Ha egy rokonom megkér, hogy menjek neki segíteni egy olyan nagyobb munkában, amihez nem értek, akkor köteles vagyok elmenni?
Nagyobb munka alatt hosszabb távúra, több naposra gondoltam, pl. tetőfedés vagy más építkezéssel kapcsolatos (életemben nem építkeztem és nem is fogok mert utálom az ezzel járó rumlit), vagy mezőgazdasági (pl. betakarítás, vagy szőlőmetszés).
Nem konkrét eset, ami megtörtént, csak fikció. És mindegy hogy milyen fokú rokonról van szó. A lényeg az hogy köteles lennék-e a rendelkezésére állni.
Nem , nem vagy köteles semmi ilyesmire sem.
De pl ha apád aki felnevelt, dolgozott, hogy iskolai kirándulásra elmenyjél, vett neked telefont mikor még tanultál, nike iskola táskát kaptál töle, és most mikor felnött vagy megkér, hogy segítsél akkor egy szar alak aki nem teszi ezt meg.
De ha megkér a nagybátyád, hogy segíts neki, akkor te is vissza kérheted, a segítségét amikor neked lesz rá szükség.
Èn híve vagyok az adok-kapoknak.
Pl férjem informatikusként rengeteg ismerös hívja, hogy csinálja meg a gépét, vagy állítsa ba. De mi is simán athívjuk a szomszédot mikor valamit meg kell szerelni.
Hogy lennél már köteles, nem is értem, hogy ez hogy jutott eszedbe. Akkor sem, ha azzal foglalkozol. Akkor sem, ha a szüleid és akkor sem, ha az, aki megkér már rengeteget segített neked.
Más kérdés, hogy az utóbbi esetekben azért erkölcsileg köteles lennél, de ez akkor is "csak" erkölcsi kötelesség.
"Nem konkrét eset, ami megtörtént, csak fikció."
Igen, érződik, hogy városi lakásod foteljében ülve jutott eszedbe ez a kérdés. :DDD
Nos, a való életben ez úgy működik, hogy oda-vissza megy a segítés. Vagyis megy az ember, mert tudja, hogy máskor meg ő fogja megkérni a rokont, aki ugyanígy fog segíteni őneki.
Kicentizni nem szokás, nem is lehet, hogy ugyanannyit segít-e az ember, mint amennyit visszasegítenek, de nagyon nem szoktak elcsúszni az arányok. Ahol igen, ott van rá esély, hogy az egyik fél besokall, és egyszer csak nemet mond. A mi rokonságunkban ilyen sosem fordult elő.
Az is lehet, hogy a rokon mással viszonozza a segítséget, pl. ami a kertjében terem, vagy disznóölésnél nagyobb adag húst küld vagy ilyesmik. Vagy mondjuk nyári szünetben heteken át nála vannak a gyerekek napközben, így megoldott a gyerekvigyázás (ami egyébként hatalmas gond lenne).
Szóval összetartás van, és mindenki jól jár.
Eddig beérkezett válaszokat köszönöm. Néhány észrevétel, de nem vitatkozom:
A kérdés arra irányult, hogy kötelesség-e, és ezt mindannyian megválaszoltátok. Azt hogy mi illik, vagy hogy mi fér bele, azt majd eldöntjük. Mi társasházban élünk, magunk festettünk ki, az ablakcserét meg mesterek végezték, tehát nem rokont hívtunk. Egyébként ha szomszéd áthív vagy fordítva, az működik nálunk is.
Én itt most hosszabb távú, több napos elfoglaltságra gondoltam.
Írtátok ezt az oda-vissza segítséget, örülök hogy van ahol ez normálisan működik, sajnos nálunk otthon ebből csak farokméregetés volt, és családi összejöveteleken elég sokszor felhánytorgatták hogy ki segített többet kinek. Azóta erről leszoktunk.
Közelebbi vidéki rokonaink nincsenek, csak távolabbiak, akikkel annyira nem tartjuk a kapcsolatot.
Mellesleg ha éppen nincs időm vagy nincs kedvem, akkor azt meg az illetőnek megmondom. Nem kifejezetten szeretem ha az előre megbeszélt szabadidős programba ilyen nem várt események belerondítanak.
És nemcsak munkáról hanem hobbiról is van szó, pl. valaki szólt a múltkor hogy menjek el vele horgászni. Hát az engem abszolút nem köt le, úgyhogy kellő udvariassággal megbeszéltük.
Nem kötelező.
Amúgy a párom mielőtt összejöttünk mindenkinek segített. Gonoszság ezt mondani, de igazi pali madár volt. Elment a testvéréhez füvet nyírni, kifesteni a házat, ablak cserénél, tető cserénél is segített.
Egy családi barátjánál is segített a felújításoknál, ha füttyentettek neki akkor ugrott még este is. (pl a pasi dolgozott és fuvarozni kellett a feleségét ide oda, minden hülyeségért hívták). A kocsijukat megcsinálta mindig. Ingyen csinált mindent.
Pár hónapja mi is vettünk házat és volt vele munka. Kétszer eljött a haverja, fél napokra, csempét rakni. 1 sort raktak le ennyi idő alatt, mert mindkettő nagy dumás és nem haladtak. A haverjának amúgy ez lenne a szakmája is...lényeg az, hogy a pasi felesége már ordibált vele a második nap után, hogy minek járkál el segíteni? Lesz ebből pénze?
Persze az jó volt, amikor nekik segítettek ingyen.
A testvére meg egyáltalán nem viszonozta a segítségét, sőt, fel volt háborodva hogy nem jár hozzá többet füvet nyírni.
Szóval nekem az a véleményem hogy felesleges másoknak segíteni, a többség úgyse viszonozza. Max ha fizetnek érte, akkor.
"Szóval nekem az a véleményem hogy felesleges másoknak segíteni, a többség úgyse viszonozza."
Szerintem meg épp ez választja el a barátokat a kihasználó, lehúzó senkiháziaktól. Barátnak érdemes segíteni, random senkiknek nem, még akkor sem, ha amúgy rokon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!