Lélegeztetőgépen lévő embereket altatják?
Annyi felet olvastam mar.
Van aki azt mondja igen, van aki azt mondja nem, es van aki szerint kap nyugtato altatot de tudatanal van.
Kermem, hogy aki tenyleg tudja a valaszt az irja mar meg. :)
Koszonom
Akit géppel lélegeztetnek azok intubálva vannak
Egy cső van a légcsővükbe vezetve amin keresztűl lélegezteti a gép őket
EZt csak altatásban lehet végezni, mivel ha eszméleténél lenne a beteg nem tudná elviselni hogy egy vastag cső van a száján, torkán át a légcsővébe dúgva.
Vagyis a válasz az hogy igen, altatásban vannak a lélegeztetőgépre kötött betegek.
Na szóval. Alapvetően a lélegeztetés lehet noninvazív vagy invazív. A noninvazív az, amikor nincs a betegbe dugva semmi, hanem egy maszk van az arcán vagy egy zárt búra van a fején (nem azonos az oxigénmaszkkal, az oxigénterápia nem lélegeztetés). Ennek előfeltétele a megtartott tudat, szóval itt altatás nem jön szóba.
Invazív lélegeztetés az intenzív osztályon történhet endotracheális tubuson vagy tracheosztómán és tracheakanülön keresztül (a többi légúti eszközről nem kívánok itt szólni, nem igazán tartoznak ide). Itt szóbajöhet az altatás, ha szükséges. Például egy koronavírusos légzési elégtelenségben, amikor a betegnek olyan erős légszomja van, hogy csak küzdene a gép ellen, általában altatni szoktak az elején. Ugyanakkor ha már képes kooperálni, fel lehet ébreszteni az embert úgy, hogy benne van a tubus. Valamennyi nyugtató kell, mert borzasztó kellemetlen, de annyira tudatuknál lehetnek, hogy tudnak kommunikálni pl. betűtáblán mutogatással vagy írással. Bár az írásuk elég kusza szokott lenni, egyszer pl. láttam olyat, hogy a beteg függőleges oszlopokban írta a betűket.
A tracheosztóma sokkal elviselhetőbb, van, aki éveket tölt így lélegeztetőgépen, miközben mentálisan teljesen ép. Ott volt például Christopher Reeve, a balesetben lebénult színész, vagy Stephen Hawking fizikus.
Koszonom.
Azt jol latom, hogy te kepben vagy a dolgokkal? Orvos vagy talan?
Tehat akit mondjuk koronavirus miatt altatnak azt felebresztik ugy hogy kozbe a tubus levan dugva a torkaba?
Hat az szerintem nem kellemetlen hanem kegyetlen.
Mozogni sem tudsz se enni sem inni, se nyelni, semmi es kozbe a tudatodnal vagy?
Mi ertelme felebreszteni az altatasbol azelott hogy a csovet kivegyek belole?
Nem vagyok még orvos, végzős orvostanhallgató vagyok és érdekel az intenzív terápia. A gond az, hogy ha valakit sokáig (napokig-hetekig) mélyaltatásban tartanak, annyira legyengülnek az izmai, beleértve a légzőizmokat is, hogy nem lehet a lélegeztetést hirtelen elhagyni, hanem fokozatosan kell leépíteni, adott esetben gyógytornával egybekötve, ahhoz pedig sajnos kell valamennyi tudat. Ezért is szoktak egy-két hét után tracheosztómára váltani, mert amellett kevésbé kell szedálni és lehet szájon át is táplálkozni.
A koronavírusos betegek intenzív osztályos ellátása most nem tudom pontosan hogy megy, annyira nem látok bele, csak olvastam róla meg ismerősök mesélnek.
Koszonom hogy irtal.
Es drukkolok, hogy minel kevesebb dolgod legyen azert lelgeztetett emberekkel.
31 eves ferfi vagyok es megkell mondjam en is felek attol hogy meg gepre kerulhetek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!