Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mi értelme a gyereknevelésnek,...

Mi értelme a gyereknevelésnek, ha úgyis a gyerek a szülői mintát veszi át, tehát így is, úgy is ugyanolyan lesz mint a szülője?

Figyelt kérdés
2016. márc. 29. 10:42
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
90%
A gyereknevelés a példamutatással kezdődik. Csak olyan értékeket tudsz átadni a gyerekeknek, amelyek rád is jellemzőek. Pl. hiába papolsz a dohányzás káros hatásairól, ha közben 2 dobozzal szívét el egy nap. Ugyanez igaz a káromkodásra, az igényességre, a tanulásra stb. Tehát a gyereknevelés fontos része az, hogy a szülő úgy viselkedjen, amit a gyerektől is elvár. Tudom, sajnos ez a ritkább eset, és sokszor olyan dolgokat várnak el, amit maguk sem tudnak véghezvinni, ez pedig nem is szokott túl hatékony lenni.
2016. márc. 29. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, automatikusan javította a telefonom.

Szívét=szívsz

2016. márc. 29. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

Anyaként írom, hogy igenis van értelme a gyereknevelésnek és a gyerek NEM CSAK a szülői mintát veszi át.


Az én felfogásomban a gyermeknevelés egy hosszútávú folyamat, amire számos tényező hat, ha csak a legfontosabbakat emelem ki:

- genetika (igenis van jelentősége, hogy a gyermek inkább mozgékonyabb- így őt pl. könnyebb kinti, nagymozgásos játékokkal, túrával-biciklizéssel lekötni, míg más gyerek inkább lassúbb, akár felfogásban is- vagy extrém példaként lehet öröklött valamilyen agyi defektus vagy testi rendellenesség, ami természetesen eltérő bánásmódot igényel stb.) Genetikus alapja van pl. az idegrendszeri érésnek is (ez számos dologra van hatással, mint pl. az iskolaérettség, a beszédfejlődés, a szabálykövetés, a jobb-balkéz dominancia stb.)

Nézz meg egy ugyanolyan környezetben nevelkedő testvérpárt- így talán megfogható ez a genetikai alap.


- szülők által közvetített minta, amit írtál és amire egy tényezőként egyszerűsíted le a kérdést. De itt is lehet tudatos mintanyújtásról beszélni (amikor pl. a kisgyerekemnek tanítom, hogyan közlekedjen szabályosan, ezt elmagyarázom és a helyes mintátutatom is, pl. a bekötött biztonsági övvel vagy a felvett bukósisakkal stb.) és vannak tudattalanul nyújtott minták is (hozzám közel áll ebben Eric Berne játszmaelmélete).


- nagyon fontos a környzeti és a kortárscsoport hatása is, a tágabb környezeti szocializáció: már egy bölcsisére, ovisra is hat az a közeg, amiben a hétköznapjait tölti (gondozók, játszótársak), egy tininél méginkább felértékelődik és ezek aztán egyáltalán nem köthetők a szülői mintákhoz és csak kismértékben a szülői nevelési elvekhez, értékekhez (inkább csak kiskorban azáltal, hogy a szülő milyen intézménybe íratja a gyerekét- de hogy ott a csoportban Pistikétől milyen káromkodást tanul- az nem szülői mintanyújtás :), ahogyan a pedagógus által közvetített értékek is eltérhetnek az otthoniaktól (pl. jutalmazás-büntetés kérdéskörben gyakori vagy akár adott ünnepkör értelmezése, megélése stb.)

- ezen a vonalon továbbmenve igenis hat a gyermeknevelésre, a gyermek értékrendi/erkölcsi fejlődésére a társadalmi minta, a többségi minta (gondolj itt pl. a katolikus értékrendre vagy az iszlámra ezeknek az ünnepekre, öltözködésre, jogrendre gyakorolt hatására- ami ott van a családok mindennapjaiban hazánkban és Szaud-Arábiában is akkor is, ha az adott család nem katolikus itthon és nem gyakorló muszlim Rijád közepén). Vagy a médiában megjelenő reklámok által a fogyasztói társadalom értékeire- ok ezek nem a jellemzően 10 év alattiakra hatnak közvetlenül, de az őket nevelő felnőttekre biztosan (és hatás az is, hogy egy család, szül tudatosan elkerül valamilyen számára nem elfogadható értéket!)


Egyáltalán nem lesz egy gyerek olyan, mint a szülője, sőt.

...és ez így jó.

2016. márc. 29. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
Én egyetértek az alaptézissel. A gyerek alapvetően szülői mintát követ. Így a gyereknevelés akkor lesz hiteles és sikeres, ha ugyanazt várjuk el tőle, mint magunktól. Például ha egy szülőnek fontos, ő maga hogy mindig illendően viselkedjen, a gyerektől is hamar és sikeresen várhatja el, például hogy szépen köszönjön. De ha például a szülő nem foglalkozik vele, hogy otthon mindig tip-top rend legyen, a gyerekkel is hiába kiabál, hogy rakjon már rendet a szobájában. Ehhez jön még a gyerek saját személyisége. Direktbe belenevelni a gyerekbe valamit nem lehet.
2016. márc. 29. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
100%
Attol fugg, mit ertesz gyerekneveles alatt. Ha csak azt, h ezt-azt mondod a gyereknek, h igy+ugy viselkedjen, akkor tevedsz. A gyerekneveles arrol szol, h elsosorban Te milyen peldat mutatsz a gyereknek, ugyanis rohadtul mindegy, mit mondasz, a gyerek azt csinalja, amit Te is, hiaba mondod az ellenkezojet. Es persze, h olyan lesz, vagy alapveto tulajdonsagokat letanul a gyerek a szulotol, hiszen a szulo az elsodleges pelda a gyerek szamara.
2016. márc. 29. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező!

A kérdésedben foglalt állítás nem igaz. Nem ugyanolyan lesz a gyerek, mint a szülője. Ezt nagyon egyszerűen bizonyítom: egy ellenpéldát írok. Pl. a kakucsi gyilkos, K. Bálint szülei nem gyilkosok. Sőt semmilyen bűncselekményt nem követtek el életükben.


De hallottam egy olyan gyilkosról, akit az apja vert kiskorában - de az apja nem volt gyilkos. Tehát nem lett ugyanolyan, de valami átjött az apjából: az agresszivitása.


Szóval a helyzet sokkal bonyolultabb, és attól tartok, te nagyon kicsi vagy még ahhoz, hogy ezt megértsd.

2016. márc. 29. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

A neveléshez hozzátartoznak a tanított dolgok is, nem csak automatikusan átvett dolgok.

Pl. a nyelvet a gyerek megtanulja hallás után is, zömében elegendő figyelnie, de a szobatisztaságot nem.

2016. márc. 29. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
83%

tok jo hogy en is egy eroszakos ontorvenyu alkesz leszek aki idonkent veri a feleseget...

ja varj, megsem hisz tanulva a peldabol gyokeres ellentete vagyok...

na erre varjal gombot!

bar igaz hogy eleg sokan tenyleg a szuloi viselkedest veszik at

2016. márc. 29. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom nincs gyereked. És túl sok testvéred se.

Mi hárman vagyunk, ahányan annyifélék. Pedig elvileg ugyanazok a szüleink és ugyanazt a nevelést kaptuk. Millió dolog befolyásolja ezeken kívül egy ember személyiségét.

2016. márc. 30. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!