Mit lehet tenni, ha Hasmimotos betegség áll fenn?
Milyen neves endokrinológus az, aki diagnosztizál egy betegséget aztán azt mondja, diétázz, de nem mondja meg hogyan? Három kattintással kiderült, hogy a HASHIMOTO egy hormonhiány miatt kialakuló betegség,
Prof. Dr. Lakatos Péter szerint semmilyen összefüggés nincs a Hashimoto thyreoiditis kimenetele és bármilyen típusú diéta között! Viszont mivel a pajzsmirigy alulműködés okozza, hormonpótlással remekül kezelhető. Keress másik endokrinológust.
Ismerek Hashimotost, azon kívül, hogy inzulinrezisztencia miatt nem eszik cukros, gyorsan felszívódó szènhidrátos èteleket, nem tartóztatja meg magát semmitől, gyógyszert viszont szed rá.
Arra gondolhatott az endo doki, hogy glutèn, laktóz, szója stb. mentes kajákkal csökkenthetők a tünetek. De egyènenkènt eltèrhet, hogy mi az az ètel, összetevő, aminek az elhagyásával jó eredmènyeket lehet elèrni.
Gondolom magán dokihoz mentèl, a pènzèrt ugyan megmondhatná, mit ne egyèl, hívd fel.
Amúgy ha ez "megnyugtat" èn is ezt tapasztaltam, hogy pajzsmirigy tekintetèben csak a sötètben tapogatóznak, mi a helyes. Abban sincs egyetèrtès, hogy mi a normál TSH szint. Nekem már áprilisban 4,5 volt, de akkor azt mondták rá, hogy 4,7-ig jó. Ja, így amúgy gyerekem nem lehet, de amúgy teljesen egèszsèges ez az èrtèk. WTF? Májusi vèrvètel meg máshol volt, ott meg 3,6-ig volt jó az èrtèk (4,7 lett). Viszont hallottam olyat is, hogy legújabban 1,3 felett is már magasnak fogják venni.
Szóval jó nagy sötèt folt ez a pajzsmirigy, sokszor azt sem tudják, mit okoz. Pèldául valakit magas vèrnyomással kezelnek èvekig, szedetik a gyógyszert, ès eszükbe se jut pajzsmirigyet vizsgálni, hogy esetleg nem-e az a ludas.
Nem tudom, aktuális-e még, vagy már megoldódott a probléma.
Azért leírom, amit tudok:
1., A normál TSH-érték laboronként eltérő lehet; a lényeg, hogy akkor jó, ha az adott labornál használt referenciatartományon belül van.
2., Ha jó is a TSH, az még nem zárja ki a betegséget, az esetek 10%-ában sajnos így van.
3., A magas aTPO-szint a Hashimoto egyik fő jellemzője. Ha ez magas, akkor majdnem tutira HT a diagnózis. A másik vizsgálat, amire a diagnózist alapozni szokták, az ultrahang. Ha ez még nem volt, akkor érdemes mielőbb megcsináltatni.
4., A Hashimoto-szindróma egy autoimmun betegség, méghozzá konkrétan az, hogy a szervezet a saját pajzsmirigye ellen fordul. (Tehát pont fordítva, mint ahogy Andizsuzsi írta: nem a pm-alulműködés okoz HT-t. - Egyébként nem olyan egyszerű megérteni ezt az egészet, amikor tavaly júniusban nálam is HT-t diagnosztizáltak, én sem értettem, hiába elolvastam a Wikit. A doki meg kb. semmi használhatót nem mondott. Fél év múlva ástam csak le a mélybe, mert nemhogy javult volna az állapotom, hanem újabb tünetek jelentek meg.)
5. Tehát a Hashi okozza az alulműködést, a Hashi okát pedig nem lehet pontosan tudni.
A funkcionális orvosok szerint három tényező van: a genetika, a körülmények, és a táplálkozás (gyomor, emésztés). A genetikán nem tudunk változtatni, a körülményeken sem igazán (max. a stresszt csökkenteni), a táplálkozáson viszont igen. Megfigyelték ugyanis, hogy az AI gyakran jár együtt az ún. áteresztő/lyukas bél szindrómával; ennek oka pedig a legtöbbször a glutén. Ezért szokták javasolni a gluténmentes diétát, ami - szintén a kutatások szerint - még azoknál a HT-seknél is hatékony lehet (tehát feltételes módban), akik nem gluténérzékenyek. Hasonló okból nem javasolják a tejtermékeket, ill. a cukrot.
Van még egy fontos tényező, ami a betegség gyökere lehet: baktériumok, vírusok, fertőzések. Gyakori a H. pilory, de más is előfordul. Ezeket kell első körben kiirtani, utána helyreállítani a bélflórát...
Ha visszajelzel, és van kérdésed, segítek, ha tudok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!