Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Ha valaki elkapja a veszettség...

Ha valaki elkapja a veszettséget (úgy, hogy már a konkrét tünetek is jelentkeznek rajta), azt hogy kezelik? Hagyják meghalni?

Figyelt kérdés
Azt írják, nincs rá kezelés, és 100%-ban halálos. Aki mégis elkapja, az mire számíthat? Kap egy hermetikusan elzárt kórtermet, aztán várják, hogy meghaljon?
2015. júl. 16. 11:16
 1/8 acelsziv ***** válasza:
Egyszer agy angol fotósról írtak, akit veszett denevér harapott meg és annyi volt a cikk vége, hogy igen fájdalmas halála lesz... :(
2015. júl. 16. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Yolo2 ***** válasza:
100%

Létezik egy úgynevezett Milwaukee-protokoll, ami során mesterséges kómában tartják a beteget és ebben az állapotban megvárják, hogy sikerül-e legyőzni a fertőzést. Kockázatos kezelés, kétséges hatékonysággal, de már volt olyan akit így kezeltek és túlélte. (Ugyanakkor elvileg volt olyan is, aki kezelés nélkül is túlélte.)

Magyarországi eset nem jut eszembe, de valószínűleg elkülönítőbe kerül a beteg és fájdalomcsillapítókat/nyugtatókat adagolnak neki, valamint próbálják táplálni, életben tartani, hátha átvészeli a fertőzést.


Amúgy a veszettség sem 100%-ban halálos, de közel van hozzá.

2015. júl. 16. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
Hogyha már klinikai tüneteket produkál, akkor valóban nincs rá "gyógymód". Egyetlen Rabies lyssa kezelési módja, a Milwaukee-protokoll, mely során mesterséges kómát idéznek elő, így próbálják megvédeni az idegrendszert. Hatéknysága erősen vitatott, de ha jól tudom egy amerikai kislányt így sikerült meggyógyítani (előtte nem kapott védőoltást). Természetesen, aki elkapja a fertőzést nem várják meg a halálát, hanem elsősorban a M.-protokollt alkalmazzák. A kórtermet pedig nem kell hermetikusan lezárni, ugyanis nem cseppfertőzéses a vírus. Természetesen a beteget, elkülönítik a fertőtő osztályon. Amúgy a tünetek rendkívül változatosak. Embernél először hangulatingadozás jelentkezik, láz, levertség, álmatlanság, illetve rossz étvágy. (ez a bevezető szakasz nincs mindig meg). Ezután ingerültség, dühöngő rohamok, nyelési görcsök jelentkeznek. A rohamok során, a fertőzött személy nincs tudatánál. A végső stádiumban az előbb említett tünetek enyhülnek, az eszmélet teljesen elvész, majd beáll a halál. Csúnya betegség, de örülök, hogy Téged is érdekelnek az ilyen betegségek. Csak így tovább, olvass utánuk, érdekes dolgok ezek.
2015. júl. 16. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Csak olyan bizarrnak hangzott, hogy miután már a tünetek jelentkeznek, nincs visszaút. De látom, szerencsére azért akkor is próbálkoznak, még ha kicsi is az esély.

2015. júl. 16. 12:03
 5/8 anonim ***** válasza:
A védőoltás előtt az volt a mondás hogy aki elkapta rendelheti meg a koporsót. A végső szakaszban nagyon szenved állandóan szomjas de a víz látványától is hányinger jön rá és hányás
2017. ápr. 15. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
76%

Az első regisztrált eset, mikor valaki túlélte a veszettséget 2004-ben volt, az említett amerikai eset. 15 éves lány, akit denevér harapott meg, és nem kapott védőoltást, több mint 1 hónappal később jelentkeztek a tünetek ,kettős látás, hányás, láz ,levertség. Kórházba került és nem tudták miről van szó, kutakodtak mindenhol, agyhártyagyulladásra vagy egyéb idegrendszeri bajra gyanakodtak ,de minden teszt negatív lett. Napokkal később mintegy véletlenül lett megemlítve, a denevér harapás és akkor esett le az egyik orvosnak, akik már konzíliumot tartottak róla, hogy ez mégis mi lehet, hogy a veszettség tünetei is ilyenek ( ritka betegség volt és ritkán találkoznak vele, hiszen manapság már a védőoltás kockázatmentes, minden harapásnál, ahol nincs meg az állat adják biztos ami biztos). Eltelt vagy 4 nap is a tünetek óta miután megtudták ,hogy az a baj, akkorra jött meg a laboreredmény. És szintén ott találta ki egy orvos, aki alaposan utánanézett a betegségnek és boncolási jegyzőkönyveket is átnyálazott ,hogy az agy nem károsodott egyik áldozatnál sem, akik veszettségben haltak meg, és akkor jött az ötlet ,hogy talán ha kómában tartják akkor időt nyernek és le tudja győzni a vírust a szervezet ,hiszen ellenanyagot elkezd termelni mindig, csak már nincs ideje rá, hogy eleget termeljen és legyőzze.


Ez lett a város nevéről Milwaukee protokoll. Világszerte használták már azóta is, 30 valahány alkalommal és 5 beteg élte túl így. Valóban nem túl hatékony, viszont másképp nézve meg 5 embert mentett meg a biztos haláltól. A semminél mindenképpen jobb.


Nálunk is lehetne ezt alkalmazni nem kell hozzá semmi spéci dolog, minden megvan az itteni kórházakban is, nem alaklamzták még soha, mert nem volt rá szükség.


1951 óta tartják számon a veszettséget embereknél és napjainkig összesen 8 eset volt mikor előfordult, és mindegyik meg is halt. Ők azok ,akik nem kaptak oltást a tünetek megjelenése előtt. Egy esetben elkezdték, de meghalt mielőtt mindegyiket beadhatták volna. Utoljára 1994-ben volt veszettség egy borsodi kis faluban 2 áldozattal, egy veszett macska volt a hunyó a gazdáját és egy utcába lakó 2 éves gyereket harapott meg, a gyerek bátyját is megharapta, aki agyonverte egy szívlapáttal a macskát és elásta a kertben. A baj az volt ,hogy nem mentek orvoshoz és nem mondták el ,hogy mi történt és nem szóltak az állategészségügynek sem. Ha valamelyik megtörténik ill. akkor a döglött macskát megvizsgálva kiderül ,hogy veszett volt, kapnak oltást és nincs baj. Augusztusban történt az eset és a októberben jelentkeztek a tünetek a gyereknél ,de akkor már késő volt és a macska gazdájánál is akkor mindkét áldozat 2-3 napon belül meghalt. A 80-as években volt még egy vadász, aki veszett rókát nyúzott, a többi 5 áldozatról nincs adat, legalábbis publikus. 8 esetnél egyébként 5-nél háziállat volt a baj forrása 3 esetben vad ( 2 esetben róka).

2017. máj. 14. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, igazán alapos ismereteket kaptam! ^^
2017. máj. 15. 09:26
 8/8 anonim ***** válasza:

Egy videóban láttam statisztikát 1950 óta 8 veszettségben meghalt ember volt az országban, 1951-ben kutya volt a vírus hordozó ( utolsó eset is!!!), 3 esetben macska ( az utolsó kettőnél 1994-ben ugyanaz) a többi esetben róka. Vadász, aki veszett rókát nyúzott meg egy vadőr, aki befogadta a szelíd rókát háziállatként. 1994-ben történt egy eset mikor a róka betévedt egy óvódába és az óvónéni kivitte a csoportot az udvarra, hogy nézzétek gyerekek itt van Vukk, és mivel veszett volt hagyta magát simogatni, de támadt is ekkor hívtak orvost a megharapott gyerekekhez, a vége az lett, hogy az óvódában mindenki ,gyerek, óvónő, takarító néni stb. mehetett oltásért, gondolom megdícsérték az észlény óvónénit.



YouTube-on ha rákeresel a Veszettség-re kiad egy dokumentumfilmet, ahol foglalkoznak Jenna esetével is.


Ő volt az, aki elsőként túlélte a veszettséget Milwakee protokollal. El is mondják a történetet, templomban istentisztelet közben berepült egy denevér és nekiment valaminek és pottyant a földre, ő megfogta és kivitte közben beleharapott, a seb nem volt szinte semmi, orvoshoz sem mentek vele, és bő egy hónap múlva jöttek a tünetek, előttem már írták, hogy ezután még napokig nem tudták mi baja, néztek MR vizsgálatot, röntgent meg mindent, és csak egy elejtett mondatból derült ki a denevér harapás. A Denevér másfajta veszettség vírust hordoz, ami gyengébb az átlagosnál ( kutya, macska), ezért is segíthetett az MP legyőzni, már az első veszettség tesztnél megvoltak az antitestek a vérében, harcolt már a szervezet. Volt olyan eset is jóval később mikor kóma nem is volt ,csak oltást kapott és valami immunrendszererősítő mást, és úgy is túlélte, csak nem elhalt veszettség vírus vakcinát kapott, amit adni szokás ,hanem legyengített, de élőt. Viszont egy kanadai esetben segített az MP egy macskaharapásos veszettségen is egy 8 éves lánynál. A hatékonyság is javult 2004 óta mióta kitalálták, de még mindig alig 25%, de jobb nincs nála.


Veszettség elleni oltás annyiból áll ,hogy döglött vírusokat küldenek be a véráramba, azt az immunrendszer észreveszi és felfegyverkezik, termel ellene ellenanyagot. Magától azért nem csinálja, mert a veszettség vírus cselesen nem az izomba meg a vérbe mászkál ,hanem az idegpályába, ahol nincsenek jelen az immunrendszer szekuriti őrei így nem veszik észre. Aztán 2-3 mm/óra sebességgel mászik az agy felé. És csak miután elérte tombolja ki magát és csak ekkor veszik sézre, de addigra már erősödött meg szaporodott és már hiába reagál rá a szervezet, késő. MP erre jó ,hogy némi időt lehessen nyerni. Viszont ha gyengített vagy megölt vírusokat oltással beküldünk a véráramba akkor az immunrendszer riadót fúj és harcolni fog, így mire odaér az agyhoz a vírus megmászva az idegpályát, már nincs esélye, mert egy tucat állig felfegyverzett kopasz kigyúrt biztonsági őr fogja várni.


A denevér veszettség ráadásul nem is terjed olyan könnyen, jóval gyengébb, ha veszett denevér harap meg se biztos ,hogy elkapod.

Az említett filmben említenek egy őserdő mellett lévő brazil falut távol mindentől, ahol egy elromlott trafó miatt vagy egy hónapig nem volt áram, így közvilágítás sem, meg a házakban sem világítás, így a denevérek a sötétben bemerészkedtek és alvó embereket haraptak meg, szinte mindenkit a faluban és valami 20-an betegedtek meg. A veszettséget a denevérek nagy része túléli, de hordozza tovább. sok ezer harapásból csak kb. 20 esetben lett fertőzött a többinél vagy nem volt veszett a denevér vagy nem adta át a vírust.


Afrikában egy faluban veszett hiéna lett agresszív és támadt rá több emberre.

2017. máj. 31. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!