Mennyi ideig élhetek egy ilyen betegséggel?
Sziasztok!
Tizenéves lány vagyok, és van egy betegségem. Tüdőverőér billentyű szűkület, ez egy veleszületett betegség. Már egy ideje kutakodok, de nem találok választ: kihatással van a várható élettartamomra? Ha igen, akkor mennyi ideig élhetek egy ilyennel?
A válaszokat előre is köszönöm!
Kedves Kérdező!
A Betegségek Nemzetközi Osztályozása szerint a betegséged kódja: Q22.1.
A tüdőverőér billentyű veleszületett szűkülete
Congenital pulmonary valve stenosis
Leírása itt:
"A PULMONÁLIS BILLENTYŰ SZŰKÜLETE
A pulmonális billentyű sztenózisa a jobb kamrából a tüdőartériába nyíló tüdőbillentyű (melyen keresztül a vér a tüdők felé áramlik) szűkülete. A legtöbb gyermekben a szűkület enyhe vagy mérsékelt fokú, melynek következtében a jobb kamrának erősebben, nagyobb nyomásokat létrehozva kell a vért a billentyűn keresztülpumpálnia. Súlyos szűkület következtében nagymértékben megnő a jobb kamrai nyomás, és szinte semmi vér sem jut a tüdőkbe. Ilyenkor az oxigénben szegény vér rendellenes utakon (többnyire a pitvarok falában lévő nyíláson [pitvari sövényhiányon]) keresztül áramlik ahelyett, hogy a tüdőartériába kerülne (jobb-bal sönt alakul ki).
A legtöbb gyermekben a pulmonális billentyű szűkülete csupán szívzörejt okoz. Kialakulhat azonban súlyos cianózis és szívelégtelenség is. A kor előrehaladtával mérsékelt tünetek (terhelésre jelentkező nehézlégzés és fáradékonyság) jelentkezhetnek. Alkalmanként szívkatéterezésre lehet szükség a szűkület súlyosságának megállapításához.
Ha a szűkület közepes fokú, a billentyűt esetleg ballonos valvuloplasztikával meg lehet nyitni. Ha a billentyű nem fejlődött ki teljesen, sebészi rekonstrukcióra van szükség.
Súlyos, cianózist okozó elváltozás esetén az újszülöttnek alprosztadilt lehet adni, amely nyitva tartja a duktusz arteriózust, amíg a sebész meg nem nyitja, vagy át nem hidalja a pulmonális billentyűt. Néhány ilyen újszülöttben később további műtétekre lehet szükség."
A műtéttől sem kell nagyon félni, Magyarországon TB fizeti, itt megtekintheted hogy néz ki egy ilyen:
Felelőtlenség lenne erre itt bármilyen életkort,időt
meghatározni.Ilyenben még az orvos sem szívesen nyilatkozik ,mond vélemény .Helyette a gyógymódot keresi.
Az életre kell gondolni és nem a halálra készülni .
Kicsit utánaolvastam angol nyelvű szakirodalomban.
A lényeg az hogy a súlyos betegek 1 éves koruk előtt meg szoktak halni. 1 éves kort túléli 96-97% az USA-ban (négerek és latinok közt szignifikánsan nagyobb a halandóság, mint a fehér betegeknél).
Felnőttkorra 2%-ban később már nem is diagnosztizálható, 93%-ban enyhe fokozatú, 3% közepes súlyú, 1% súlyos szokott lenni a betegség.
Ha nagy számok törvénye alapján nálad is csak enyhe fokozatú a betegség akkor kb. 3-4%-al kisebb az esélyed ugyanazon kor megélésére, mint egy betegség nélkülinek.
w.rjmatthewsmd.com/Definitions/all/pulmonary_stenosis.htm
Milyen gyakran kell vele szívgyógyászati ellenőrzésre járnod?
Kell-e gyógyszert szedned miatta?
Testnevelésóra alól fel vagy-e mentve miatta?
Műtétet javasoltak-e ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!