Enyhe elhízás eredményezhet megnövekedett inzulinigényt cukorbetegek esetében?
A testsúly növekedése egyértelműen az inzulinigény növekedését váltja ki. Ennek kettős oka van. Az egyik, hogy a gyakran a helytelen összetételű, viszonylag szénhidrátszegény és ugyanakkor zsírdús étkezés fokozatos testsúlygyarapodással jár. A másik, hogy az esetek jelentős százalékában a cukorbeteg túladagolja az inzulint és a következményes hipoglikémiák kivédése érdekében rendszeresen többletszénhidrát fogyasztására kényszerül. Bármelyik okról van is szó, a testsúly növekedésével párhuzamosan nő az inzulinigény és bezárul az ördögi kör: nagyobb inzulinadagok – hízás – további inzulinadag növelés és így tovább…
Fordított esetben tehát a testsúly bármilyen ok miatti csökkenésekor az inzulinigény is kisebb lesz. Ha az elsődleges terápiás cél a fogyás, és ennek érdekében csökkentik az energiafelvételt, mindez csak akkor lehet sikeres, ha egyidejűleg mind a gyorshatású, mind az elhúzódó hatású inzulinok adagjait is alacsonyabban állapítják meg. Amennyire fontos hangsúlyozni, hogy egyrészt a helytelen diéta, másrészt a túlinzulinozás miatt az inzulinkezelés alatt álló diabéteszesek 30-40 százalékának tovább növekszik a kívánatos feletti testsúlya, ugyanilyen határozottan le kell szögezni, hogy az inzulinkezelés önmagában nem lehet akadálya az eredményes fogyókúrának. Más kérdés, hogy a siker érdekében nagyon pontosan össze kell hangolni az étrendet, a fizikai aktivitást és az inzulinadagokat.
Neked ugyanennyi lett volna rákeresni, mint nekem.
Első
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!