Ha annyian halnak bele a vírusba, akkor itt falun miért nem halt bele senki?
Baromi szerencsés emberek laknak arra. Addig örülj, míg nem kell egy szeretted sírjára se virágot vinned.
Én is falun lakom.
A falusi wellness-program az oka (kávé-konyak-cigi-kávé-konyak-cigi).
Viccet félretéve: az életmód (táplálkozás, mozgás, stb.) sokat számít a vírus átvészelésénél. Lehet megszólni a falusi ételeket hogy milyen zsírosak stb. de az ottaniak lemozogják (meg leöblítik) azt. Most sarkítani fogok de egy városi irodakukac aki a szmogban él és akinél annyi a napi mozgás hogy ebédidőben leugrik a sarki McDonald's-ba sokkal veszélyeztetettebb mint a vidékiek.
Mert földrajzilag, és népességielg nem egyenlő módon terjed a vírus. Tudok olyan párszáz fős elszigetelt zsákfaluról, ahol senki nem kapta el. Hogy is kapnák el?? Szinte csak idősek lakják, akik alig mozdulnak ki a faluból, az ott élő pár fiatal többsége meg munkanélküli, vagy az ottani egy-két munkahely valamelyikében dolgozik. Minimális az érintkezés a "kívülállókkal", így oda baromi nehezen jutna el a vírus.
De mondjuk Sopronban, ahová illetve ahonnan óvatos becslések szerint is napi szinten tízezer főnél több ingázik, az 50 munkatársamból már 6 elkapta. Egy nyugdíjas volt munkatársnak meg múlt héten volt a temetése, egyik munkatársnak pedig 4 hónapig tartott a felépülése.
Minél elszigeteltebb egy hely, az annál védettebb. A falvak pedig jellemzően két félék szoktak lenni: vagy olyanok, amik szinte már alvófalvak, ahol jelentős mértékű az ingázás, vagy épp ellenkezőleg: olyanok, ahonnan kevéssé jellemző a ki-, be-, és átmenő forgalom. Utóbbi esetben kicsi a valószínűsége, hogy eljut oda a vírus. Előbbi esetben kifejezetten nagy. Én egy olyan faluban élek, ami az elsőként vázolt kategóriába tartozik, és már jónéhányan elkapták. Volt, aki könnyebben átvészelte, volt, aki nehezebben, és egy halottról tudok. Persze, el lehetne mondani az udorítóan tipikus felelősséglerázó mondatot, hogy "de hát volt alapbetegsége". Igen. De a nagy büdös helyzet az, hogy ha nem kapja el a COVIDot, akkor ezzel az alapbetegségével még évekig, vagy akár évtizedekig élhetett volna.
Amúgy meg kb. 0,15%-on áll a lakosságra vetített halálozási arány. Amire első körben a legtöbben zsigerből rávágnák, hogy "az semmi". Aztán ha alaposabban belegondolunk, ez azt jelenti, hogy kb. 700 emberre jut egy halott. Egy 3 ezres falura vetítve ez 4-5 ember. (Persze, ez átlag, mint írtam, sok múlik az adott település zártságán/nyitottságán.) Nyilván ez azért nem egy pestis, de ha jobban belegondolunk, mégsem annyira kevés. Főleg akkor nem, ha az ember ismerőse, barátja, vagy rokona az áldozat. Akkor rohadtul nem vígasz, hogy "de hát ő csak másfél ezrelék volt". Főleg, hogy ha a járvány kitörésekor kicsit tökösebben állt volna hozzá az ország (a világ) a dolgokhoz, akkor most nem 15 ezer áldozatnál tartanánk, hanem már rég vége lenne az egész rohadt járványnak.
Az esetlegesen erősebb immunrendszer mellett a legfontosabb különbség a vírus terjedésében és az ismerősi körben van szerintem.
A vírus zárt térben, sok ember között sokkal gyorsabban terjed, mint a szabadban, ahol az emberek (a potenciális vírushordozók) meg tudják tartani a védőtávolságot. Én például a fővárosban lakom, ha elmegyek a közeli "kisboltba" (egy SPAR, kisebbe nem is járok) legalább 20-30 ember szembejön velem odabent. A metrón, buszon simán ott lihegünk egymás nyakában. A munkahelyek is nagyobbak sokszor, az ismerősi kör is tágabb. És mi kölcsönösen ilyen sokhelyre járós emberekkel találkozunk. Így aztán a vírus gyorsabban tud terjedni.
Tegyük fel, hogy van egy vírushordozó ember. Mielőtt kiderül, egy városban egy átlagos napon kapcsolatba kerül mondjuk 100 emberrel, ebből megfertőz 20, falun kapcsolatba kerül 5-el, megfertőz 2-t. A következő napokban a városban a megfertőzött 20 ember találkozik 20*100-al, megfertőz 20*20-at. A falun az a 2 találkozik 2*5-el (de annak is nagyobb az esélye, hogy átfedés van az emberek közt), és megfertőz 2*2-t. És így tovább.
A számokat hasraütésszerűen mondtam, de emiatt kisebb az esélye. A halálozási arány lehet nem másabb, ahhoz még kicsi a mintád, hogy ezt megállapítsuk.
#4: Éltél te valaha falun??
Egy városban sem láttam annyi ötvenes éveire lerobbant embert, mint amennyi egy átlagos falura jellemző. Nem az 1800-as években élünk, amikor az átlag falusi reggeltől estig ásott, kapált, meg az állatait terelgette. Ráadásul a testmozgás meg "ciki", mert az ugye amolyan elkényeztetett városi szokás. Persze a pörkölt az rendszeresen kell, mert "régen is ez vót", csakhogy a testmozgás elmarad mellőle.
Ja, igen, "leöblítik". Ez a másik baj. A pálinkától, meg a napi 2 liter bortól nem fog a zsír eltűnni. Ellenben a máj hízik...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!