Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Milyen jogi lehetőségek...

Milyen jogi lehetőségek vannak egy olyan apával szemben, aki egyáltalán nem tart kapcsolatot a gyermekével?

Figyelt kérdés

Kicsit hülyén fogalmaztam, de most megpróbálom érthetőbben leírni. Szóval: adott egy iskolás korú gyerek, akit az anyja nevel. Az apjával sosem élt együtt, nem is tart vele kapcsolatot az apa, sőt, azt sem lehet róla tudni, hogy hol van, mert utolérhetetlen, semmilyen korábban ismert címén nem tartózkodik, egyszerűen sehogy nem lehet vele kapcsolatba lépni már évek óta.

Az anya és a gyerek is azt szeretné, hogy a gyerek a továbbiakban csak az anya vezetéknevét viselje (eddig kettős családneve volt), de pl. ezt az apa hozzájárulása nélkül nem lehet megváltoztatni. Létezik-e arra valamilyen jogi eljárás, hogy az apának ne kelljen a hozzájárulását kérni az ilyen, és ehhez hasonló ügyekhez (például akár külföldre költözéskor sem - nem aktuális most, csak egy példa)?


2014. jún. 1. 10:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Kizárólagos felügyelet, de a gyerek az apa nevéről nem fog lekerülni.
2014. jún. 1. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nem azt akarom, hogy "lekerüljön" a nevéről, csak a vezetéknevét megváltoztatni.
2014. jún. 1. 10:25
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Lehet indítani pert a kizárólagos felugyeleti jogért. Amennyiben megkapod - elég-e ritkán ítélnek meg ilyet,önmagában a kapcsoalttartas hiánya se eleg ok- a gyerek egyszeruen fogalmazva a te "tulajdonod" lesz. Megváltoztathatod a nevét is, orokbefogadhatja a ferjed, ki költözhetsz vele gond nelkul kulfoldre. A szuletesi anyakonyvi kivonatban viszont továbbra is apaként fog szerepelni, kivéve, ha a ferjed orokbefogadja.
2014. jún. 1. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Az szerinted elég indok lenne a bíróságon, hogy az apa hozzáállása miatt egyszerűen meg vagyunk bénítva bizonyos ügyek intézésének terén? Mert hát tényleg arról van szó, hogy ide s tova 6 éve semmilyen mértékben nincs jelen a gyerek életében, nem lehet sehogy sem elérni, így sem tájékoztatni, sem a hozzájárulását kérni nem lehet sehogyan.
2014. jún. 1. 10:31
 5/12 Őszödi Ferenc ***** válasza:
A gyerek névváltoztatásához kell az apa engedélye, hozzájárulása. Ha ő nemet mond, akkor ez van, ezt kell szeretni.
2014. jún. 1. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Nos, nekem volt szerencsém egy ilyen perhez. Apuka születése óta nem látta a gyereket, semmilyen formában kapcsolatot nem tartott vele. Konkretan iskolai beiratkozas miatt adtam be a keresetet - bar nálunk el sem volt hivatalosan helyezve a gyerek, o lelepett, en meg nem gondoltam, hogy kellene. A tárgyaláson nem jelent meg, irt egy levelet, hogy beleegyezik, hogy a gyereket nálam helyezzék el, nem kivan lathatast es beleegyezik, hogy megvonják a felugyeleti jogát. Ennek ellenére is volt meg ket tárgyalás, mert ez azon kívül, hogy ehhez a gyerekhez nem lesz koze azzal is jar, hogy ha születne masik gyereke, annak felugyeleti jogát se kaphatna meg egy esetleges pernel, illetve örökbe se fogadhatna. Erre is beleegyező level volt a valasz, igy kaptam meg en az összes jogot. Az indoklás önmagában tehat keves volt, de hátha neked is szerencséd lesz es apuka legalább ebben együttműködő. Vagy nem is jelentkezik, akkor meg egyszerűbb,
2014. jún. 1. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
tartásdíjat se fizet? az alapján meg lehetne találni
2014. jún. 1. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Nem fizet, soha nem is fizetett. Próbálták behajtani kétszer is, eredménytelenül, mivel se bejelentett munkája, se vagyontárgya.


Akkor ezek szerint kellene egy pert indítanom a kizárólagos felügyeleti jogért? Csak mert egyszer már volt egy perünk, gyermekelhelyezés kapcsán (mondjuk ez is csak formaság volt, mivel az apa nemhogy nem jelent meg, de még értesíteni sem lehetett, az állandó lakcímén senki nem vette át az idézést, mivel sosem lakott ott). Nem tudom, meddig húzódna egy ilyen per hasonló körülmények között, na meg az sem mindegy, hogy mennyibe kerülne... Az, hogy együttműködjön, kizárt, mivel, mint írtam, egyszerűen utolérhetetlen. De még ha el is tudnám érni valahogy, kizárt, hogy bármiben is együttműködjön, sajnos tudom, hogy milyen.

Mondjuk jó lenne már végre pontot tenni ennek az ügynek a végére, ez a névváltoztatás is olyan dolog, hogy a gyerek határozottan ezt szeretné, és nem érti, miért nem lehet ezt elintézni. Mondjuk számomra is érthetetlen, hogy miért kell egy olyan embernek a beleegyezése bármihez is, 2-3 alkalmat leszámítva sosem látta a gyerekét.

2014. jún. 1. 21:03
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Akkor ezt is fogalmazd bele. Ha nem jelenik meg a tárgyaláson, akkor hivatkozhatsz az arra is, hogy egy nem akarod, hogy egy olyan ember, aki meg a tárgyalásra sem megy el, annyira nem érdekli a gyereke, részt vehessen a gyermekkel kapcsolatos döntésekben.

A kérvény beadása ingyenes, a perkoltseget majd a vesztes fizeti.

2014. jún. 2. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Hú, köszönöm szépen a segítséget :) Ha lesz egy kis szabadidőm végre, akkor hozzálátok a dologhoz. Ja, amúgy nem tudod/tudjátok véletlenül, hogy nyáron érdemes-e egyáltalán ilyesmivel a bíróságot zargatni? Mármint valami olyat hallottam már többször is, hogy a bíróságoknak van "nyári szünetük", ilyenkor tényleg semmit nem lehet ott intézni?
2014. jún. 2. 08:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!