Cukorbetegekről kérdeznék?
Egy dolgozathoz kellenének a következő témák kifejtése és leírása:
cukorbetegség tünetei, kezelése és étrend. A netről nem írhatom ki, mert megnézik a wikipédiát stb.
Ide leírnátok saját szavatokkal hogy mit esztek, hogy kezelitek magatokat és milyen tünetek jelentkeznek? Köszi!
Szia, én leírom a 20 év cukorbetegség eddigi tapasztalatait: ugyebár a cukorbetegség két nagy csoportja az 1-es típusú, vagyis az inzulinfüggő és a 2-es típusú, akik gyógyszert kapnak. Van még a terhességi diabétesz is, ami a szülés után elmúlik.
A cukorbetegség, azaz a magas vércukorszint első tünetei, amelyek jelentkezhetnek külön-külön, de akár 3-4 tünet is egyszerre:
fáradékonyság, szájszárazság, folyamatos szomjúságérzet, gyakori vizelés (akár éjszakai ágybavizelés is), kába, bódult állapot.
Vérből tudják megállapítani a magas vércukorszintet + vizeletvizsgálattal is kiderül, ha valaki cukros: túl sok a cukor a vizeletében és súlyosabb esetekben megjelenik az aceton is (katecódis).
Ilyenkor az első és legfontosabb az iznulin terápia megkezdésével párhuzamosan a megfelelő diéta (szénhidrátmennyiség) beállítása.
Ugye cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, ezért ezt kell pótolni, hogy a vércukor ismét normális legyen.
Nálam kb. így néz ki egy nap:
reggel 7 óra: 12 egység Humulin N inzulin, ez egy hosszú hatású, 10-12 órán át a szervezetben lévő inzulin, ami tulajdonképpen egész nap normál szinten tartja a cukrot, ez mellé adok be 8 egység Humalog-ot, ez a gyorshatású inzlin, ami nagyjából 15 percen belül hat, azaz elkezdi levinni a vércukrot, ezért a beadását követően enni kell. Nálam 8 egységhez kb. 45 szénhidrát kell egy reggelire, ami 1 db zsömle 1 pohár tejjel, a többi sajt, felvágott kis zöldség már szinte jelentéktelen a szénhidrátokat tekintve. Van, akinek szükséges tízórai, nekem nem kell, így az ebéd az olyan 12.30 körül van, akkor ismét adok gyorshatásút 6-8 egységet, majd eszem. Van, amikor kell uzsonna, mert érzem, hogy alacsonyabb a cukrom (ez ugye attól is függ, hogy napközben mennyit mozgok, hiszen a mozgást követően mindig alacsonyabb a vércukor), akkor eszem valami gyümölcsöt, majd este 7 körül újabb rövid hatású inzulin és vacsora. Lefekvés előtt, 21 óra tájékán adok egy újabb adag hosszúhatásút, ami reggelig kitart, így éjjel nem szalad fel a vércukor.
Természetesen kilengések mindig vannak, hiszen akár egy nátha is nagyon felboríthatja a jól beállított vércukrokat, idegeskedés, stressz, nőknél a menstruáció is, szóval ezért kell naponta többször megmérni a cukrot és ha magasabb, akkor 1-1 egységgel korrigálni.
A másik, amikor túl sok az inzulin, vagy sok mozgást követően leesik a vércukorszint, ilyenkor a tünetek: remegés, koncentrációzavar, szédülés, éhségérzet, rossz látás (nekem volt, hogy fekete foltokat láttam, mint amikor a napba nézek). Ilyenkor azonnal szőlőcukrot kell bevenni (2-3 szemet), ami gyorsan hat, azután pedig kell egy kb. 15 gramm szénhidrátot fogyasztani, hogy ne essen le újra a vércukor, ez lehet egy pohár tej kiflivel, vagy pár szem keksz, akármi, csak legyen szénhidráttartalma.
Nehéz, de együtt lehet vele élni.
Bele lehet még menni esetleg ha nagyon tudományos akarsz lenni, hogy minden élelmiszernek van egy glikémiás indexe, ami azt jelenti, hogy az alacsony glikémiás indexű ételeket kell elsősorban fogyasztani, ami azt jelenti, hogy nem emelik meg nagyon gyorsan a vércukorszintet, hanem szépen fokozatosan. Szóval egy magas glikémiás indexű, pl. a banán elfogyasztása után megugrik a vércukor akár 10-12-re is, utána persze visszaáll normálisra, de ha helyette ugyanolyan szénhidráttartalmú almát fogyasztottam volna, akkor szépen, fokozatosan megy fel 4-ről 6-ig és nem ugrik meg 12-re.
Amiért valaki cukorbeteg, nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem fogyaszthat cukros dolgokat, csak ugye örök számolás, saccolás az élet, ha rosszul saccolom meg egy étel szénhidráttartamát pl. egy étteremben, akkor könnyen felszökik a vércukor. Szóval nyáron azért én is eszem fagyit, vagy szülinapokon sem maradok ki a tortaevésből, csak olyankor több inzulint adok be. Tehát utánozni kell a test természetes reakcióit és akkor bele lehet jönni. Egy nem cukorbeteg szervezete is termeli az inzulint őrült módon, ha issza a cukros löttyöket, vagy tömi magát édességgel. Itt azon van a hangsúly, hogy el kell találni a megfelelő inzulin mennyiséget a megfelelő szénhidráttal és akkor normál tartományban marad a cukor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!