Gyakori mellkasi fájdalom miatt kell aggódnom?
Tünetek
A reflux betegség gyakran más kór álarca mögé bújva jelentkezik (aszimptomatikus reflux). A reflux betegség leggyakoribb tünetei a gyomorégés, melyről a betegek 83 %-a számol be.
A savas gyomortartalom visszaáramolhat a garatba és a szájüregbe (regurgitáció), ami miatt mellkasi fájdalom, nyelési nehezítettség és fájdalmas nyelés is jelentkezhet.
Az atípusos, nem emésztőszervi jellegű tünetek közül 47 %-ban a köhögés, 35 %-ban a hörghurut, 16 %-ban az asztma és 10 %-ban a krónikus rekedtség színezheti a kórfolyamatot.
A tünetcsoport alapvetően az emésztőszervek felső részének mozgászavarán alapszik, ezért az sem meglepő, hogy az esetek 20-25 %-ában társulhat emésztési, ún. “dyspepsiás” panaszokkal, mint émelygés, teltségérzet, hányinger, puffadás.
Mivel a gyomorsav keletkezési helye csak a gyomor, ezért a nyelőcső fala nincs felkészülve a gyomorsav erős maró hatásának kivédésére, így ott a sav, égő fájdalmat okozhat.
A gyomorégés tehát valójában a nyelőcsőből származó égő, fájó érzés. Kiváltó oka általában a nyelőcső és gyomor közötti záróizom elégtelen működése.
A reflux betegség okozhat mellkasi fájdalmat, amely a utánozhatja koszorúér eredetű szívbetegség tüneteit is. A betegek a szegycsont mögött szorító vagy égető érzést jelez, amely a hátba, állba, karokba vagy nyakba sugárzik.
Az is jellemző, hogy a gyomortartalom kisebb mennyiségben visszajut a szájba. Az éjszakai saváttörésnek is nevezett jelenség a gyomorégésre panaszkodó betegek mintegy 80%-ának keseríti meg az éjszakai pihenését.
A nyelőcső károsodás mellett az éjszakai savas visszafolyás veszélye lehet, hogy ha a folyadék a légcsőbe, majd a tüdőbe jut.
Itt visszatérő tüdőgyulladást, krónikus hörghurutot idézhet elő. A légúti tünetek közé tartozik az asztma, a krónikus köhögés, krónikus garat gyulladás az arcüreg-, tüdő- és gégegyulladás, valamint arekedtség.
Fül-, orr-, gége betegségek és a reflux
A savas reflux a fül-, orr-, gégészet területén is számos betegséget okozhat, mint krónikus köhögés, ismétlődő csuklás,torokfájás, rekedtséggel járó gégegyulladás, ami gyakori torokköszörüléssel, és a hangszalagok megvastagodásával járhat együtt.
Ez utóbbi tünetek oka, hogy a garat és a gége a gyomorból visszaáramló sav károsító hatásával szemben még a nyelőcsőnél is gyengébb védelemmel rendelkezik.
Gyakran a beteg kaparó, szorító gombócérzésről számol be, sűrű tapadós nyákképződéssel. Afülbe sugárzó fájdalom is igen gyakori panasz.
A garat, gége, orrmelléküregek nyálkahártyája alapvetően lúgos kémhatású. A kémhatás savanyú irányba való eltolódása miatt a nyáktermelő mirigyek megduzzadnak. A grízszerűen megduzzadt mirigyek fokozottan, sűrű nyákot képeznek, ami feltapadva igen kellemetlen krónikus panaszokat okozhat. Gyermekeknél a lecsorgó váladék, főkként este jelentkező köhögést, gyakori, visszatérő hurutot okoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!