Normális dolog, hogy azért ki akarnak vágni itthonról, mert nem tetszik nekik a hobbim?
Egyetemen tanulok, jövőre végzek. Gyakornokként dolgozom, de a fizetésem nem elég ahhoz, hogy kényelmesen kijöjjek belőle egy budapesti albérletben, ezért még otthon lakom. A szüleimnek ez természetes, sose volt gondjuk ezzel.
A hobbimmal viszont annál inkább. Imádok túrázni, rendszeresen veszek részt teljesítménytúrákon. Már ezt is utálják, mert szerintük balesetveszélyes, mert anyukám egyszer a Rám-szakadékban törte el a bokáját. Én pedig télen is megyek mindenfelé túrázni ugyanúgy.
Most életemben először mennék magashegységbe, és olyan szakaszon mennék fel, ahol láncok vannak. Erről ők hallani sem akarnak. Először csak morogtak, de most, hogy már tényleg indulnék, kifakadtak, hogy ha ezt meg merem lépni, akkor az összes cuccom az ajtó előtt lesz, amikor hazajövök, és soha többé nem akarnak látni.
Azzal semmi bajuk, hogy egyszer az öcsém mászott ilyen hegyet, mert ő fiú. Ez is zavar, hogy ilyet mondanak.
Pedig eredetileg nem vagyok annyira rossz család, bizalmi viszonyban vagyunk, sok közös programunk van, stb.
Komolyan gondolhatják, hogy emiatt szakadna ennek vége, és tagadnak ki?
Először is fontos megértened, hogy minden család és szülő-gyermek viszony más, és ezek a helyzetek komplexek lehetnek. Ahhoz, hogy jobban megértsd a szüleid reakcióját és talán megoldásokat találj erre a helyzetre, néhány dologra érdemes figyelni:
Érzelmi szempontok: A szüleid valószínűleg aggódnak érted, és szeretnének megóvni mindenféle veszélytől. Az anyukád balesete is valószínűleg sokat befolyásolja az aggodalmukat. Próbálj megértő és türelmes lenni a félelmeikkel kapcsolatban.
Kommunikáció: Fontos beszélgetni velük nyíltan és őszintén arról, miért fontos számodra a túrázás és különösen az, hogy most magashegységbe is mennél. Magyarázd el, hogy a megfelelő előkészületekkel és óvatossággal a veszélyek minimalizálhatók.
Informálás: Készítsd fel őket a tervidről. Tudass velük részletesen, hogy miért érzed úgy, hogy felkészült vagy a magashegyi túrához. Az előzetes kutatások, biztonsági intézkedések, és az esetleges tapasztalt túratársak jelenléte segíthet csökkenteni a szüleid aggodalmait.
Kompromisszum: Lehet, hogy találhattok olyan megoldást, ami mindenkinek elfogadható. Például: együtt megnézhetitek a túrád tervezett útvonalát és felkészülési tervét, hogy lássák, milyen előkészületeket hozol.
Időzítés: Néha az időzítés is fontos lehet. Ha most éppen nagyon stresszes időszakban vagytok, lehet, hogy jobb lenne a beszélgetést egy nyugodtabb időpontra halasztani.
Megértés és elfogadás: Bár nehéz lehet elfogadni, a szüleid reakciójának is megvan a maga oka. Mindenki másképp viszonyul a veszélyekhez és a változásokhoz. Próbálj meg megérteni az álláspontjukat is, még ha nehezen érted is meg.
Végül fontos, hogy legyél kitartó és türelmes. A szülők néha hosszabb időre is szükségük lehet ahhoz, hogy elfogadják az új helyzetet és elgondolkodjanak az álláspontjukon. A nyílt és megértő kommunikáció sokat segíthet ebben a folyamatban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!