Ha valakinek leáll a veséje az pontosabban mit jelent?
A vese egy olyan szerv, ami méregtelenít, irányítja a szervezet vízháztartását és olyan hormonokat termel, amik pl. a vérképzésben fontosak. Vagyis ha leáll a vese, nem képes kiszűrni a szervezet a méreganyagok jó részét és a belső víz nincs irányítva. Ilyenkor a pácienst gépre kötik, ami kiszűri a vérből a méreganyagokat, hogy a beteg ne haljon bele a saját szervezetében lévő mérgektől. Azt hiszem, ezt hívják dialízisnek.
A betegnek új vesére van szüksége. :(
Létezik olyan, hogy otthoni dialízis, de nem tudom, az hogy folyik :( Ha anyukád nővér, erről őt vagy valamelyik orvost kell megkérdezni.
Én szurkolok!!!
A haemodialízis kezelés, ún. gépi művesekezelés, kórházban történik, és a vér szűrésével tisztít, általában heti minimum 2, de jellemzőbb 3 alkalommal, több órán keresztül. Nagyon megvisel még egy fiatalabb szervezetet is. Ez egyénfüggő, hogy a mamád mennyire viselné jól ezt a kezelést.
Az otthoni dialízis, hasi, más néven peritoneális dialízis, tisztítófolyadékkal a hashártyán keresztül történik, sokan élnek ezzel a módszerrel, akiknél kialakítható a hasfalba ültetett cső. Általában, természetesen, megtanítják a betegnek, illetve hozzátartozónak, hogy ezt hogyan kell otthon kivitelezni, illetve ha az anyukád nővér, ő is talán tudja. Ez utóbbiról kevesebb információval rendelkezem, mint a gépi dialízisről.
Általában mindkét dialíziskezelés átmeneti megoldás, legalábbis annak kéne, hogy legyen, amíg transzplantációra, azaz szervátültetésre kerül sor. Ismerek néhány olyan illetőt, aki többéves kezelés után is viszonylag jó egészségi állapotnak örvend. Mások viszont, főleg közvetlen a kezelés után, nagyon gyengék, leesik a vérnyomásuk, fáradékonyabbak lesznek, pihenni vágynak.
Ebben az állapotban nagyon oda kell figyelni a folyadékbevitelre, a vérnyomásra, a testsúlyra, illetve valamilyen szinten diétát is kell tartani. A vese, mint legfontosabb szűrőszervpár, a kiválasztó szervrendszer mozgatórugójaként, ahogy már az előttem szóló is írta, a szervezetre káros anyagokat szűri ki, vizelet formájában. Ha ez a szűrés nem történik meg, és emellett magas a folyadékbevitel, a beteg ödémás lesz, a folyadék felhalmozódik a szövetekben, "felvizesedik". Ez veseproblémák esetén jól megfigyelhető például ébredéskor a szem alatt. Vízhajtókat szoktak alkalmazni, ilyen esetben, főleg ha a vese minimálisan működőképes, valamint a dialíziskezelés is segít. Minél több a felhalmozódott folyadék a szervezetben, annál jobban megvisel a kezelés, mert arra is szolgál, hogy szabályozza ezt a háztartást.
Dializált betegek gyakran alig ihatnak fél litert naponta, beleértve a folyékony élelmiszereket (leves, pl.), de ez, szintén, egyénfüggő.
Nagyon sok erőt és kitartást kívánok Neked, Nektek, a Mamádnak!
Együtt lehet élni ezzel. Idősebb korban talán még nehezebb megszokni, hogy hirtelen alkalmazkodni kell egy megváltozott életmódhoz, de nem lehetetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!