Contramal kapszula helyettesítője mellékhatások miatt?
Írt fel az orvos Contramal kapszulát amely előírt adagja 2x100mg (reggel 100mg - este 100mg). Ahogy olvastam a maximális napi adag 400mg de már 200mgtól jelentkeztek a ritkának írt mellékhatások. Kézremegés, izomrángás, zavartság, nehéz beszéd.
Természetesen orvos fog másikat adni de érdekelne akinek ilyet kellett szednie tartósan és erős fájdalom miatt (nálunk daganat) kinek mi vált be aminél nem jelentkeztek ilyen mellékhatások vagy gyengébben?
Üdvözletem! Aneszteziológusként én sem szeretem a tramadolt, a már fent említett (mellékhatásai) miatt. Daganatos beteg fájdalomcsillapítására a fentanil tapasz a legmegfelelőbb véleményem szerint, amennyiben annyira nem erősek a fájdalmak, lehet próbálkozni másfajta opioidokkal, esetleg gynegébb fájdalomcsillapítók kombinálásával, de az a tapasztalat, hogy az nem igazán szokott beválni. Magát ezt a problémát egyébként a tramadol vegyület noradrenalin és szerotonin visszavétel gátló hatása okozza, a zavartságot meg a természetes hatása. Napi 200 mg elég sok, meg lehet még próbálni a csökkentést, vagy pedig a hosszú hatású, elnyújtott felszívódási formájú (retard) készítmény egyszeri 200 mg-os alkalmazását, ekkor a mellékhatásai kevéssé valószínű, hogy ilyen durvák lennének. Esetleg paracetamollal kombinált tramadol tabletta adása is szóba jön. Ha lennének még kérdések esetleg, szívesen válaszolok rájuk, de nyilván a kezelőorvos dönt, ő ismeri a kórtörténetét, a fájdalom mértékét, a daganat típusát, az esetleges gyógyszerallergiákat, és a további szedett gyógyszereket. Ezek a mellékhatások egyébként tapasztalataim szerint akkor a legkifejezettebbek, ha a beteg szerotonin-visszavétel gátló hatású gyógyszereket is szed (pl. SSRI antidepresszánsok, ilyenkor nem is ajánlott adni, vagy csak nagyon óvatosan, kis adagokkal kezdve). Jobbulást kívánok, további kérdések, tanácskérés esetén állok rendelkezésre.
Persze mindig a fájdalom mértéke határozza meg, ezek hipotézisek.
--
Tisztelt Kérdező!
Tájékoztatom, hogy az általam írt válasz informatív jellegű, célja leginkább az, hogy az adott kérdéssel kapcsolatban a legjobb tudásom szerint tájékoztassam Önt. Orvosi diplomával és érvényes működési engedéllyel rendelkezem, azonban bizonyos, hogy a medicina szerteágazó keretein belül mindent átfogó ismerettel sem én, sem a többi orvos sem rendelkezhet, de természetesen a kérdésének megválaszolása előtt—amennyiben szükségesnek látom—, tájékozódom az adott kérdést illető legfontosabb szakmai irányelvekről, valamint a Bizonyítékokon Alapuló Orvoslás (Evidence Based Medicine) ajánlásait veszem figyelembe, kiegészítve saját ismereteimmel és tapasztalataimmal.
Mindazonáltal tudnia kell, hogy egy kórkép kezelését számos tényező befolyásolhatja (pl. a beteg neme, kórelőzménye, fennálló egyéb betegségei, rendszeresen szedett gyógyszerei, genetikai tényezők, káros szenvedélyei, stb.), melyekről nekem egy anonim platformon nyilvánvalóan nem lehet tudomásom.
Ezért aztán válaszom semmiképpen nem tekinthető orvosi utasításnak, az Önt ismerő kezelőorvosnak az instrukciói szükségesek gyógyulásához, jóllétéhez; még ha a kollégával a véleményünk nem is egyezik, az egészségügyi jogszabályok—bizonyos keretek közt—lehetővé teszik a gyógyítás szabadságát (1997. évi CLIV. Tv. —>egészségügyi törvény), természetesen a beteg tájékoztatásával egyidejűen.
Tudnia kell, hogy válaszadásom nem minősül egészségügyi tevékenységnek, anyagi haszonszerzési motiváció nem áll mögötte.
Kedves Aneszt! Engem az érdekelne, hogy milyen hányás csillapító gyógyszert adnak ilyenkor ezek mellé a szerek mellé? Cerucal?
Köszönöm a választ előre is :)
Kedves 7-es!
Igen, lehet azt is, 3x10 mg injekcióban, vagy tablettában. Ha műtét közben, ébredés utáni fájdalomcsillapításhoz adjuk, nyilván inj. formájában kell, bár ilyenkor ondansetron+/- dexamethasont kellene adni az ún. Apfel-score (felmérés a posztop. hányinger/hányás <PONV> kialakulásának esélyéről) alapján. Azért írom, hogy kellene adni, mert az állásfoglalások ezt tartalmazzák, de sok kolléga lesz…a, aztán amikor az op. után a kába beteg elhányja magát az ebreszteskor, vagy az ébredőben, rosszabb esetben az osztályon, akkor megy a kapkodás, a fejetlenség, a “nem találom az ampullat”, és egyebek…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!