Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Miért van az, hogy a súlyos...

Miért van az, hogy a súlyos betegséggel vagy idősen legyengülve kórházba kerülő betegek nagyrészét tüdőgyulladás viszi el végül? A hétköznapi életben viszonylag ritkán kap el ilyesmit az ember.

Figyelt kérdés
Pl. Rokonom agyvérzéssel került intenzívre. 60 éves volt. Előtte életerős emberként élt. Nem volt a tüdejének semmi baja mikor ez történt 2.hét múlva meghalt a kórházban és tüdőgyulladás volt az ok. Sok sok ilyen esetről hallottam/láttam. Nem értem az okát? Miért alakul ki pont ez?
2019. nov. 15. 12:06
 1/10 anonim ***** válasza:
33%

A fekvéstől lesz tüdőgyulladás.

Ezért szokták forgatni az ilyen betegeket. Ha viszont nem lehet forgatni, sajnos jön a tüdőgyulladás.

2019. nov. 15. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
De ebben nincs lokika. A tüdőgyulladást elvileg vírus, baktérium vagy gomba okozhatja. Nem a fekvés! Én is feküdtem már hetekig betegen mégsem lett tüdőgyulladásom. Fura ez.
2019. nov. 15. 12:12
 3/10 Ypszilon1980 ***** válasza:
71%
A tüdőgyulladás elég kis része csak annak amiben meghalhatnak betegek, bár idősek, vagy leromlott állapotú betegek körében ez jellemző, de ez a sok háton fekvéstől van és ha nem lehet vagy nem foglalkoznak azzal, hogy forgassák, akkor sajnos ez kialakul elég hamar és ha ezt nem tudják kezelni megfelelően, akkor meghal.
2019. nov. 15. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
94%

A fekvés miatt lassul a keringés, valamint a légvételek mélysége is csökken, felületesebb.


A lassuló keringés miatt vérpangás alakul ki a tüdőben, a méreganyagok elszállítása csökken.A légvételek felületesebbé válása miatt a légcsere hatásfoka is csökken, a tüdő öntisztulásának a hatásfoka romlik. A tüdőben , a hörgőkben pang a váladék ezért, könnyebben befertőződik.


Ha a tüdő nagy részét érinti a gyulladás légzési elégtelenség alakul ki, nehézlégzés jelentkezik, csak az ép léghólyag felszínen jó az oxigén felvétel. Ekkor minden légzési segédizmot igénybe vesz a beteg, hogy be tudja szívni a levegőt, hamar elfárad benne.Ilyenkor a légzési elégtelenséget követi a keringési elégtelenség és a kettő együtt már halálos is lehet.

2019. nov. 15. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm az alapos választ. Így már érthető.
2019. nov. 15. 12:30
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

egy erős immunrendszerű embert valóban nem, de egy kórház, főleg az ito, nem a mindennapok része

külön fogalom van erre, a hospital-acguired pneumonia, röviden HAP. vagyis kórházban szerzett pneumónia.

ez az egyik leggyakoribb nozokómiális fertőzés és ami a kérdésedben is szerepel, az intenzív osztályokon a halálozás leggyakoribb oka.

okok: kórházban nem olyan baktériumok vannak, mint mondjuk a villamoson. rezisztensebbek, nehezebben kezelhetőek, főleg egy olyan betegnél, aki ha ito-n volt agyvérzéssel, még lélegeztették is. ilyenkor a beteg saját flórája kerül a tüdőbe aspiráció útján. egy legyengült szervezetnek kicsi az esélye, hogy kigyógyuljon, főleg, hogy agyvérzés, romlik a szervek, szövetek vérellátása, eleve nem tud úgy gyógyulni.

nagyon röviden (erről a témáról olyan vastag könyveket lehet írni, hogy ihajj) ennyi.

ja a hivatalos kommunikáció szerint nozokomiális infekció kb. nem is létezik országunkban és mindenhol betartják a fertőtlenítési és takarítási szabályokat, meg minden rendben, úgyhogy erre a részére nem térek ki a dolgoknak.

2019. nov. 15. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
A legtöbb belső szervi gyulladást anaerob baktériumok okozzák, amelyek az oxigénben szegény környezetet kedvelik és jól szellőző környezetben elpusztulnak ill. kevésbé szaporodnak. A fekvő beteg felületesebben lélegzik, kevesebb oxigént vesz fel. Nem véletlen, hogy idősebb korban a beteg embert is arra biztatják, hogy ne feküdjön, hanem végezze el (könnyített módon) saját megszokott napi mozgásos tevékenységét, ill. üljön, mert akkor is a tüdő mélyebben levő területe is jobban szellőzik légzés közben.
2019. nov. 15. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Olyat is láttam, hogy mellkassebészeti osztályon 4 tüdőműtött betegből 1 par nappal a műtét után tüdőgyulladást kapott. Nem különítették el. A többiek mégsem lettek betegek. Ő is kapott gyógyszert és meggyógyult. Csak rejtely volt hogy mitől. Mimor azonos körülmenyek és majdnem azonos beavatkozasok voltak
2019. nov. 15. 13:22
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát ez elég érdekes. Nekem 1,3 hónaposan volt tüdőgyulladásom Krasznán s amiatt nem adtak ki anyunak csak a következő hónapban. Igaz hogy 4 hónaposan kerűltem ida s nem voltam kivéve a levegőre, sem az ágyból nem vettek ki de ennek semmi köze a tüdőgyulladáshoz. Azóta nekem nem volt egyszer sem. Anyám anyjának 78 meg 80 évesen volt összesen 3 tüdőgyulladása s én akkor csodálkoztam hogy csak öregen kapta el mikor én 1 évesen.
2019. nov. 15. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Bocsánat, 1 évesen s három hónaposan volt csak a telefonom elírta. 3 hónaposan nen tudom mi volt mert Zilahon voltam a szűldöbe mert ott lettem felejtve.
2019. nov. 15. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!