!