Idős Édesanyám hétfő óta az intenzív osztályon van vérmérgezést állapítottak meg nála. Azóta minden nap azt mondják különböző orvosok, hogy javul. Szedegetik ki belőle a csöveket,az oxigénmaszkot már tegnap levették róla. Mi a véleményetek?
Szia! Először is sajnálom a történteket! Aneszt-intenzív osztályos orvosként hozzátennék egy pár dolgot. Ez a “vérmérgezés” valószínű szeptikus állapot. Ezt okozhatják zömmel baktériumok, vírusok, vírusfertőzéseknek a felül fertőződései baktériumokkal, ritkán gombás fertőzések. Nem tudom egyrészt, hogy itt melyik áll fenn, másrészt, hogy az intenzívre helyezést megelőzően édesanyád kórházban volt-e, ott általában az úgynevezett kórházon belüli (nosocomialis) fertőzések szoktak nagy szerepet játszani a szepszis kialakulásában, ezeket picit nehezebb kezelni, mert ezek a kórokozók elég sok antibiotikumra rezisztensek. Megnyugtatásképpen azt had mondjam el, hogy vannak olyan laboratóriumi vizsgálatok, pl. a most már nemzetközi standardok által is javasolt és megkövetelt prokalcitonin vizsgálat, melyeket az ilyen betegeknél naponta ismételnek, ez egy jó előrejelző paraméter, tehát ha ennek, és a klinikai képnek az alapján döntöttek az invazív eszközök eltávolításáról, akkor mindenképpen egy jó jel. De azért azt is tudni kell, hogy egy intenzív osztályon szeptikussá váló beteg (ugye nem ismerjük az előzményeket) esetében az addig esetlegesen behelyezett központi vénás, artériás kanülöket, és egyéb invazív diagnosztikai eszközöket kötelező eltávolítani, és amennyiben szükséges, a test (lehetőleg) másik pontján bevezetni (persze új, steril eszközt), mert ezek lehetnek elsődleges infekció források. Tehát ezt azért érdemes tisztázni a kezelőorvossal, hogy „kanülcsere”, vagy eltávolítás történt a—remélhető—állapotjavulás miatt.
Egyébként mind az intenzív es, mind a sürgősségi s szakmák részéről a továbbképzések, kongresszusok, konferenciák állandó napirendi pontja a Szepszis, és annak minél hatékonyabb diagnosztizálásra és kezelése, évről évre, napról napra korszerűbb, újabb eljárás rendek jelennek meg, tehát ez ma már nem egy biztosan halálos kórkép, az esetleges szövődményeket tekintve a legtöbb esetben az alapbetegsegek szólnak közbe (pl. krónikus szívelégtelenség, súlyos cukorbetegség, veseelégtelenség). Ez most egy bíztató, kitartást kívánó hozzászólás akart lenni, amennyiben lenne konkrét kérdésed, keress nyugodtan privátban! Jobbulást kívánok édesanyádnak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!