Szendi Gábor elméletei mennyire hitelesek?
A drasztikus gyógyszerellenessége tudtommal az orvos- és általában a szakmai társadalomban erősen vitatott. Véleményem szerint sem helytálló, ahogyan erről nyilatkozik, mert vannak olyan pszichés állapotok, és betegségek, vannak olyan helyzetek, amikor KELL gyógyszert adni, ha tetszik, ha nem. Sőt: ha nem ad, azzal rettenetes vagy éppen visszafordíthatatlan károsodást idéz elő. Vagy halált.
Nyílván Szendi még nem volt olyan helyzetben, hogy ezt magának kelljen megtapasztalnia. Én igen.
Saját bőrömön tapasztaltam a paleolitot...
Azt kell, hogy mondjam, hogy amíg csináltam, minden szuper volt. Jó lett a vérképem, elmúltak a menstruációs görcseim, szép lett a bőröm, lefogytam... De aztán eljött az a pont, hogy nem bírtam tovább. Egyrészt suli mellett nem tudtam naponta főzni magamnak, suliban étkeztem és ott csak azt ettem meg, ami beleillett. Emiatt állandóan éhes voltam, és ezen az esti gyorsan összedobott saláta sem segített. Aztán már figyeltem arra, hogy eleget egyek, de így is nagyon hiányzott a szénhidrát. Nem mondom, hogy nem volt energiám, mert sportoltam is és nem voltam fáradékony, de néha nagyon megettem volna egy kis kenyeret, édességet. Lehet, hogy tovább is bírtam volna, de valamilyen gyümölcstől/zöldségtől kipattogtam. Az orvos azt mondta, hogy pár napig egyek csak olyan ételeket, ami biztos nem allergizál: kenyér, krumpli, tészta, rizs stb, tehát csupa szh. És ez kb olyan volt mint a drogosoknál: ahogy másfél hónap után először ettem szénhidrátot, átkattant az agyam és elkezdtem habzsolni. Persze a lavina elindult, 4 kiló fogyás után 8 kilót híztam vissza, és semmi kitartás nem maradt bennem. A tavaly nyári fényképeimre rossz ránézni. Több mint egy évig önbizalomhiányos, de ennek ellenére lusta voltam. Most jött el az a pont, hogy rendbejöttem. Megint normális a súlyom, egészségesen étkezem és sportolok, figyelek arra, hogy minden tápanyagot megkapjon a szervezetem. Tehát: ha elkezdi valaki, akkor úgy kezdje el, hogy egész életében így kell élnie, mert ha abbahagyod, akkor semmiben sem különbözik a gyors jojódiétáktól. Bocsánat, hogy hosszú voltam.
18/L
A paleolit szerintem baromság.
A sok nem diagnosztizált lisztérzékeny, meg laktózérzékeny áradozik a módszeréről (amit egyébként nem ő talált ki és nem is ő fedezte föl, hanem külföldről "lopta"), hogy helyrejött az emésztésük, erősödtek, fogytak, energikusabbak, jobban érzik magukat stb.
Közben meg elég lett volna kivizsgáltatni magukat és csak azokat az ételeket elhagyni, amit a szervezetük nem bír.
Első válaszolónak:
Szendi elismeri, hogy vannak helyzetek, amikor KELL a gyógyszer és a modern orvostudomány érdemeit sem vitatja.
És hogy lopta-e... Nyilván "lopta", hiszen nem ő találta ki, de életemben nem olvastam még korrektebbül hivatkozó szerzőt. Ha akár csak egy oldalas cikket ír, alatta ott van a nem kevés forrás. Semmit, de semmit nem tüntet fel sajátjaként, amit nem ő írt le eredetileg!
5. válaszolónak: "Szendi elismeri, hogy vannak helyzetek, amikor KELL a gyógyszer és a modern orvostudomány érdemeit sem vitatja."
--> De fel is írná a betegeinek vagy csak elismeri mert nem tehet mást?
"És hogy lopta-e.......de életemben nem olvastam még korrektebbül hivatkozó szerzőt...."
Ezek szerint eddig kevés szakirodalmat olvastál, mert ez a minimum ami egy irományhoz dukál (még egy középiskolai esszénél is).
Ettől függetlenül a saját véleményem az, hogy vannak ugyan helytálló megállapításai, de a paleolit elmélet egésze nem állja meg a helyét alapelveiben sem és mai életmód mellett hosszú távon sem tartható.
Jobbat még nemigen találtak ki.
Fenntartásokkal kell olvasni mindent. De tök jó tanulmányokat gyűjtött össze táplálkozás eredetű betegségekről, nekünk már csak ezeket kell elolvasni (vagy az összegzéseket), és ezeknek megfelelően dönteni, élni..
A szénhidrátfogyasztásnak pont ez a jellemzője, mind tudjuk (elvileg?) hogy mint a drogra, reagál a testünk. Normálisan kell enni, ebbe nem tartoznak bele pl. a gabonák.
"De fel is írná a betegeinek vagy csak elismeri mert nem tehet mást?" Ezt már csak a végzettsége miatt sem teheti meg.
"Foglalkozása programozó matematikus, forgatókönyvíró, dramaturg, pszichológus"
Érdekes, hogy lényegében senki sem tud rácáfolni (nem nagy dolog, tudományról van szó.. cáfolj rá a gravitációra. tény, hogy van ilyen és kész)
18/L írt olyat, hogy ha jó táplálkozás után visszatérsz a rosszra, akkor az rossz.
Na most erről millió drogos tudna mesélni.. Ha visszatér az anyagra (szénhidrátok), akkor az sz.ar :D
Sz.G. "elméletei" mások kutatási, vizsgálati eredményein alapulnak. Ugyanúgy, ahogy sok más külföldi paleót, vagy paleóhoz hasonló életmódot pártoló orvos, sportoló, vagy akár átlagember elméletei is.
Hogy mi hiteles és mi nem, azt elég szubjektíven szokták az emberek eldönteni. Mindenkinek más a meggyőző.
3-as válaszolónak meg annyit mondanék, hogy az orvosok nem jeleskednek a lisztérzékenység és a tejfehérje allergia kimutatásában. Sokszor még vizsgálatra sem jut eszükbe elküldeni az embert, vagy kifejezetten lebeszélik róla. A vizsgálati módszerek, amik az átlagember számára elérhetők, szintén nem alkalmasak arra, hogy minden esetben kimutassák a problémát. Ha hatékonyabb lenne a diagnosztizálása a "betegeknek", akkor kiderülne, hogy a nagy többség "beteg". A szerencsés kivételek meg örüljenek maguknak, de nem rájuk kéne alapozni a "normális" étrendet. És aki azt hiszi, hogy ezen kivételek közé tartozik, az is nagyon gyakran pofára esik előbb-utóbb... elég ritka, aki nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!