Cukorbetegség...?
Létezik 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú, terhességi, meg egyéb fajták. Ebből a 2-es típusú az, ami már-már népbetegség a fejlett világban az életmódunk miatt.
Vannak előszobái, melyek még nem számítanak betegségeknek, és innen még talán vissza is fordítható az állapot. Ilyen az inzulinrezisztencia, impaired glucose tolerance, impared fasting glucose. Szerencsés esetben itt el lesz csípve a dolog, és lehet kezelni.
A cukorbetegség kezelését tekintve létezik a "tablettás" fajta, és ha a tabletta nem elég, akkor pedig létezik a "szúrkálós" fajta.
Elvileg szigorúan figyelniük kellene arra, hogy mit esznek. Létezik több megközelítés, Magyarországon ez a 160 grammos diéta az elterjedt, erről itt olvashatsz részletesen:
Itt ami tiltólistás, az a cukor, finomliszt, legtöbb fajta rizs, krumpli (kivéve sültkrumpli), tejtermékek (kivéve tejföl).
Ezen kívül a sport, és túlsúly esetén a fogyás is jó ötlet.
Tapasztalataim szerint azonban a cukorbetegek jelentős része nem vagy csak félig-meddig figyel a diétára. Főleg a "szúrkálósok" azt mondják, hogy megeszik ezt a csokitortát, és szúrnak maguknak egy kicsit több gyógyszert. Mondanom sem kell, ez nem jó taktika.
A cukorbetegség tünetei:
-Óriási étvágy
-Nagy szomjúság
-Sok pisilés
-Rosszullétek magas vércukorszint miatt
-Nem tudsz fogyni, hiába fogyókúrázol
Ami miatt veszélyes hosszú távon, főleg ha nincs jól kezelve:
-Gyengébb az immunrendszer
-Lassabban gyógyulnak a sebek
-Erek károsodnak, és ezáltal minden, amit ellátnak: ennek következtében látásromlás vagy vakság lehet, vese funckiója csökkenhet, és hát a lábujjak vagy láb elhalhat, és amputálni kell, stb.
Én 2-es típusú cukorbeteg vagyok, gyógyszer és inzulin nélkül, szóval csak diétával tartom karban. Mivel nekem jól van kezelve a cukorbetegségem, jók az értékeim, és nincs se szövődményem, se ilyesmi, ezért évente egyszer járok diabetológushoz.
Erős túlsúly volt rajtam, ami már a múlté. Az étrendemre figyelek, próbálok sok zöldséget fogyasztani, illetve a búzalisztes dolgokat próbálom kerülni. Szóval pl. sima kenyér helyett általában purpur kenyeret eszek, vagy szénhidrátcsökkentett kenyeret. Ha pedig tésztát ennék, akkor általában durum tésztát szoktam.
Akkor nem tudom, hogy tudod-e, hogy mi az a glikémiás index. A glikémiás index azt mutatja meg, hogy az adott élelmiszerben lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben. Minél alacsonyabb a glikémiás index, annál jobb. Pl. a fehér kenyér, fehér rizs, kristálycukor 70-100 között van (100 a max), szóval azoknak elég magas a glikémiás indexe. Szóval pont ezért a rizs helyett általában bulgurt eszek, aminek 48 körül van a glikémiás indexe, ami közepesnek számít. De akkor a zöldségek nagyrésze alacsony glikémiás indexű, szóval nagyrészüket "korlátlan" mennyiségben lehet fogyasztani, de itt is van kivétel, pl. a sütőtöknek magasabb a glikémiás indexe, szóval ott azért jobban oda kell figyelni a mennyiségre, mint pl. a spenótnál, aminek pedig alacsony. Illetve vannak a hüvelyesek. Cukorbetegként azok is jó választások, azoknak is alacsony a glikémiás indexe.
Szóval cukorbetegként leginkább a szénhidrát számít, és a glikémiás index szerintem. Viszont egyikről sem szabad megfeledkezni, mert attól még, hogy valaminek alacsony a glikémiás indexe, attól még abban is lehet sok szénhidrát. Pl. a bulgur, hiába 48 a glikémiás indexe, 100 gramm nyers bulgurban 75 gramm szénhidrát van kb., szóval oda kell figyelni, hogy miből mennyit eszel. Mert igen, jobb ha bulgurt eszel rizs helyett, de attól még oda kell figyelned a szénhidrát mennyiségére.
Illetve a fehérjetartalmú ételek általában alacsony glikémiás indexűek, illetve a zsírok is rendben vannak, de nyilván ettől még nem jó, ha az ember csak fehérjét és zsírt visz be. Szénhidrátra a cukorbetegnek is szüksége van, az nem jó, ha valaki teljesen kiakarja őket hagyni az étrendjéből. Cukorbetegként is lehet és kell is a szénhidrát, csak oda kell figyelni, hogy mit, mennyit, mikor. Meg amúgy cukorbetegként a legjobb taktika, ha az ember vegyíti az ételeket. Szóval ha tegyük fel, eszel egy szendvicset, vagy tésztát, vagy bármit, akkor viszel be mellé fehérjét, zsírt is, és úgy lassabban fog felszívódni.
Amúgy én eléggé meg vagyok az étrendemmel. A cukorbetegség egyrészt szívás, de ha ez nem történt volna meg, akkor lehet sosem jöttem volna rá, hogy változtatnom kell. Így pedig annyi mindent felfedeztem, illetve normál súlyúra sikerült fogynom. Most pedig imádom a zöldségeket, cukkini, padlizsán, uborka, stb, jöhet bármi. De akkor a süteményeket is imádom, és bármilyen süteményt eltudok készíteni úgy, hogy "cukorbeteg barát" legyen valamennyire (nyilván itt is figyelni kell, hogy az ember mennyit eszik belőle). De akkor mindenből megtaláltam az alternatívákat. Kenyérből is, rizs helyett is ott a bulgur, ami nekem még jobban is ízlik, a tehéntejet növényire cseréltem. Teljes kiőrlésű tönkölybúzalisztből csináltam már lángost, kenyeret, stb. Szóval na, én azért feltalálom magam.
1 és típusú cukorbeteg vagyok , abból is L.A.D.A ami magyarul felnőttkori látens autoimmun betegség ... ritkább fajtája az egyének , mert az nagy % van veleszületett, vagy fiatal korban alakul ki . Én 36 évesen lettem 1es . Sovány testalkatú vagyok , ezért nem is gondoltam , hogy kialakul , de azután csak jött.
Minden étkezés előtt humán inzulin, + este egy hosszú hatásút adok be.
Sokan azt hiszik , ez egy egyszerű " betegség" nem eszel esését , és annyi.
Nagyon nem így van .
A diéta miatt nem ehetsz semmi fehér lisztes készítményt , tészták , kenyerek , sós süteményeket sem , burgonya csak sütve , de az is kicsi mennyiség, gyümölcsök közül sok tiltólistás.
Pl szőlő, banán , aszalt gyümölcsök, dinnye stb.
Mivel a vérrel van kapcsolatban, az egész szervezetet rombolja, kezdetben az idegek , hajszálerek, így a végtagok , szem , vese stb károsodnak , ha nincs megfelelően betartva a terápia.
Rendszeresen ellenőrzésre járni , ahol nézik a 3 havi hba1c szintet , belső szervek , végtagok , szem stb állapotát .
Nekem volt " szerencsém" egy Ketoacidózison átesni.
Nem kívánom senkinek , ne is akarja senki megtudni mivel jár.
Túléltem , ez a lényeg , de nem sok hiányzott.
Lehet vele élni , de nem szabad félvállról venni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!