Ha a tetováló festék tartalmaz fémet, akkor a fémallergiás tetovált embereknek hogyhogy semmi bajuk?
Kedves kérdező!
Az emberi test is tartalmaz fémet. Nem is csak egyfajta fémet... sőt, fémek egész hadát.
Vannak bennünk alkálifémek, alkáli földfémek, átmenetifémek vagy más szóval félfémek, nehézfémek, könnyűfémek, ...stb.
Önmagadra ritkán leszel allergiás, és ha mégis, akkor eléggé szívás és komoly, mivel bele lehet halni.
A kérdéseddel a baj ott van, hogy valószínűleg nem érted sem az allergiás jelenséget, sem azt, hogy nem mindegy, hogy egy dolog hogyan van jelen.
Az utóbbira, hogy megértsd:
A cukrot a legtöbb ember szereti. Ez az állítás igaz. Viszont itt a cukor alatt a legtöbben a kristálycukorra/porcukorra, esetleg gyümölcs vagy tejcukorra gondolnak (mint cukorka, nyalóka, kockacukor,...stb.).
Viszont a cukor nem egy fix kémiai anyag. Hanem bizonyos anyagok együttes gyűjtőneve.
A fák, amik kint vannak az utcán/erdőben, cukorból állnak javarészt. Azt a cukrot cellulóznak hívják. Próbáld megrágcsálni, hidd el, nem fog ízleni, sőt, ha még sikerülne meg is enned, akkor sem tudod megemészteni. Hiába cukor, nem olyan cukor, amit az ember képes megemészteni.
Ez alapján cukor és cukor között is nagy különbségek vannak, ahogy cukorérzékenység is létezik (vagy cukorallergia).
Fém és fém között is van különbség. Vegyünk példának egy nagyon közismert fémet, a nátriumot.
Könnyű, de annyira, hogy úszik a vízen. Fémszínű, mint a legtöbb fém. Erősen reakcióképes az emberi testtel, mégis naponta több grammot eszel belőle.
Ha tiszta nátriumot próbálnál meg lenyelni, szétégne a szád, nyelőcsöved, gyomrod, ráadásul felrobbanna a gyomrod és nem lenne szép látvány.
Akkor mondhatni, hogy allergiás vagy rá? Hiszen nem bírja a tested.
Viszont ha nem ennél, akkor idő után problémáid lennének, főleg idegrendszeri és mozgási téren.
A különbség ott van, hogy te a nátriumot javarészt közönséges konyhasóval juttatod a testedbe és nem fémként. A konyhasóra meg senki sem allergiás. (A jódozott sóra lehet, de a tiszta konyhasóra nem.)
Akkor most mi van? Allergiás vagy rá, vagy sem?
Te akkor vagy rá allergiás, ha az adott fém olyan kémiai kötésben van jelen, hogy az a testeddel olyan biokémiai reakciósorok indulnak el, amik erős hisztaminnövekedést okoznak, hogy gátolják a reakciókat.
A legtöbb fémallergiás a nikkelre allergiás. Utána jönnek a réz, kobalt, króm, ólom allergiák.
Viszont a legtöbb fémallergiás fém evőeszközzel eszik, ami általában rozsdamentes fém, ami igazából egy olyan fémötvözet, ami tartalmaz nikkelt. Mégse lesz allergiás reakciójuk tőle, mivel az ötvözetben a nikkel úgy van kötve, hogy nem képes reagálni, vagy kiolódni az evőeszközből.
A tetoválófesték is ilyen. Egyrészt nem mindegyikben van fém, másrészt, ha van bennük, azok olyan molekulákban vannak, amik nem reakcióképesek az emberi testben.
A tetoválás során kerül a véráramba is a festékből, a gyógyulási idő alatt pedig sok pigmentet szállít el a vér, amit a máj kiszűr, majd vagy a vese kiválaszt is kipisili az illető, vagy a végbélen át távozik.
Az pedig túlzás, hogy szinte mindenkinek van tetkója. Kisebbségben vannak azok, akiknek van, mint akiknek nincs. Tény, hogy divatos és elterjedt, de ettől még nagyon sokaknak nincs.
Akik fémallergiások, azoknak főleg a színes tetoválásokkal lehet bajuk, de bőrteszttel lehet tesztelni, hogy lesz-e bajuk vagy sem.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!