Valaki mondja már el nekem. Hogy hogyan kell újra éleszteni egy embert?
A protokoll a következő:
0. Meggyőződsz arról, hogy biztonságos a környezet. Azaz, ha gázmérgezést sejtesz, akkor NEM mész oda szellőztetés nélkül, az semmit sem segít az áldozaton, ha te is mellé halsz.
1. Hangosan megszólítod, ha nem reagál, egy kissé megrázod a vállát és úgy szólsz hozzá.
2. Ha nem reagál: segítségért kiáltasz. Ilyenkor valakire konkrétan rá kell mutatni, "Kedves uram, sárga kabátban, legyen szíves jöjjön segíteni!", különben mindenki azt hiszi, hogy a másiknak szóltál! Még nem kell hívatni a mentőket, csak legyen ott és várja az utasításaidat.
3. Az eszméletlen ember arca fölé hajolva a mellkasa felé nézel, és "hármas érzékeléssel" próbálsz rájönni, hogy van-e légzése vagy nincs.
-- Ehhez először légutat kell biztosítanod. Az eszméletlen embernek nincs izomtónusa, a nyelvet tartó izmok összeesnek, a nyelv hátracsúszhat és elzárja a légzés útját, így eszméletlen ember még ha semmi baja nincs is, simán megfulladhat! Légutat biztosítani úgy kell, hogy a feje felé lévő kezedet a homlokára teszed, a másik kezeddel pedig két ujjadat az állcsúcsára rakod és az állcsúcsra rakott ujjaiddal felemeled az állat és erősen hátrahajtod a fejet. Ha hátra van hajtva, valamelyik szabadon lévő ujjaddal picit kinyitod a száját. A fejet így kell tartani majd egész végig, amíg a légzést vizsgálod.
-- A hármas érzékelés a következőt jelenti: látod a szemeddel, hogy emelkedik-e a mellkasa, érzed az arcodon a lélegzetét, hallod a füleddel, hogy lélegzik-e vagy sem.
-- 10 másodpercig figyelsz a vizsgálat alatt. 10 másodperc alatt minimum 2 légvételt kell érzékelned. Ha 0 légvételt érzékeltél, akkor egyáltalán nincs légzés. Ha 1 légvételt érzékeltél, akkor nem kielégítő a légzés. Mindkét esetben meg kell kezdeni az újraélesztést.
4. Ha nincs légzés, a segítő emberednek a következőt mondod: "Legyen szíves, hívja a mentőket a 104-es számon megkezdett újraélesztéshez, és ha van, hozzon félautomata defibrillátort!"
5. Már a 4-es pontban lévő beszéddel egyidőben megkezded az újraélesztést. Ez a következőt jelenti: 30 mellkasi nyomást csinálsz, majd 2-szer lélegezteted, majd megint 30 mellkasi nyomást csinálsz, majd megint 2-szer lélegezteted... stb.
-- A mellkasi nyomás módja: szabaddá teszed a mellkast, maximum a vékony póló maradhat. A kéztőnek a szegycsonton kell lenni, kb. a közepén. Másik kezedet ugyanabban az orientációban ráhelyezed a lent lévő kezedre és az ujjakkal rákulcsolsz a lent lévő kézre. A karodat végig egyenesen tartva, derékből mozogva benyomod a mellkast, majd felengeded, majd megint benyomod, majd felengeded. Kb a mellkas 1/3-áig kell benyomni. A gyorsaság 100/perc kell hogy legyen, azaz másodpercenként majdnem kettőt nyomsz. Hallgasd meg a Bee Gees "Stayin' alive" című számát, majdnem pontosan erre a ritmusra kell csinálni.
-- A lélegeztetés módja: légutat biztosítasz a fent leírtak szerint, a homlokon lévő kezed ujjaival elzárod az orrot, és egy normális légvételt fújsz be az illető szájába. Ezután a fejedet a mellkasa felé fordítva figyeled, hogy süllyed-e a mellkas, és közben egy nyugodt levegőt szívsz be. Utána azt a levegőt megint befújod a szájába. Nem baj, hogy te már használtad, így is maradt benne elég oxigén. Ez volt 2 lélegeztetés, erre kb összesen 5mp-ed van, utána egyből újra a mellkaskompressziót kezded el, még akkor is, ha úgy érzed, hogy nem sikerült rendesen a lélegeztetés!
Plusz infók:
- Egy egészséges ember kb 2 percig tud hatékonyan mellkaskompressziókat csinálni, ezért 2 perc után cserélni kell a segítőddel.
- Az egészet addig kell csinálni, amíg fel nem ébred az embered, VAGY megérkezik a mentő és átveszi tőled (tehát nem akkor, amikor meghallod a szirénát, hanem amikor már a mellkason van a keze!), VAGY ha egyedül vagy, elfáradsz és nem bírod tovább.
- Ha pl. hányt, vagy más miatt nincs gusztusod lélegeztetni, akkor a lélegeztetés kihagyható. Kutatások szerint az újraélesztés hatékonysága ugyanolyan, ha lélegezteted, mint ha nem, várhatóan később ki fog kerülni a protokollból... Ha kihagyod a lélegeztetést, akkor folyamatosan kell nyomni a mellkast, nem hagyod abba egy pillanatig se.
- Ha a segítőd tudott szerezni félautomata defibrillátort, akkor nyissa ki, a készülék beszélni fog, kövessétek az utasításait. NE HAGYD ABBA az újraélesztést, CSAK amikor a defibrillátor ezt mondja!
- Fontos, hogy CSAK a légzést vizsgálod a fent leírt módon és NEM próbálsz pulzust tapintani, mert a laikusok, különösen, ha izgulnak, sokszor a saját érverésüket érzékelik pulzusnak...
- A légzés vizsgálatakor látnod kell a mellkast mozogni. Hirtelen szívhalál esetén kb 40%-ban látunk olyat, hogy a beteg "tátog", de ez már nem tényleges légvétel!!, nem emelkedik közben a mellkas! Ezért csak akkor hidd el, hogy lélegzik, ha tényleg láttad emelkedni a mellkast!
- Ezzel az egész procedúrával NEM TUDSZ SEMMI BAJT CSINÁLNI. Régen volt az a tévhit, hogy ha elkezded a mellkaskompressziókat, és véletlenül még van szívverés, akkor megállhat a szíve. Ez egyszerűen nem igaz. Ha úgy érzed, hogy az illetőnek megállt a szíve, és nem érzékelsz légzést, akkor nyugodtan elkezdheted a kompressziókat! Sokkal nagyobb gondot előzöl meg vele, mint amekkorát okozhatsz!
- Fontos tudni: ha egy embernek megáll a szíve, és nem kezdik meg a keringés pótlását (újraélesztést), 3 perce van, mielőtt visszafordíthatatlan károsodást szenved az agya. Ha 3 percen belül senki sem kezdi meg az újraélesztést, gyakorlatilag nincs esélye! A mentő 10-15 percen belül ér ki..., ezért még ha nem tudod is pontosan, hogy mit kell csinálni, akkor is csináld! Ha nem jól csinálod, az is sokkal jobb, mint a semmi.
Az előző vagyok. Még egy valami eszembe jutott... Az illetőnek kemény alapon kell feküdnie, tehát ha pl. az ágyán fekszik, akkor lehúzod a földre.
És még annyi, hogy:
Ezt az egészet gyakorolni kell. Nem fog annyitól menni, hogy egypárszor elolvassa az ember a protokollt, hanem tényleg ki kell próbálni. A légút biztosítását (hogy hogy emeled ki az állat) kipróbálhatod pl. a tesódon :), a mellkaskompressziót például az ágyadon. Az egész protokollt végigpróbálhatod otthon, százszor, hogy minden a megfelelő sorrendben jusson eszedbe. Ezt jól kell tudni, mert stressz alatt úgyis szét fogod izgulni és annál több esélyed van, hogy minden eszedbe jusson.
Bármelyik elsősegély-tanfolyamon megtanítanak erre (pl. ami jogsihoz kell, vagy [link] sőt, ilyen tanfolyamokon van egy műanyag baba is, akin végig lehet nyomni a mellkaskompressziókat, meg a légútbiztosítást is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!