Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Mik az influenza tünetei?

Mik az influenza tünetei?

Figyelt kérdés
2009. febr. 16. 21:34
 1/5 anonim válasza:
100%

Hogyan terjed?


Az influenzavírusok cseppfertőzés útján terjednek - a köhögéskor, tüsszögéskor a levegőbe kerülő apró nyálcseppekben utazva jutnak el a következő áldozatig. A belélegzett kórokozók ezt követően a légutak teljes hosszában, vagyis az orrban, a középfülben, a torokban is a tüdőben telepednek meg, ahol rövid időn belül gyors szaporodásnak indulnak. A betegség lappangási ideje 18-72 óra, ezalatt a fertőzött személy már maga is terjeszti a vírust.


Sokan összekeverik a két betegséget, s azt gondolják, hogy az influenza csak valamiféle komolyabb meghűlés, amit nem kell kezelni, pláne nem szabadságot kivenni miatta. Nagy tévedés! A könnyebb összehasonlítás végett táblázatban foglaltuk össze az influenza és a közönséges megfázás vagy nátha közötti eltéréseket.


InfluenzaMegfázás, nátha


A tünetek megjelenése

A tünetek hirtelen jelennek meg, és órákon belül rosszabbodnak. A betegek gyakran potnosan emlékeznek arra az időre, amikor a betegség kitört rajtuk.A tünetek fokozatosan fejlődnek ki.

Torokfájás

Rendkívül erős torokfájás.Nem nagyon erős torokkaparás.

Testhőmérséklet

Magas láz, akár 41°C is lehet, mivel a szervezet túlmelegedéssel próbálja megölni a vírust. Általában enyhe hőemelkedés.

Fejfájás

A nagyon erős fejfájás mindig jelen van.Esetenként enyhe fejfájás.

Fájdalmak

Hirtelen fellépés, az egész test fáj, különösen az ízületek. Fáradtság-, gyengeségérzet. Enyhe fájdalom, általában a lábakra korlátozódik.

Köhögés, tüsszögés

A köhögés gyakori, tüsszögés ritkán fordul elő.Gyakori a tüsszögés és az orrdugulás.

Lefolyás

1-2 hétig tartó rosszullét, gyakoriak a mellkasi problémák. Gyors gyógyulás.

Szövődmények

Súlyosak is lehetnek, pl. tüdőgyulladás, sinusitis, bronchitis, gyermekeken középfülgyulladás.Enyhék.

Az egyik legfontosabb érv amellett, hogy komolyan vegyük az influenzát, a szövődmények kialakulásának veszélye. Ezek közül is legfontosabb a tüdőgyulladás, amely legtöbbször vírusos eredetű, és inkább a fiatal felnőtteket veszélyezteti. A betegség lefolyása olykor súlyos, és intenzív ellátást igényel, ám ez szerencsére ritka.

A bakteriális felülfertőzésből eredő tüdőgyulladás inkább az idősebb korosztályt fenyegeti, és az influenza okozta halálesetek is többnyire e szövődmény kialakulásának következtében fordulnak elő. A kezelést általában antibiotikumokkal végzik. A szövődmények kialakulásának elkerülése érdekében ezért elengedhetetlen, hogy a beteg ágynyugalomban várja a gyógyulást, és ne próbálja meg lábon kihordani a betegséget.


Megelőzés


Az influenzavírusok természetesen sokkal hatékonyabbak a legyengült immunrendszerrel szemben, ezért ha igyekszünk azt karbantartani, valamivel nagyobb eséllyel ússzuk meg a szezont fertőzés nélkül. A fokozott C-vitamin-bevitel, illetve a savanyú káposzta, a fokhagyma és a vöröshagyma, a gyümölcsök közül a citrom, a narancs, a grapefruit és az alma fogyasztása segít megóvni egészségünket.


Gyakrabban mossunk kezet, mert a beteg emberek által szerteszét szórt vírusok ott lehetnek minden közhasználatú tárgyon, és ha azokat megfogjuk, majd a szánkhoz emeljük a kezünket, azzal máris szabad utat engedtünk a vírusok támadásának. Ha már megkaptuk az influenzát, a különböző immunerősítők mellett tüneti szerek kombinációját érdemes használni. A leghatásosabb védelem az influenza ellen azonban a védőoltás.

2009. febr. 16. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:

Az influenza tünetei

Hagyományosan légúti hurutos kórképre gondolunk, amikor influenzát emlegetünk. Az influenza kezdeti tünetei azonban elsősorban a láz, hidegrázás, borzongás, rossz közérzet, fejfájás és izomfájdalom.


Csecsemők és kisgyermekek esetében álmossággal, bágyadtsággal illetve hasmenéssel, míg az időseknél szegycsonttáji fájdalommal jelentkezik a betegség. Ezeket követi a torokfájás, száraz köhögés és csak aztán a hurutos tünetek: orrfolyás, orrdugulás, váladékos köhögés.


Krónikus betegek, csecsemők és idősek influenzájában előfordul, hogy a hurutosság az egyéb tünetek mellett annyira elenyésző, hogy betegben és orvosában fel sem merül az influenza lehetősége.


Kezeljük lehetőség szerint


Képünk illusztráció

Vírusfertőzésről lévén szó, az influenza esetében elsősorban tüneti kezelésről beszélhetünk. Fontos a helyes lázcsillapítás, szükség esetén fájdalomcsillapítás és az ágynyugalom. Mindezek mellett erősen ajánlott a bő folyadékfogyasztás és a megfelelő vitaminellátottság, lehetőleg nagy adag C-vitaminnal.


Léteznek speciálisan az influenza vírus elleni gyógyszerek, melyeket megelőzés vagy kezelés céljára olyan, a szövődmények tekintetében erősen veszélyeztetett egyéneknek javasolnak, akiket nem lehet védőoltással megvédeni.


A gyógyszer széles körben is alkalmazható terápiás céllal, de ennek jelentősége egy esetleges új, a védőoltásokban nem szereplő törzs keltette járványban lesz lényeges. Antibiotikum alkalmazására csak a baktérium okozta szövődmények esetében kerül sor.


Milyen szövődményekkel járhat az influenza?

Az influenza szövődményei lehetnek felnőttek esetében: bakteriális tüdőgyulladás, a krónikus hörghurut heveny fellángolása, agyi keringészavar, szívinfarktus, toxikus shock tünetegyüttes, agyhártya- és agyvelőgyulladás, veseelégtelenség, anyagcserebetegségek (pl. cukorbetegség) egyensúlyának felborulása és kialakulhat még néhány ritkább, de szintén életveszélyes betegség is.


Szövődmények a gyermekek esetében: a gennyes középfülgyulladás, asthma fellángolása, lázgörcs, vakbélgyulladás gyanúját keltő hasfájás, szív- és vázizom gyulladás, krónikus betegek állapotromlása jöhet létre. Az influenza vírus kaput nyit a légutakat megbetegítő bakteriális kórokozók előtt, ezért fontos, hogy az influenza tüneteinek első jelentkezésekor vegyük komolyan a betegséget, és pihenjük ki!


Hogyan előzzük meg az influenzát?

Kiemelt fontosságú az évenkénti védőoltás, különösen igaz ez a kisgyermekek, idősek, krónikus betegek, sérült immunitásúak és környezetükben tevékenykedő emberek, illetve zsúfolt közösségekbe járók esetében. Ma már fél éves kortól adható oltóanyagok is rendelkezésre állnak.


Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt

--------------------------------------------------------------------------------


A védőoltás ellenére is elkapható az influenza

Az influenzavírus titkai

Influenza esetén csak árt a diéta

Influenza: hogyan fertőznek a vírusok?


Népességszinten nagyobb járvány azonban csak úgy előzhető meg, ha a lakosság minél nagyobb hányada kapott védőoltást. Ha már járvány van, a betegeket igyekezzünk távol tartani a közösségektől. A cseppfertőzés nem feltétlenül köhögéssel, hanem nagymértékben tárgyak és kezeink közvetítésével terjed. Emiatt nagyon fontos a rendszeres, lehetőleg fertőtlenítő hatású kézmosás.


[link]

2009. febr. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöma válaszokat.

Influenzás vagyok.

2009. febr. 17. 20:54
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

"A köhögés gyakori, tüsszögés ritkán fordul elő.Gyakori a tüsszögés és az orrdugulás. "


Ez mi? XDDDD

2012. jan. 5. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
ezt én sem értem. szerintem két oszlop volt. csak összemosódott bemásoláskor.. de az egész számomra következetlen. inkább megnézem gugliba
2012. febr. 16. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!