Szerintem mandulagyulladásom van. Kapar a torkom, illetve nyelésnél kissé fáj, csak a jobb nyirokcsomóm. Mit tudnék tenni?
Reggel kissé kibírhatatlanul fájt, akkor megettem egy joghurtot, és gargalizáltam sós vízzel, illetve egy kis cataflant is bevettem, és délutánig, olyan volt,mintha bajom se lett volna. semmikép se szeretnék antibiotikumot szedni, vagy akármi ilyesmit, meg szeretném oldani gyorsan, orvos nélkül. utoljára nagyon durva mandulagyulladásom volt, mindkettőnél, és az antibiotikumot 2 héten szedtem át, utána másfél hónap volt normálisan felépülnöm...
Előre is köszönöm a válaszokat.
Szia! Remélem, jobban vagy már, vagy ha nem, mégis rászántad magad, hogy felkeresd az orvost. Nem mindenhatóak ők se persze, de néha használhatóak a tanácsaik. Nekem pl.a gyerekorvosunk kritériuma az irányadó az antibiókkal kapcsolatban: szerinte felsőlégúti megbetegedések, torokfájás stb. esetén amennyiben nem piros a gyerek torka, nem szükséges antibiót adni (legalábbis első körben), még ha rossz is a közérzete, netán láza van,- ilyenkor max.köptető, lázcsillapító, gyógytea, szopogatótabletta és egyéb tüneti szerek javasoltak. Ha viszont piros a torka, akkor akármilyen jó is a közérzete, szükséges az antibiotikum, ugyanis bizonyos kórokozók (pl.egyes Streptococcus-törzsek) nagyon súlyos szövődményeket (szívizomgyulladás, tüdőgyulladás, szepszis stb.) okozhatnak.
Nyilván egyszerűbb lenne a dolog, ha rögtön tisztázná a vizsgálat, hogy ilyen veszélyes kórokozóval állunk-e szemben, de sajnos a mindennapi gyakorlatban egyelőre még nem az orvosi vizsgálati protokoll része a fájdalmatlan és szinte filléres garatleoltás elvégzése (amikor egy vattás végű steril hurkapálcával mintát vesznek a torokból, laborban kitenyésztik a kórokozót, megállapítják, pontosan milyen antibiotikumokra érzékeny, és így 2-3 nap múlva célzott antibiót írhatna fel az orvos, nem csak vaktában lövöldözne, mire a 2., 3., 4. kúra végre véletlenül használ).
Nem vagyok orvos, de sajnos én is végigszenvedtem mindezt, és azért írom le ilyen hosszan, hátha más is okul belőle. Szerintem ha rákérdez és ragaszkodik a garatleoltáshoz a páciens, talán sikerül kicsikarnia a vizsgálatot. Ha pedig a körzeti orvosnak nincs hozzá eszköze, akkor beutalót kell kérni tőle a legközelebb laborba.
Egyébként ha a gyógynövényekben és a természetgyógyászatban jobban bízol, a "füves Gyuri bácsi" receptjeit biztosan tudod használni: [link] Azt írja: "Felsőlégúti betegségre jó a kakukkfű, a bodza, az útifű. Hurutoldó hatásúak, enyhítik a különböző köhögéses panaszokat és segítik a hurutos váladékok felszakadását. A kakukkfű a kifejezett köptető hatása mellett enyhén antibakteriális hatással is rendelkezik és immunerősítő. A bodza képes számos, a felsőlégúti betegségek kialakulásáért felelős vírus szaporodását gátolni. Ezeket egész télen igyuk megelőzésre is, ne csak akkor, ha probléma van."
Emellett torokfájás esetén a zsályateás gargarizálás is jó (keserű, de tényleg használ), és nekem a mézes hársfatea is mindig beválik. A sós meleg víz is jöhet, különösen ha pár gerezd fokhagymát is belenyomkod az ember (mondjuk elég durva kombináció, éhgyomorra és randi előtt nem ajánlom), és a pálinkás gargarizálás se csak fogfájásra használható (no persze nem muszáj mindig lenyelni).
Torokfájásra a gyógyszertári torokfertőtlenítő-gyulladáscsökkentő szopogatótabletták (Strepsils stb.), láz esetén a forró italporok (NeoCitran stb.), általános roborálásra a különféle vitaminok (akár napi 500-1000 mg C-vit. és egyéb multivitaminok, Béres-csepp stb.) is bevethetőek még.
Több ötlet hirtelenjében nem jut eszembe. Mielőbbi jobbulást neked! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!