Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Mi váltja ki a csontritkulást?...

Mi váltja ki a csontritkulást? Csontritkuláskor tényleg csökken az ember magassága?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősömnek csontrikulása van pár éve és összement azóta 8cm-t. Azt mondta, hogy attól van. Illetve mitől lesz az ember csontritkulásos?


Köszi. És elnézést, ha hülyeség a kérdés.



2017. nov. 1. 00:26
 1/4 anonim ***** válasza:

Igen, csökkenhet az ember magassága.


A csontritkulás, vagy osteoporosis lényegében az egységnyi térfogatú csonttömeg csökkenése úgy, hogy közben a szerves és szervetlen állomány aránya változatlan.


Csontrendszer mikroszkópos szerkezetéről annyit érdemes tudni, hogy a csontszövet szerves/sejtes állományból [ossein]-ból, illetve szervetlen/sejtközi állományból áll.

Előbbi a csont rugalmasságát, a szervetlen állomány pedig annak szilárdságát biztosítja.

Az ossein adja a csontszövet 30-40%-át, míg utóbbi 60-70%-ot. Ez az arány az évek múlásával változik.


A szerves állomány tartalmazza a (fiatal)csontsejtet [osteocyta]-t, az (érett)csontsejtet/csontépítő sejtet [osteoblast]-ot és a csontfaló sejtet [osteoclast]-ot.


Az alapállományt a csontsejtek hozzák létre, miközben az osteoblastok osteocytákká alakulnak át.


Mennyiségi jellegű folyamatot a csontszövet csökkent képződése, vagy fokozott pusztulása okoz, de a kettő akár együtt is szerepelhet.


Primer osteoporosisról beszélünk a menopauzás csontritkulás, és időskori csontritkulás esetén. Előbbinél az ösztrogén szint megváltozása lesz hatásra az osteocyták és osteoblastok működésére, utóbbinál az osteoclastok mennyisége és tevékenysége csökkent.


Secunder osteoporosist más betegségek (reuma, endokrin betegség, kalciumfelszívódási zavar stb) okoznak.


Tünete lehet: fájdalom, kényszertartás, testtartás megváltozása, deformitások,statikai elváltozások, fraktúrák, csontpanaszok (pl. terheléses hátfájdalom), spontán törések


Hogy valakinek csontritkulása van-e, azt a kövektező vizsgálatokkal deríthetjük ki: csontsűrűség mérés (DEXA vizsgálat), laborvizsgálat (kálcium-foszfor anyagcsere).


Kezelése fizioterápival (elektroterápia és gyógytorna, vízi torna, úszás) diétával, gyógyszeres kezeléssel (hormonok) történik


Fontos azonban kiemelni, hogy itt is a legfontosabb dolog a prevenció, vagyis megelőzés (sport, egészséges életmód, helyes táplálkozás stb.)


A legrövidebben:

[link]


Remélem érthető :)

2017. nov. 1. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi. Én olyat is hallottam, hogy a kóla meg hasonló üdítőkben lévő foszforsav elszedik azt az anyagot a csontokból, emiatt csontritkulás alakul ki. Ez igaz? Mert én elég sok ilyen üdítőt iszom:$
2017. nov. 1. 03:35
 3/4 anonim ***** válasza:
Megelőzésre tökéletes a D3 vitamin napi 8.000NE !! Ez segít beépülni a kálciumot.
2017. nov. 1. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Kérdező : hát a fogad zománcrétegenek biztos hogy nem tesz jót
2017. nov. 1. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!