Mi a teendő, ha valaki szemed előtt szívrohamot kap?
Tegyük fel ijedtségtől.
Először még nem halt bele, nem ájult el, mi a legjobb, amit perpillanat tehetsz érte? amíg pl más hívja a mentőket.
Ha már elájult gondolom az újraélesztés (lélegeztetés, szívmasszázs), de úgy teljes egészébe is fontos és hasznos lenne tudni...
Az első és legfontosabb a nyugalom megörzése. Azonnali tehendő a mentők kihívása pontos adatok megadása.
Ezenkívül sajnos sokat nem tehetünk
Ha a beteg eszméletlen és nincs pulzusa akkor, amég kiérnek a mentők ajánlatos a beteget hátára fektetni, ügyelve arra hogy a fej ne lógjon. Vérkeringést amennyire lehet fentartani úgy, hogy a beteg mellkasának közepére erőteljes nyomást fejtünk ki úgy, hogy legalább 2 cm mélyen nyomja azt bentebb. Percenként 100 nyomásal.
Ha nem képzett elsősegély nyújtásban akkor a lélegeztetést inkább hagya ki.
A szívroham tünetei már magát az infarktust jelziik:
egyre sűrűsödő szorító mellkasi fájdalom
a fájdalom pihenésre sem enyhül, időtartama elhúzódhat 30 percen túl is
hideg veríték, izzadás
folyamatosan fennálló fájdalom a has felső részén
légszomj, fulladás
hányinger, hányás
megsemmisülés érzés
eszméletvesztés
ezek szerint nem is lehet tenni semmit? meg kell várni még meghal hogy kezdjük az újraélesztést? elég hülyén hangzik.
ha lefektettük, nem érdemes tartani a fejét, vagy utasítani hogy "nézzél rám", h legalább egy helyre fókuszáljon?
igazából nem tipp kéne, hanem aki tud is vagy hallott valamit erről. köszi eddig
Elnézést, Ludens-t egy kicsit kijavítanám.
A beteget nem szabad lefektetni, a legoptimálisabb a fálig ülő testhelyzet.
A legfontosabb, hogy amíg szívverés van, a pácienst megóvjuk a legkisebb fizikai aktivitástól is, jellemző, hogy amikor a mentők megsétáltatják, kamrafibrillálni kezd (nem áll le a szíve, csak remeg és így nem végez munkát, pulzus nem tapintható).
A másik, amiben kijavítanám, az a kompresszió, mivel a szabvány szerint 3-4 cm-re kell lenyomni (nem mintha bárki is vonalzóval nézné, de inkább törjön el egy bordát, mivel törött bordával lehet élni, álló szívvel viszont nem...).
Tehát az ellátási protokoll:
Ha valaki verejtékezik, felületesen vesz levegőt, sápadt, szorító/nyomó/szúró/stb fájdalmat érez a mellkasánál, ami kisugározhat a karba, esetleg nyakba, akkor: sétáltatni TILOS. Nyugtassa meg, teremtsen vele kapcsolatot, rakja félig ülő testhelyzetbe. Ezután értesítse a mentőket, mondja meg, hogy életveszélyes, nagy időfaktorú cardiológiai eredetű panasznál nyújt elsősegélyt, sérült kora, állapota stb. Kérjen meg valakit, hogy menjen el egy defibrillátorért, ha a közelben van ilyen. (Már Mo.-on is egyre több van, ált. iskolákban, közintézményekben.)
Folyamatosan figyelje a pulzusát, javaslom a carotis pulzust (nyaki ütőérnél 2 ujjal). Amennyiben leáll a pulzusa, légzése: leírhatnám, de videón jobban látszik: http://www.youtube.com/watch?v=MfSK0H-khV0
Tehát fej hátrahajtás, ún. hármasfigyelés (hallja: a légzést; lássa: a mellkas mozgását; érezze: a lélegzetet az arcán.) Ha nincs légzés, valószínűleg nincs szívverés se, de megnézheti a carotis pulzust, a lényeg, hogy semmiképpen se veszítsen időt, minden másodperc számít. Mellkas közepére 2 keze, 30db kompresszió 100/perces frekvenciában (stayin' alive c. szám ritmusa megegyezik ezzel), dú-tuk dú-tuk ritmusban (dú=lenyomás, tuk=felengedés), majd 2 befújás, figyelje a mellkasát, ha emelkedik és süllyed, akkor megint 30 kompressio, stbstb.
Sok sikert kívánok, díjazom a lelkesedését!
Üdv.
d.D.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!