Cukorbetegként, fixen beállított étkezéssel a munkáltatónak hogyan kell eljárnia?
Adott egy cukorbeteg ember.
Minden nap ugyanakkor kell ennie, és nem mindegy, mikor, miből, mennyit. Naponta többször mér cukrot.
A munkáltató által meghatárzott munkaközi szünetek nincsenek teljesen fedésben az egyén étkezési rendjével.
A munkáltató, annak fényében, hogy a betegség tényét tudták a felvételkor, köteles igazodni ahhoz, hogy a munkavállalónak az egészségügyi állapota miatt több szünetre van szüksége?
Ha nem, miért nem?
Ha igen, akkor értelem szerű, hogy ezt a plussz időt csak a betegségével kapcsolatos dolgokkal töltheti, nem? (Mint jelen esetben evés.)
Multi gyár, direkt terület.
Nem úgy, hogy minden nap pontban 12:00-kor ennie kell valamit. Szimplán orvos által ki vana alkítva neki egy protokoll, és még a telefonja is emlékezteti, hogy egyen.
Ha 12:00-12:30 között eszik, akkor sincs semmi, de ennie kell valamit.
Valamilyen injekciót is ad magának naponta, és ha valamilyen seb keletkezik a bőrén, az is lassabban gyógyul, mint az átlagembernek.
Nem ismerem a teljes kórelőzményt. Csak a munkáltató-munkavállaló viszony érdekel.
Az hogy tudták a betegség tényét, még nem azt jeleni, hogy tisztában voltak azzal is, hogy mivel jár pontosan. Nekem is van cukorbeteg munkatársam, de nem súlyos, nincs ennyire meghatározva, hogy mikor és mit ehet. Gyógyszert kell szednie, tehát szúrnia se kell magát.
Beszéljétek meg, hogy neked mikor és miért kell a szünet. Ha rendben van a munkáltatónak, akkor oké.
Ha viszont így nem tudod ellátni a munkádat vagy nem teljesen és nekik ez probléma, akkor pedig más helyet kell keresnek.
Abszolút semmi kötelessége nincs a munkáltatónak. A szerződés aláírásakor és a próbaidő alatt volt mindkettejüknek, hogy tájékoztassák egymást a helyzetről, a munkavállaló mondhatta, hogy ez a helyzet, neki ennyi és ilyen szünet kell, a munkáltató meg mondhatta, hogy tudja vagy nem tudja biztosítani. Ha megállapodtak valamiben, és ezt beleírták a szerződésbe, akkor azt mindkét félnek tartania kell, ha nem, akkor meg nem. Ez a jogi része.
Erkölcsileg meg ha nem is írták bele a szerződésbe, akkor is illik betartani a megállapodást. De ha a munkavállaló "elfelejtette" előre tájékoztatni a munkáltatót, akkor ne várjon extra bánásmódot.
Természetesen más a helyzet, ha sok éve ott dolgozik az illető, és ez alatt az idő alatt alakult ez ki nála. Ha jól tudom, jogilag akkor sem kell extra szünetet adni, de emberileg azért lehetne vitatkozni a dologról.
A munkáltató nem köteles mindenkinek a személyre szabott egészségi állapotát figyelembe véve extra szüneteket rendelni el, mert akkor egy nagy káosz lenne az egész munkarend.
Megvannak a fix szünetek, ami a szerződésben is áll, a munkavállaló pedig ennek tudatában írja vagy nem írja alá azt.
Amennyiben később derül ki a probléma, dönthetsz úgy, hogy ez neked nem felel meg és munkát váltasz, de nem kötelezheted a munkaadódat extra szünetek kiadására.
Sajnos ez a valóság, ha tetszik, ha nem.
Hogy alkalmasított, a munlaegédzségügy? Ha az alkalmassági papírra ráírt ilyen kikötést, hogy plusz étkezési szünet biztosításával alkalmas, akkor a munkáltatónak van tennivalója. Ha nem tett ilyesmi kikötést, akkor a munkavállalónak kell megpróbálni a lehetőségek szerint a napirendjét, étkezését, inzulinját a a munkahelyi lehetőségekhez igazítani.
Ha egyik se megy és balesetveszélyes a hely, akkor meg kell próbálni egyezkedni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!