A google miért dob ki minden tünetre valamilyen súlyos betegséget?
Két fő oka van, a google egy kereső motor, csupán kiadja azokat az oldalakat amin a kulcsszavak megfelelnek a keresési szavaknak. Csak ez érdekli (meg nyilván ha valaki fizet hogy az ő oldala legyen elöl).
A másik hogy az ilyen keresés nem veszi figyelembe hogy milyen gyakori egy betegség, olyanokat meg pláne nem mondjuk valakinek van e hajlamosító tényezője. Így kiad mindent ami csak részben is hasonlít a tünetekre. Az emberek meg ösztönösen a lehető legrosszabb betegségeket emelik ki. Így idővel ezek nagyobb súlyt nyertek a keresési találatokban mivel az emberek ezekre többet katintottak.
Egy az hogy az emberek nem arra kíváncsiak hogy milyük nincs. Ez így első hallásra abszurdnak tűnik, de ez így van. Sok ember "nyugalmat" talál ha a kutatása eredménye képen képes önmagát diagnosztizálni. Ennek az extrém esete a hipochondria, de ez minimális mértékben minden emberben megvan akkor is ha tudattalan.
Másrészt az miben befolyásolná az oldalt, mint mondtam az emberek azt akarják tudni mi bajuk van, nem azt hogy mi nincs. Ha elolvassák és egyből lejön nekik hogy nem ez a bajom akkor egyből mennek a következő weboldalra ami üzleti szempontból nyilván nem jó.
Több oka is van.
1. Egyszerű dolgok kevéssé keltik fel az emberek érdeklődését, kevesen nyitnák meg, ez befolyásolja a keresőmotor működését.
2. Szintén, egyszerű, szimplán "rossz közérzetről" nehéz 2 mondatnál többet írni, lásd 3. pont
3. A tünetek önmagukban nem jelentenek diagnózist, és nagyon ritka az, amikor egy tünet patognomikus, tehát az alapján beazonosítható a kiváltó betegség. A fejfájást, lázat, köhögést, hasmenést stb. megannyi dolog kiválthatja a szinte "szóra sem érdemestől" a súlyos daganatos betegségekig. Ezzel megint visszatértünk az 1. ponthoz: senkit nem érdekel, ha megfázása van, de ha agydaganat gyanús, akkor azt tudni akarja.
4. Felelősségvállalás. Azért küld orvoshoz, mivel az öndiagnosztizálás veszélyes dolog. Bármit is olvasol az interneten, ha orvoshoz fordulsz - jobb esetben - szakember általi véleményt is kapni fogsz, ami relevánsabb, mint a google ilyen-olyan találatai. Meg amúgy is, ha bajod van, fordulj orvoshoz, mert ahogy a 3. pontban is írtam: egyszerű tünetek is jelezhetnek nagyobb gondot, de az orvos tudja, hogy hogyan zárja ki, vagy erősítse meg a gyanút.
5. Nem cél a rettegésben tartás, aki egy-egy cikktől félni kezd, hogy valamilyen komolyabb baja lehet (csak mert 10 általános dologból 5 igaz rá), az valamilyen mértékben hipochonder. Én is az vagyok, ezért tapasztalatból beszélek. Az összes ilyen cikk, ami "10 jel, hogy hamarosan szívrohamod lesz", meg "ezt az 5 dolgot kerüld, ha nem akarsz agyvérzést kapni" sokszor nagyon nagy általánosságokat gyűjt össze, amikkel nem nehéz egyezést találni, akkor se, ha amúgy egészségesek vagyunk. De ennek nem célja a félelemkeltés, csupán ezekre kattintanak az emberek, ha találtak 5 egyezést, akkor már küldik tovább a barátoknak, családtagoknak, hogy "nézd mit olvastam!" ami mégtöbb kattintás az oldalnak - ami a reklámok miatt bevételt jelent - és így még relevánsabbá válik a google számára - lásd 1. pont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!