Mik a gyomorfekély tünetei?
Érzi azt az egyén, hogy fekélye van- fájdalommal jár, vagy nem? És hogyan lehet megelőzni?
-Elég stresszet életet élek sajnos, és ilyenkor nekem mindig a gyomromra megy az ideg, nem nagyon tudok ilyen helyzetekbe enni.
Egy tipikus fekély általában meggyógyul, majd visszatér, ezért a fájdalom napokon vagy heteken át fennáll, majd enyhül, illetve elmúlik. A tünetek a fekély elhelyezkedésétől és a beteg korától függően változnak. Gyermekekben és idősekben például nem mindig vannak jelen a szokásos tünetek, esetleg egyáltalán nincsenek panaszaik. Ezekben az esetekben a fekélyt csak a szövődmények kialakulásakor fedezik fel.
A nyombélfekélyes betegeknek csak mintegy felében jelentkeznek a tipikus tünetek: égő érzés, marcangoló, éles vagy sajgó fájdalom, a gyomor ürességének érzése és éhség. A fájdalom állandó, enyhe vagy közepesen súlyos, általában közvetlenül a szegycsont alatt érezni. Sok betegnek ébredéskor nincs fájdalma, hanem a délelőtt folyamán jelenik meg. Tej fogyasztása, étkezés (ami semlegesíti a gyomorsavat) vagy savközömbösítők általában enyhítik a fájdalmat, de az 2-3 órával később többnyire visszatér. Az éjszaka a beteget felébresztő fájdalom gyakori. Sokszor a fájdalom naponta egyszer vagy többször tör elő egy vagy több hétig, majd kezelés nélkül eltűnik. Általában azonban visszatér, többnyire az első 2 évben, alkalmanként több évvel később. Sokszor fejlődik ki a betegségnek egy sajátos ritmusa; a betegek gyakran tapasztalatból meg tudják mondani, mikor várható a kiújulás (gyakran tavasszal, ősszel és feszültségekkel teli időszakokban).
A gyomor, a marginális és a stressz-fekélyek, a nyombélfekélyekkel ellentétben, nem követnek semmilyen ritmust. Az evés átmenetileg enyhítheti a fájdalmat, vagy épp ellenkezőleg, fájdalmat okozhat. A gyomorfekélyek néha a vékonybélhez vezető szövetek megduzzadását (ödémáját) okozzák, ami megakadályozhatja, hogy a táplálék könnyen távozzon a gyomorból. Az elzáródás felfúvódást, hányingert vagy hányást okozhat étkezés után.
A gyomorfekélyek szövődményeit, például a vérzést vagy az átlyukadást az alacsony vérnyomás tünetei: szédülés és ájulás kísérik.
Kedves 20:19!
Jó, hogy írtál, nekem pont az a bajom, hogy úgy érzem mindig éhes vagyok mindjárt korog a gyomrom, akkor ezek szerint gyomorfekélyem van?
El tudom képzelni, mert mindig ideges vagyok!
Hétfőn megyek orvoshoz mert a hátam is szúr!
A nyombél hol helyezkedik el?
Jó, hogy írtál, nekem pont az a bajom, hogy úgy érzem mindig éhes vagyok mindjárt korog a gyomrom, akkor ezek szerint gyomorfekélyem van? - Nem.
El tudom képzelni, mert mindig ideges vagyok! - A gyomorfekélyt 80%-ban Helicobacter-fertőzés okozza.
Hétfőn megyek orvoshoz mert a hátam is szúr! - Nincs összefüggésben a gyomorfekéllyel, izom-ízületi probléma lehet.
A nyombél hol helyezkedik el? - A duodenum (=nyombél, patkóbél) a gyomor folytatásába eső vékonybélszakasz. Bejárata kb. a köldököt és a szegycsont alját összekötő vonal felezőpontjánál található, innen jobbra tart a hasfal oldala felé, majd két csigolyával lejjebb tér vissza a jejunumba (éhbél). A duodenum ezzel a lumbális egyes és hármas csigolya között húzódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!