Az alábbi maszkok mennyire védenek a vírusok (és a baktériumok) ellen?
Nem tervezek hordani maszkot amíg nincs járvány Budapesten,de érdeklődök.Az alábbi képen látható maszk mennyire véd a vírusoktól illetve a baktériumoktól?
Illetve az orvosi maszk?És a kettő egyszerre?
Semennyire nem véd, arra jó, hogy ha benned vannak bacik és/vagy vírusok, akkor kevésbé fertőzöl másokat.
Jó lenne, ha sokan szoknának rá a hordására járványszezonban, de az nagy tévhit, hogy a viselőjét megvédi bármitől is.
Nézegetek én is ebay-en,pl.ehhez is az van írva,hogy véd a vírusok ellen.
Pedig ez is sima divatmaszknak tűnik,kedves utolsó válaszoló szerinted ez véd?
Kimoshatót szeretnék,mert az eldobható úgyis elfogyna .
A hírek ellentmondóak, egyes vizsgálatok szerint hatékony a maszk bizonyos mértékig, mások szerint semmire nem jó. Pláne nem arra, hogy az egészségesek megvédjék magukat.
A sebészmaszkot arra fejlesztették ki, hogy az orvos ne fertőzze meg a műtét közben a beteget. Ezért felfogja a szájából és az orrából távozó cseppeket. Erre tökéletesen jó, és ezért a fertőzötteknek szükséges is hordaniuk. A nagy többség azonban egészségesen hordja, mert azt hiszi, hogy a vírus nem fog a maszkon át bejutni a szervezetébe. Kemenesei Gábor elmondta, hogy az új koronavírus cseppfertőzéssel terjed, ráadásul aeroszolizálódhat is. (Aeroszolnak hívjuk az áramló levegőben terjedő, diszperz, 10-500 nanométeres cseppecskékből álló folyadékot.)
A legtöbb, vírust tartalmazó, és a levegőben terjedő csepp 10 mikrométeres átmérőjű, így ezek kivédésére elméletben jó lehet az FFP2 és az FFP3 jelű maszk (a neten terjedő álhírekkel ellentétben nem a vírus mérete alapján kell maszkot választani, hanem a levegőben terjedő cseppek mérete alapján). Ha szakszerűen és folyamatosan viseljük, például nem hagyunk oldalt egy milliméteres rést sem, akkor lehet valamennyi haszna.
Csakhogy a többség nem érti, hogy a legtöbb kapható maszk egyszer használatos, az újbóli használatok során gyorsan veszít hatékonyságából. Ráadásul, ahogy lihegünk, a maszk anyaga átnedvesedik a kilélegzett párától, csökken a légáteresztő képessége, ezért egyre több levegő áramlik be az oldalsó réseken.
A maszk dóziscsökkentésre jó lehet, de professzionális viselés nélkül kétséges a hatása. Az, hogy a levegőben szálló cseppek hány százalékát szűri ki, függ a viselés módjától, az arcformától, az átnedvesedés mértékétől. Gyakran látni embereket, akár hivatalos személyeket is, hogy úgy lóg rajtuk a maszk, hogy az tényleg semmit sem ér. Így csak elveszik azok elől, akiknek tényleg szükségük lenne rá.
A maszkot is lehet fertőtleníteni (legvégső esetben) pl.hidrogénperoxiddal, ózongenerátorral.
Én a védekezés terén inkább azt az egyik radiológus által feltett új hírt fogadnám meg, mely szerint a kínaiak tapasztalatai szerint a magas C vitamin adagolás segít a koronavírusból történő kigyógyuláshoz. Szerintem akkor a prevenciót is segíti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!