Mennyire általános, hogy egy 40 éves magyar férfi teljesen egészséges?
Nem általános.
Így van ahogy az előző írta: nem verik nagy dobra.
Én még hozzáfűzném, hogy az egészségességnek vannak fokozatai.
Én itt most nem a WHO szerint meghatározásra gondolok:
"a WHO 1948-as egészségről alkotott definíciója:
Az egészség a teljes testi, lelki és szociális jólét állapota, és nem csupán a betegség hiánya."
...hanem a Mayr diagnosztikáról, ami kicsit részletesebb:
A Mayr-diagnosztika szuboptimális állapota:
A normálistól már eltérő jelek észlelhetők, de a páciens még semmilyen betegségtünetet nem érez. Így néma károkról beszélhetünk. Mivel a páciens ereje teljében és minden tünettől mentesnek érzi magát, ezért nem tesz semmit a betegsége megelőzéséért kivéve, ha a megelőző diagnosztika eszközeivel megadjuk neki a szükséges impulzusokat a változtatáshoz.
A Mayr-diagnosztika „általában egészségesnek mondott” állapota:
Fogalma: ebben a stádiumban Mayr már egy sereg súlyos megbetegedési jelet észlel, habár a szokásos diagnosztikai eszközökkel (labor, röntgen) még semmilyen eltérés nem fedezhető fel.
Megbetegedési jelek: csónak-, gáz-, vagy bélsárhas formákat, kifejezett tartászavarokkal testméretarányok változását, a bőr, a nyálkahártyák eltéréseit, széklet változásokat különböztet meg.
A Mayr-diagnosztika „még nem beteg állapota”:
Ez a civilizált ember leggyakoribb állapota, ha még egészségesnek mondja magát. A laborértékek még többnyire normálisak, vagy a kóros határán mozognak, esetleg enyhe kóros eltéréseket mutathatnak. A „még nem beteg” nem érzi magát teljesen egészségesnek, de betegnek sem. A kötelezettségeit még megfeszített tempóban teljesíti, de gyakran érzi magát fáradtnak, idegesnek vagy épp depressziósnak. Időjárás-érzékenység, alvás zavar, emésztési zavarok, szívtáji panaszok gyötrik többek között. Mivel a kifejezett kóros eltérések mégis hiányoznak, ezért többnyire „sine morbo” vagyis nem beteg diagnózissal elküldik, ő esetleg már egy marék gyógyszert szed, hogy állapotát stabilizálja.
Amikor ebből az állatból még tovább halad, akkor jelennek meg először a szokásos diagnosztikai jelek (labor, röntgen, EKG, stb eltérések) és ekkor kezd el foglalkozni vele a nyugati medicina.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!