A névrokonság mire utal?
Vannak nevek, amit mindenhol elterjedtek - foglalkozásra, lakhelyre utaló nevek - ezeknek semmi köze a rokonsághoz.
Meg vannak nevek, amelyek eredetileg személyesebbek voltak, ezek valamikor rokonságban lehettek, még akkor is, ha esetleg másként írják - ugyanis régen hallás után írták a neveket az (akkor még csak egyházi) anyakönyvekbe, ezért rengeteg elírás, változat fordul elö.
De ezt a valamikort úgy kell érteni, hogy 1700 elött már volt több szétvált rokoni ág, szóval genetikailag semmi közös sincs már a családok között
Bocsánat, lehet, hogy nem voltam teljesen érthető, de ettől függetlenül így is jók az eddig válaszok.
Tehát én arra gondoltam, hogy ha pl. valaki Kovács, akkor az utalhat-e arra, hogy az egyik felmenője valamikor valóban kovácsmester volt. És ha van egy névrokona, aki szintén Kovács, akkor abból következhet-e, hogy neki is kovácsmester volt valamelyik felmenője és ennélfogva talán rokonsági kapcsolat is lehet közöttük, ha felrajzolnánk a családfájukat. Pl. kiderülhet, hogy apa és fia volt kovács, az egyik az apa leszármazottja, a másik a fiáé, de mivel szétváltak az idők során, ezért a mai világban már nem tekintik magukat rokonoknak.
Aki az apa leszármazottja, az a fiáé is, nem? 😀
Amúgy szerintem annyi kovács volt régen (és kb. a fémmegmunkálás elterjedése óta napjainkig), hogy kb. annyi az esélye a Kovács vezetéknevűek rokonságának, mint a Kiss és Nagy nevűekének.
Sőt, csak egy picivel több, mint egy Kerékkötő és egy Szamosréti rokonságának, hisz a női ágú öröklődésnek a névben nincs is nyoma.
Tehát erről biztosabbat ezek alapján csak egy családfakutatás mondhatna, de vélhetően az is időbeli korlátokkal tud csak információt nyújtani a legtöbb esetben, hisz régen inkább a nemesség családfája maradt fenn írásos formában, és ők ritkán voltak Kovácsok, sőt, a meglehetősen "snassz" Kis(s) és Nagy nevekkel is ritkán illették őket 🙂
Az ilyen mesterségre utaló nevek nyilván arra utalnak, hogy volt valamikor több száz éve egy olyan szakmát űző felmenője. De ez csak egy felmenő volt a megszámlálhatatlanul sok közül. Középkorban terjedt el, hogy a közembereknek is volt vezetéknevük, azért az nem tegnap volt.
A Kovács pont egy olyan, ami nagyon tucatnév, kicsi az esély, hogy pont közös kovács mesterségű felmenőtől van Kovács Ilonka és Kovács Zoltán (persze véletlen pont megeshet, de nagyon nagyon kis eséllyel).
Viszont kettő teljesen más vezetéknevű ember is származhat közös őstől. Tegyük fel, van egy fiú-lány testvérpár, Juhász vezetéknévvel. A fiú leszármazottjai megkaphatják a Juhász vezetéknevet, hiszen ez férfi-ágon öröklődik, de a lány leszármazottjaiból már az első generáció is más vezetéknéven fog futni. Így történik, hogy a fiú ükunokáját hívhatják Juhász Bélának, a lányét pedig Pliesovszky Annának. Név alapján senki se mondaná meg, hogy bármi közük van egymáshoz, mégis közös őstől származnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!