Mi lehet a nagymamám baja? (többi lent)
Nagymamám 89 éves. Február végén kórházba került, mert napok óta többször is hányt, és lázas volt. A kórházban csináltak labort és röntgent, aminek következtében megállapították, hogy tüdőgyulladása van. Erre kapott antibiotikumot, így gyenge két hét alatt meggyógyult, és hazaengedték.
Most szerda óta még jobban elkezdett hányni, semmilyen étel nem marad meg benne, csak a folyadék. Mivel nincs láza, valószínűleg most nem tüdőgyulladás van a háttérben. Gyomorrontás sem valószínű, mert abból ennyi idő alatt már meggyógyult volna szerintem. Vagy gondoljátok, hogy ennyi idősen a gyomorrontás is eltarthat ilyen sokáig? Vagy kezdjek aggódni, hogy valami komoly baja van? Tudom, hogy ennyiből nem lehet pontosat mondani, de azért megkérdezem, hogy mégis milyen betegségek okozhatnak folyamatos hányást más tünet nélkül? Volt valaki hasonló helyzetben? Előre is nagyon köszönöm a válaszokat!
Azt, hogy milyen betegségek jelentkezhetnek szimplán hányással, sorolhatnám estig.
Vigyétek el orvoshoz, időseknél eleve nagy a kiszáradás esélye.
Ma elvisszük orvoshoz.
Igen, már egyszer kiszáradt a tüdőgyulladása idején. Kapott infúziót, ami után sokkal jobban lett. Nagyon aggódok érte, hogy most megint mi baja lehet.
Azért van pár ötletem.
Nem volt mostanában húsundora?
Nincs unduláló láza, nem köpött vért?
Epés hányás, véres hasmenés, esetleg sárgaság (mely szemfehérjében és bőrön észlelhető) nem jelentkezett?
Na, más ötletem nincs, lehet gyulladás, fertőzés (igen, antibiotikum ellenére is) és még sok más.
Doki mit mondott?
Remélem már elvittétek.
Igen, már a kórházban van. Még vizsgálják, biztosat nem mondtak. Legalábbis mikor utoljára beszéltem anyukámmal, ezt mondta.
Egyébként anya ápolta, így én nem tudtam, hogy volt, mikor feketét hányt, és mikor jött a mentő, lila volt a keze és sárga az arca. Szóval igazad volt. Milyen betegségre gondoltál mikor ezeket a tüneteket írtad?
Gyomor, nyombélfekélyre. A fekete színű hányás (ami véleményem szerint vér/alvadt vér alvadt vér lehetett) és a sárgulás ami szintén felírható a fekély számlájára.
De a végtagok elszíneződése már elgondolkodtató, nem merném lefogadni, hogy valóban fekély.
De persze én még egyenlőre nem vagyok orvos.
Epekő is lehet ugyan, az is egy ok a sárgaságra, de a fekete színű (szerintem vér) hányásra tudtommal nem, bár ez a kör még eleve új nekem, hiányos a tudásom.
Sajnos teljes körű tájékoztatást nem tudok adni.
Viszont.. még epekővel kapcsolatban tudok tanácsot adni. Általában műtik, de viszonylag gyakran alkalmaznak más beavatkozásokat is, a kő típusától függően.
Van, amikor a teljes epét eltávolítják (ez tán a legvégletesebb), valamikor eswl technológiával zúzzák szét, valamikor gyógyszerekkel kezelik, bár ez nem túl hatásos (gyógyszeres kezelés alkalmazása után gyakran kiújul, és fellép a hasnyálmirigy-gyulladás veszélye is).
Valószínűnek tartom, hogy ilyen tünetek, panaszok végett az orvosok a műtét mellett fognak dönteni (teljes eltávolítás). A legtöbb helyen laparoszkópos műtéteket végeznek, ami helyzethez képest kíméletes, és nem jár nagy vágásokkal, csupán 3 apróval, melyeken keresztül juttatják a has/mellüregbe a szükséges eszközöket, és eltávolítják az epét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!